У Міноборони України оголосили зауваження до роботи агенції оборонних закупівель (АОЗ). У міністерстві зокрема заявили, що агенція затримувала постачання боєприпасів, через що у Генштабі не могли вчасно планувати їх використання на фронті. Водночас відсторонена директорка АОЗ Марина Безрукова розповіла Суспільному, що відчувала з боку Міноборони "перепони в роботі" та "затримки погодження документів".
Про недоліки, які не влаштовували в роботі Агенції оборонних закупівель на брифінгу розповів керівник Департаменту політики закупівель Міноборони Гліб Канєвський, передає кореспондент Суспільного.
"По ряду критичної номенклатури, зокрема боєприпасам, контракти 2024 року, саме постачання, не виконувалось, що призводило до того, що від Генштабу надходили скарги, що вони не можуть організувати своє планування, щоб використовувати ці боєприпаси. Друге, ми бачили, що грошовий ресурс на постачання боєприпасів за кордоном фактично спрямовується в основному у дві компанії-посередника, ми не можемо їх назвати. Ми бачили в цьому ризики, що якщо будуть якісь проблеми в господарській діяльності однієї чи іншої компанії, це негативно призведе до виконання закупівель", – розповів Канєвський.
Крім цього заступник міністра оборони додав, що "внутрішні процедури в АОЗ щодо опрацювання комерційних пропозицій на постачання військової продукції протягом 2024-го були недосконалими".
Зі свого боку відсторонена директорка АОЗ Марина Безрукова розповіла в інтерв'ю проєкту "Карпʼяк на Суспільному", що ще з літа 2024 року відчувала перепони в роботі з боку Міноборони.
"У нас десь з літа пішла ситуація коли я відчула досить серйозні перепони в роботі, затримки погодження документів, повернення без розгляду моїх пропозицій по зміні нормативки. А це дуже важливо, тому що наша задача – контрактувати швидко, а при тому, яку систему вибудувало Міністерство оборони, ми фактично кожен свій крок маємо погоджувати і погоджує не один департамент", – сказала Безрукова.
Вона також сказала, що АОЗ зменшила частку посередників, укладаючи прямі контракти з виробниками. За її словами, з боку відомства надходили усні розпорядження, із ким укладати угоди, а міністр Рустем Умєров запрошував на зустрічі з Агенцією спецекспортерів — посередників, що перепродують зброю з націнкою.
Що відомо про конфлікт між Міноборони та АОЗ
24 січня міністр оборони Рустем Умєров прийняв рішення звільнити керівницю Агенції оборонних закупівель Марину Безрукову попри рішення наглядової ради АОЗ продовжити з Безруковою контракт. Крім того, з Наглядової ради буде відкликано двох представників держави – Юрія Джигира та Тараса Чмута.
27 січня Умєров ініціював службове розслідування в Агенції оборонних закупівель, на цей час керівницю агенції Марину Безрукову відсторонили від виконання обов'язків. Обовʼязки директора АОЗ тимчасово поклали на Арсена Жумаділова.
29 січня у державному реєстрі змінили статус керівника Агенції оборонних закупівель. Ним стала Марина Безрукова, Арсен Жумаділов втратив право підпису. У коментарі Суспільному Безрукова сказала, що АОЗ ініціювала зміни, адже вона залишається чинною очільницею агенції, згідно з рішенням наглядової ради. 31 січня Мін'юст повернув Жумаділову право підпису, а статус Безрукової у реєстрі змінився на "відсторонена від виконання посадових обов'язків на час службового розслідування".
Того ж дня Марина Безрукова звернулась до президента Зеленського з проханням втрутитись у ситуацію, гарантувати розв'язання конфлікту з Міноборони у правовий спосіб, та забезпечити повноцінну і стабільну роботу АОЗ, без тиску, блокувань та атак.
У Міноборони заявили, що ключових причин змін керівника — невиконання запланованих постачань для фронту, чисельні зауваження Генштабу щодо неякісного планування оборонних закупівель та несвоєчасної комунікації з боку Агенції, необґрунтоване перенесення графіків постачання, наголосили у Міноборони. Також Міноборони повідомило, що голова Наглядової ради АОЗ не забезпечив належної комунікації з її членами та Міністерством оборони. Додаткова угода про продовження контракту з Мариною Безруковою укладалась без погодження з Міністерством, заявили в МОУ.
З 1 лютого тимчасове виконання обов’язків керівника Агенції покладено на Арсена Жумаділова. Він виконуватиме ці функції до моменту затвердження нового директора у встановленому порядку.