Перейти до основного змісту

База військово-повітряних сил, порт, логістичний хаб — які обʼєкти втрачає РФ в Сирії після падіння режиму Асада

Колишній міністр оборони Росії Сергій Шойгу (в центрі) та інші російські офіцери стоять біля винищувача МіГ-31 ВПС Росії з аеробалістичною ракетою "Кінжал" на авіабазі "Хмеймім" у Сирії, 15 лютого 2022 року. AP/Russian Defense Ministry

Після того, як повстанці захопили столицю Сирії — Дамаск, стало відомо, що керівник країни, Башар Асад, втік з родиною до Росії та отримав там притулок. Всі роки сирійської війни влада Асада трималася, зокрема, на підтримці росіян. Вони мали декілька важливих баз та хабів в країні, на яких знаходилася авіація, військові, найманці та флот. Тепер український ГУР повідомив, що Росія лишає ці бази. Про які саме з них йдеться та на що вплине вихід з них росіян — розповідає Суспільне.

Військові та найманці РФ

Останні роки російським угрупованням в Сирії командували генерали, що брали участь і у російсько-українській війні. У 2017-му, наприклад, ним керував генерал Сергій Суровікін, який згодом став командувачем армії РФ в Україні (у січні 2023-го його звільнили з посади). До грудня 2024-го цю посаду в Сирії обіймав генерал-лейтенант Сергій Кисєль. В лютому 2022-го він відповідав за наступ росіян на Харків.

Проводити наземні операції сирійському війську допомагала ПВК "Вагнер" та окремі підрозділи армії РФ. Кремль заявляв, загалом в Сирії знаходилося близько семи тисяч російських військових, включно з найманцями приватних військових компаній (ці цифри наводять і деякі аналітики). Від останніх, після бунту керівника ПВК "Вагнер" Євгена Пригожина у червні 2023-го, Міноборони РФ вимагало перепідписати контракти з відомством та доєднатися до основного угруповання.

Загалом, Сирія багато років була чимось на кшталт хабу для російських найманців — вони прилітали в країну не тільки воювати на боці Асада, а й вирушали звідти проводити військові операції в Африку — в Лівію, Судан та ЦАР.

База військово-повітряних сил РФ

Цим логістичним хабом була російська база в місті Хмеймім. І це одна з головних втрат Росії в цьому регіоні. На ній базувалася авіація, якою РФ атакувала регіони, де знаходилися сирійські повстанці. Зокрема, у 2016-му бомбардувальники військово-повітряних сил РФ вилітали з цієї бази знищувати Алеппо.

Експерт з авіації Анатолій Храпчинський називає базу РФ в Хмеймімі "доволі потужною", та каже, росіяни зберігали там літаки Су-34, Ту-22М3, Ту-160, Су-30, Су-29, МіГ-29, А-50, Іл-76, Іл-20 тощо.Також цю базу захищало ППО — під час евакуації з Хмейміму росіяни вивезли, зокрема, декілька самохідних пускових установок зі складу ЗРК С-400, а також систему протиповітряної оборони "Тор-М1". Тож, на думку експерта, ця база була класичним командним пунктом.

Російські бази в Сирії. Графіка: Суспільне

Порт

Ще одна важлива військова база росіян в Сирії, яку вони лишають — порт Тартус. Там РФ тримала військові кораблі. Супутникові знимки за 3 грудня показали, росіяни виводять з порту три бойові фрегати, підводний човен та декілька допоміжних суден. Американський інститут вивчення війни (ISW) припускає, це всі кораблі РФ, яки та тримала в Тартусі.

Простіше за все було б їх переправити в окупований Крим, але росіяни не зможуть цього зробити, бо для цього треба проходити через турецькі протоки. Туреччина ж забороняє це робити від початку повномасштабного вторгнення.

В ISW вважають, Росія врешті перекине флот з Тартуса на бази на північному заході РФ та в Калінінградській області.

На що вплине відхід росіян з Сирії

Воєнний експерт та старший аналітик фонду "Повернись живим" Микола Бєлєсков говорить, війська РФ, які виходять з Сирії, не сильно вплинуть на фронт в Україні, бо "Росія вже концентрує проти України все, що було можна".

Якщо говорити про міжнародний аспект, для Росії ця евакуація, як і загалом падіння режиму Асада, може означати "скорочення здатності демонструвати претензії бути великою державою", вважає Р. Кларк Купер, старший науковий співробітник Scowcroft Middle East Security Initiative. За його словами, втрати Росією військово-морської бази, а також авіабази, позбавить Москву важелів впливу у цій частині Середземномор’я. Зокрема, це вплине і на здатність Кремля підтримувати свої операції в Африці.

Топ дня

Вибір редакції