Перейти до основного змісту

Завжди за Трампа і проти "урядових гангстерів" — що відомо про Кеша Патела, якого Трамп висунув на посаду керівника ФБР

Кеш Пател, якого Дональд Трамп висунув на посаду директора ФБР, 30 січня 2025 року. AP/Ben Curtis

"Я б закрив будівлю ФБРФедеральне бюро розслідувань у США першого ж дня, а наступного дня знову відкрив би її як музей "глибинної держави", — казав в одному з інтерв’ю Кеш Пател, якого Дональд Трамп пропонує на посаду, власне, очільника цього самого ФБР. 6 лютого в Сенаті обговорюватимуть його кандидатуру. Чим відомий Пател, чи казав щось про Україну і чому дехто вважає його прихильником теорії змов — розповідає Суспільне.

Кар’єрний шлях Патела

Кешу Пателу 44 роки, він з Нью-Йорка, з родини іммігрантів з Індії. Юрист за фахом, зокрема вчився в Лондоні. Починав як громадський захисник і провів майже 9 років у судах Маямі. Його підзахисні — звинувачені в міжнародній торгівлі наркотиками, вбивствах, незаконному володінні зброєю, контрабанді готівки.

Пател працював в Міністерстві юстиції за часів адміністрації демократа Барака Обами — прокурором з питань тероризму й офіцером зі зв’язку у відділі спецоперацій. У Палату представників прийшов за першого президентства Дональда Трампа.

Кеш був старшим директором з питань боротьби з тероризмом у Раді нацбезпеки. Тут Пател контролював ліквідацію лідерів ІДІЛ та Аль-Каїди і безпечну репатріацію американських заручників. Ще працював помічником і радником конгресмена Девіна Нуньєса, тодішнього глави Комітету з питань розвідки. У 2020-му, в останні місяці Трампа як президента — був керівником апарату в.о. міністра оборони Крістофера Міллера.

А коли Трамп залишив посаду, Пател заснував організацію Fight with Kash (пізніше — The Kash Foundation), яка фінансує юридичні та освітні заходи для шанувальників Трампа і нібито інформує громадськість "у сферах, які основні ЗМІ відмовляються висвітлювати".

Чому Трамп прихильний до Патела

Через місяць після свого обрання Трамп у соцмережі Truth Social анонсував Пателя як очільника ФБР: "Кеш — блискучий юрист, слідчий і борець за "Америку понад усе", який присвятив кар'єру викриттю корупції, захисту правосуддя і американського народу".

Пател звинувачував керівництво ФБР і Міністерство юстиції у зловживанні владою — через те, що США розслідували спроби Росії впливати на вибори президента 2016 року. Не визнавав поразку Трампа на виборах у 2020-го. Звинувачував поліцейських у брехні щодо нападу на Капітолій 6 січня 2021 року (там прихильники Трампа прорвались у будівлю, де колегія виборників мала засвідчити перемогу Байдена — ред.). І ще назвав судове переслідування бунтівників "безпідставним".

Пател навіть запустив лінію товарів K$H, присвячених цим протестувальникам і Трампу і написав дитячу книжку "Змова проти короля", де сам у ролі чарівника, який захищає "короля Дональда".

Також він був за Трампа у справі про незаконне зберігання секретних документів у маєтку Мар-а-Лаго. У своєму подкасті Пател зазначав, що Трампу за законом дозволено забирати з собою секретні записи, якщо він залишає Білий дім.

Зрештою, недавно Пател обіцяв переслідувати американських посадовців та журналістів, "які брехали про американських громадян і допомагали Джо Байдену фальсифікувати президентські вибори". Він заявив: "Ми прийдемо по вас".

Проте, деякі колеги Патела визнають: він не ідейний, а просто зосереджений на тому, аби догодити Трампу та підлаштуватися під його бажання.

AP з аналізу звітів компаній Патела робить висновок, що він заробляв сотні тисяч доларів на рік завдяки діловим зв’язкам із пов’язаними з Трампом організаціями. Також Пател — член правління Trump Media and Technology Group, яка володіє платформою соцмереж Truth Social. Через цю відданість президент і довіряє йому, вважають американські журналісти.

Пател і спецслужби США

Пател обіцяв помститися ворогам Трампа з "глибинної держави", або deep state. Це така теорія змови, що нібито існує таємна мережа з-поміж членів ФБР і ЦРУ, яка співпрацює з фінансовими та промисловими організаціями і хоче вершити свою владу в США в обхід чинної. Трамп, ще під час першого президентського терміну, заявляв, що "глибинна держава" працює проти нього та його адміністрації.

Кеш Пател вважає, що слід скоротити штат ФБР, обмежити Цивільний відділ Мін’юсту та ліквідувати офіс Пентагону — бо всі ці установи є інструментами "глибинної держави". Він вважав, що деякі високопосадовці ФБР зловживали владою в політичних цілях та в останні роки протистояли консервативним республіканцям.

У подкасті "Шоу Шона Райана" Пател заявив: "Я б закрив будівлю ФБР першого ж дня, а наступного дня знову відкрив би її як музей "глибинної держави". Потім я відправив би 7000 співробітників з цієї будівлі по всій Америці переслідувати злочинців. Ідіть, попрацюйте копами".

У мемуарах "Урядовий гангстер" Пател закликав викорінити "урядову тиранію" у ФБР, а в додатку до книги перераховані 60 представників тієї самої deep state. Демократи називають перелік "списком ворогів" адміністрації Трампа.

Демократ Дік Дурбін, член Комітету Сенату з судової влади, вважає, що Пател "не має ні досвіду, ні темпераменту, ні розсудливості, щоб очолити агентство, яке налічує 38 тисяч людей і має 400 польових офісів по світу". Заяви Дурбіна назвав "абсурдними" Алекс Грей, екскерівник апарату Ради національної безпеки (NSC) — з ним колись працював Пател.

Пател і Україна

Ексчиновниця Ради нацбезпеки США Фіона Гілл під час першого судового процесу щодо імпічменту Трампа переказувала слова колеги, що Пател передавав Трампу інформацію про Україну, а той назвав його "директором Ради з питань України". Гілл сказала, це викликало тривогу, оскільки Україна не входила у сферу компетенції Патела, і він узагалі не мав би отримувати матеріали про неї.

У грудні в подкасті Kash's Corner Пател заявив, що звертається до Конгресу з проханням розслідувати, куди поділися гроші, які США виділяли як допомогу Києву з 2022 року: "Американський народ зобов’язаний мати відповідь, бо це наші гроші, наші податки". Також він порадив президенту Зеленському "бути більш підготовленим до глобальних заяв", якщо той хоче і надалі просити у світу допомоги у війні з РФ. Пател мав на увазі заяву Зеленського в листопаді 2022-го, що нібито російська ракета атакувала Польщу (виявилося, що ракета української ППО, відбиваючи масовану російську атаку, впала в Пшеводуві — ред.).

Топ дня
Вибір редакції