27 листопада "Грузинська мрія" оголосила кандидата на посаду президента Грузії. Ним став ексфутболіст Міхеїл Кавелашвілі. 14 грудня "за" чи "проти" нього має голосувати колегія виборців. Опозиційні партії заявили, що ці вибори не визнають та не висувають своїх кандидатів. Тож, Кавелашвілі буде змагатися сам з собою. Що про нього відомо — розповідає Суспільне.
Хто такий Міхеїл Кавелашвілі
Колишній футболіст тбіліського "Динамо" та "Манчестер Сіті". Після завершення спортивної карʼєри двічі балотувався до грузинського парламенту (у 2016-му та 2020-му). Певний час був депутатом від "Грузинської мрії", у 2022 році з неї вийшов, заснував фракцію в парламенті "Сила народу", яка врешті поділяє позицію "Грузинської мрії" з ключових питань (зокрема, щодо євроінтеграції, релігії тощо).
Наприклад, у лютому 2023-го "Сила народу" запропонувала законопроєкт про "іноагентів", що обмежував права громадських організацій та ЗМІ на фінансування з-за кордону. Його підтримувала і "Грузинська мрія". Через цей законопроєкт в Грузії почалися протести, проте врешті за закон у травні 2024-го все ж проголосували.
"Сила народу" підтримала і результати парламентських виборів, що пройшли в Грузії у жовтні цього року. На них перемогла "Грузинська мрія", яка, зокрема, виступала за "прагматичну політику щодо Росії". В Грузії почалися протести, результати виборів не визнала ні опозиція, ні Євросоюз, який призупинив процес євроінтеграції країни. "Грузія не отримає кандидатуру [на вступ до ЄС — ред.], якщо тільки ми не будемо брати участь у війні й не запровадимо санкції проти Росії", — заявив на це Кавелашвілі.
Чинну президентку країни, Саломе Зурабішвілі, яка підтримала протестувальників та також не визнала результати виборів в парламент, Кавелашвілі звинуватив у "ігноруванні конституції країни".
У грудні "Сила народу" оголосила, що переходить в "здорову"опозицію, бо, мовляв, та, що зараз — "радикальна", "фінансується іноземними силами", а це ставить під загрозу її здатність діяти незалежно. Про це, і не тільки Кавелашвілі з частиною колег періодично розповідає на сайті парламенту в "листах", які мають "донести до громадськості правду, що ховається за лаштунками грузинської політики". В одному з них, після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну, Кавелашвілі звинуватив колишнього посла США в Грузії Келлі Дегнан у підтримці сил, які нібито мають намір втягнути Грузію у війну. У Держдепартаменті США ці звинувачення засудили.
"Чесність, справедливість, патріотизм і вірність принципам — якості, які особливо відрізняють Міхеїла Кавелашвілі", — так прокоментував номінацію Кавелашвілі на посаду президента лідер партії "Грузинська мрія" Бідзіна Іванішвілі.
"Міхеїл Кавелашвілі — жахлива фігура для президента Грузії, тому що навіть за часів стародавньої Перської імперії, Турецької імперії, коли вони захоплювали Грузію і ставили маріонеткових царів, принаймні намагалися поважати якусь форму місцевої традиції. Єдине, що відомо про Кавелашвілі — це те, що він колишній футболіст", — в коментарі Суспільному заявив спікер партії "Єдиний національний рух" Александр Крево-Асатіані.
Сам Кавелашвілі після номінації від "Грузинської мрії" повідомив, що "усвідомлює відповідальність", особливо "на тлі того, що, чинна президентка зловживала й ігнорувала конституцію".
Хто буде змагатися з Кавелашвілі за посаду президента
Альтернативних кандидатів немає. Чотири опозиційні політичні сили Грузії — "Коаліція за зміни", "Єдність — Національний рух", "Сильна Грузія" і "Гахарія за Грузію" — заявили, що не визнають легітимність президентських виборів (як і парламентських, що відбулися у жовтні), а єдиним законним державним інститутом залишається президентка Саломе Зурабішвілі.
Опозиція вимагає проведення нових парламентських виборів і називає заплановане голосування за президента "недійсним рішенням самопроголошеного парламенту, що не має міжнародної чи внутрішньої легітимності". Опозиційні партії наголошують, що президентка продовжує виконувати роль очільниці країни, головнокомандувачки та представниці Грузії у зовнішніх відносинах.
"Ці так звані президентські вибори не будуть визнані ніким. Тому президент Грузії не визнає легітимність завтрашніх виборів. Так само як і жодна опозиційна політична партія", — говорить Александр Крево-Асатіані.
За його словами, "Грузинська мрія" все ж знайде спосіб, як обрати Кавелашвілі президентом, і грузини опиняться у країні "із двома різними президентами, лише один з яких є легітимним".
Як проходять вибори президента в Грузії
Грузія — це парламентська республіка. Після конституційних правок 2017-2018 років, президент країни обирається не прямим голосуванням виборців, а колегією. До неї входять депутати парламенту (їх 150), 21 представник від Автономної Республіки Аджарія та 20 представників від АР Абхазія, а також 109 членів політичних партій з органів місцевого самоврядування.
Для перемоги на виборах кандидат на посаду президента має набрати дві третини голосів (200 голосів). Опозиційні партії, попри те, що бойкотують вибори, автоматично входять до складу колегії завдяки парламентським місцям. Формально, опозиція має 69 місць у виборчій колегії — 61 від парламенту та 8 від Республіки Аджарія, для якої також не потрібне окреме подання.
Список депутатів від органів місцевого самоврядування, згідно із даними грузинської ЦВК, опозиційні партії не висували. Їхні 55 місць віддали "Грузинській мрії".
Голосуватиме виборча колегія 14 грудня, результати оголосять того ж дня. Оскільки балотується лише один кандидат, другого туру не буде. За процесом буде спостерігати призначена ЦВК команда та обмежена кількість уповноважених осіб.