Перейти до основного змісту

"Ті, хто втекли, їм уже все одно. А ми стоїмо" — військові "Анни Київської" про СЗЧ, мотивацію та хейт суспільства

Ексклюзивно
Військові 155-ї окремої механізованої бригади "Анна Київська" на полігоні. Суспільне Новини/Дарина Коломієць

На позиції до 155 бригади "Анна Київська" ми вирушили в середині січня. Цю бригаду почали формувати у березні 2024-го, бійців групами відправляли на навчання до Франції, а після — поставили на Покровський напрямок. У грудні журналіст Юрій Бутусов написав про проблеми в бригаді: низький рівень підготовки, погану забезпеченість, сотні випадків СЗЧ. Частина з них трапилася у Франції. 20 січня ДБР і СБУ затримали колишнього командира "Анни Київської" — Дмитра Рюмшина. Його підозрюють у тому, що він начебто не реагував на самовільне залишення частини військовими та формував списки на відрядження у Францію з "невмотивованих" бійців. Рюмшин все заперечує.

Про це, а також про атмосферу в бригаді, мотивацію, та про те, як ситуація навколо "Анни Київської" впливає на військових Суспільне поговорило з її бійцями батальйону безпілотних систем MANTICORA, які воюють на Покровському напрямку. Відеоверсію дивіться за посиланням.

В бік Покровська ми їдемо пустими дорогами, під звуки вибухів, які не припиняються ні на хвилину. КАБи, артилерія. Водій Андрій — військовослужбовець 155-ї бригади, додає, що найбільшою небезпекою наразі також є і дрони на оптоволокні, оскільки їх неможливо заглушити РЕБ.

"Я до війська долучився пів року тому. Мене постійно зупиняли працівники ТЦК, але мені було 24, тому відпускали. Вже як виповнилося 25 років, вони такі: "Ну, все, друже, ти наш!". Я не опирався, розумів, що як прийде час, це станеться. Поїхали на ВЛК, відібрали у 155 бригаду", — Андрій розповідає про те, як долучився до війська.

Андрій, військовослужбовець батальйону MANTICORA 155-ї окремої механізованої бригади "Анна Київська". Суспільне Новини/Дарина Коломієць

Далі бійців бригади відправили на тренування: як на полігонах в Україні, так і закордоном — у Франції.

"У Франції не було прям дуже хорошого забезпечення, але ми все одно отримали хорошу підготовку. Нам дали техніку, але трохи замало, тому ми ділилися на групи, обирали локації та перешкоди й так самі собі тренувалися", — говорить Андрій.

Дорогою до позицій заїжджаємо на поле, де тренується група військових батальйону. Деякі з них на війні ще від початку повномасштабного вторгнення. Воювали, зокрема, на Харківщині та півдні країни. Частина з таких — після поранень. Говорять, не захотіли списуватися з війська, проте мали з піхотинців перейти на інші посади. Так стали операторами дронів.

Але більшість бійців, що тренуються в групі, призвані нещодавно.

"Є таке модне слово: "бусифікований". Коли люди це чують, здається, говориш про якусь максимально не заохочену до боротьби людину. Але це не так. Я можу це і по собі сказати, і по тих, кого бачу тут. Вони вмотивовані", — говорить військовослужбовець із позивним "Апостол", який тренує групу.

Військові 155-ї окремої механізованої бригади "Анна Київська" на полігоні. Суспільне Новини/Дарина Коломієць

До армії він долучився пʼять місяців тому. Каже, тренувати бійців йому довірили, адже він показав хороший результат під час одного з бойових виходів — на одній з локацій на Донбасі через терикони та складність у висотах військові не могли виконувати завдання, тож пішли ближче до лінії бойового зіткнення:

"Під свист мін, "Градів", стрілкотні, плюс ще FPV літали, ми обережно пройшли, знайшли зону і почали працювати. Після цього страх пройшов. 11 днів майже не встаючи робили свою роботу. Спали по півтори-дві години. Після цього мені дали команду спробувати повчити хлопців".

Вже на позиціях біля Покровська знайомимося ще з трьома хлопцями з "Анни Київської". Всі — оператори БПЛА. Один на війні з 2022-го, двох призвали восени 2024 року. Говоримо з ними про ситуацію с СЗЧ в бригаді.

"Когось не достатньо навчили й відправили в бій. У когось просто не було мотивації. Нам легше говорити, бо ми в безпілотних системах. Теж на передку, але не піхота. Тому в нас менше випадків. Загалом, ти бачиш людей, які тікають, але бачиш і тих, хто вмотивований, хто вміє і хоче воювати. А людина, яка втекла, ти з нею і не спілкувався по суті. Не було відчуття, що з нею будеш воювати", — каже військовий Ігор, який до мобілізації був театральним актором.

Сам скандал навколо бригади, говорить він, допоміг підсвітити проблеми, зокрема із забезпеченням "Анни Київської", але каже, дещо не розуміє реакцію на нього:

"Ми ж стоїмо так само на Покровському напрямку. Ті, хто втекли, їм уже все одно. А ми стоїмо. А частина суспільства направила хейт не лише на відповідальних за проблеми, а і на самих військових. Наприклад, ми значну частину речей купуємо самостійно. От телевізор, з якого дивимося, куди влучає дрон, нам дали власники цього будинку. Ноутбук — волонтери. Дрони дає держава, але їх недостатньо, тому ми багато дронів купуємо самостійно за власний кошт або за донати".

Кримінальне провадження щодо екскомандира "Анни Київської"

Ми повернулися з позицій того дня, коли ДБР вручило підозру колишньому командиру "Анни Київської" Дмитру Рюмшину, якого відсторонили у грудні 2024-го. Провадження відкрили за статтею про дезертирство в бригаді, проте у відомстві повідомили, що перевіряють і наявність корупційних схем під час відбору військових для навчання за кордоном.

У підозрі Рюмшину йдеться, що він нібито не звітував перед керівництвом і не ставив до відома правоохоронців про випадки СЗЧ у бригаді.

Ми побували на судовому засіданні, перед яким поспілкувалися з Рюмшиним. Він каже, що під час кожного звіту розповідав про проблеми. Зокрема і підозру пов’язує з тим, що не мовчав про нагальні питання. Щодо відбору військових на тренування до Франції розповів таке:

"Відправка була частинами й під кожну готувався акт і затверджувався комісіями. Ми намагалися відбирати нормальних, брали навіть людей, які не піхотинці, ставили їх тимчасово на цю посаду, бо мали вийти на визначену цифру, яка мала у Францію поїхати. Ті, хто їхали першими партіями — там СЗЧ не було. Ті, хто під кінець, кого тільки призвали й відправили — там уже так".

В ДБР уже після суду заявили, що до списків на навчання у Франції нібито потрапляли мобілізовані, які вже раніше намагалися незаконно перетнути кордон. За словами речниці відомства Рюмшин шукав саме таких людей і брав у них гроші.

Сам підозрюваний провину не визнає та каже, що відповідальність має нести не він, а керівництво ЗСУ. Або ж принаймні розділити її з ним.

Топ дня
Вибір редакції