Журналіст The Wall Street Journal Еван Еван Гершкович, який був засуджений в Росії до 16 років за шпіонаж, після звільнення опублікував перше розслідування про підрозділ ФСБ – Департамент контррозвідувальних операцій (ДКРО), який організував його арешт та переслідував інших іноземців у Росії.
Про це повідомляє WSJ.
Один з героїв розслідування — очільник департаменту контррозвідувальних операцій ФСБ Дмитро Мінаєв. Його Гершкович зустрів у літаку, на якому летів з Росії після 16 місяців ув'язнення. За даними журналіста, саме Мінаєв керував його арештом та обміном.
Департамент підпорядковується Першій службі ФСБ, якою керує генерал Владислав Меньщиков, відомий своєю грою в хокей із Путіним. У підрозділі працює близько 2 тисяч співробітників. Офіцери департаменту отримують високу зарплату, премії, пільгову іпотеку та відпустки на елітних курортах.
За даними видання, ДКРО причетний до найжорсткіших репресій у Росії. Журналісти з’ясували, що ДКРО отримав завдання домогтися звільнення російського кілера Вадима Красикова з німецької в’язниці. Для тиску підрозділ почав активно заарештовувати американців у Росії, зокрема баскетболістку Бріттні Грайнер, колишнього морського піхотинця Пола Вілана та самого Гершковича.
ДКРО також здійснював стеження за західними дипломатами, тиснув на учнів школи при посольстві США, змушуючи їх шпигувати за своїми однокласниками.
Американські посадовці припускають, що ДКРО причетний до низки інцидентів, зокрема загибелі собаки американського дипломата, залякування дітей посла США та псування автомобілів посольства шляхом спускання шин.
В Україні ДКРО організовує диверсії на залізниці та збирає інформацію про високопосадовців, що може бути пов’язано із підготовкою замахів.
Обмін в'язнями між РФ та країнами Заходу
Між Росією, США та країнами Європи 1 серпня провели масштабний обмін ув'язненими — найбільший, як пишуть закордонні ЗМІ, з часів Холодної війни.
Росія віддала ув'язнених за політичними статтями журналістів, письменників та правозахисників. Серед них Еван Гершкович, Пол Вілан, Алсу Курмашева, Володимир Кара-Мурза.
Натомість західні країни передали обвинувачених у шпигунстві та у зборі даних для російської розвідки, зокрема Вадима Красікова, засудженого до довічного терміну в Німеччині. Суспільне детальніше розповідає про Красікова у матеріалі.
Турецьке управління розвідки повідомило, що загалом обміняли 26 полонених з семи країн: 10 звільнених, у тому числі двоє дітей, у рамках обміну в Анкарі прямують до Росії, 13 — до Німеччини та троє — до США.