У ніч на 6 грудня Такер Карлсон — ексведучий Fox News, який в лютому розмовляв з лідером Кремля Володимиром Путіним — записав в Москві інтерв’ю з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим. Про що вони говорили — розповідає Суспільне.
Почнімо з анонсу: Карлсон на тлі Кремля проголошує, що адміністрація США обірвала зв’язки з Росією і країни дуже близько до ядерного конфлікту. Він згадує, що Штати дозволили Україні бити далекобійною зброєю по території РФ і цим начебто наблизили чергову ескалацію. Карлсон також каже, що понад рік намагався домовитися про інтерв’ю із президентом України Володимиром Зеленським, але, мовляв, "всі зусилля зірвав американський уряд".
Лавров, в інтерв’ю Карлсону, говорить про відносини РФ з Китаєм і США, про ставлення до Дональда Трампа, про санкції проти своєї країни, розповідає про "Орєшнік" і каже про причини та умови (на думку РФ) закінчення війни проти України.
Війна в Україні
"Офіційно ми не воюємо", — перше, що сказав Лавров на тему війни з Україною. Додав, що це можна назвати гібридною війною. На питання про втрати з обох сторін нічого не відповів.
Причини нападу на Україну для Росії незмінні (це все, що всі ці роки каже російська пропаганда): "держпереворот в Україні" у 2014-му, "утиски кримців і жителів півдня та сходу країни", теперішня українська влада "нелегітимна", не дає людям "самовизначитися", "викинула російські книжки з бібліотек" та заборонила Українську православну церквуЙдеться про закон "Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій" № 3894-IX, який передбачає припинення діяльності на території України релігійних організацій, пов’язаних з Російською православною церквою. Він набув чинності у вересні цьогоріч. І загалом все почалося ще у 2004-му (з Помаранчевої революції).
"Ми розпочали спеціальну воєнну операцію (так у РФ називають повномасштабне вторгнення з 24 лютого 2022-го — ред.), щоб припинити війну, яку київський режим веде проти власного народу в регіонах Донбасу. У нещодавній заяві Путін чітко дав зрозуміти, що ми готові до будь-яких обставин", — підсумував Лавров.
Зеленського він назвав "неадекватним" за дерусифікацію та бажання деокупувати українські території.
Умови, на яких Росія погодиться на мир, зі слів Лаврова в цілому такі ж, як і оголошував Путін:
- позаблоковий статус, Україна не вступає в НАТО;
- гарантії безпеки для України з боку групи країн, серед яких буде Росія;
- "жодних військових баз, військових навчань на українській землі за участі іноземних військ";
- врахування лінії зіткнення;
- врахування "результатів референдумів"Нелегітимні референдуми пройшли 23-27 вересня 2022 року, людей "опитували" щодо приєднання окупованих територій до Росії у Донецькій, Луганській, частині Херсонської та Запорізької областей;
- на решті території України — дозвіл на вживання російської мови, російських ЗМІ, культури, УПЦ МП.
До слова, зняття санкцій з Росії посадовець не розглядає, адже побачив, що РФ знайшла інших "не недружніх" партнерів і взагалі треба покладатися лише на себе.
Натомість, зазначає російський урядовець, Зеленський просуває формулу миру, доповнивши її тепер ще й планом перемоги.
"Вони планують другий саміт на основі цієї формули миру і не цураються сказати, що запросять Росію, щоб поставити перед нею угоду, яку ми вже погодили із Заходом. Коли наші західні колеги говорять, що "нічого про Україну без України", власне, це означає, що й "нічого про Росію без Росії" — додав Лавров.
"Орєшнік" — сигнал Заходу
Лавров сказав, що коли Захід намагається рухати червоні лінії Росії — це "дуже серйозна помилка".
Запуск ракети "Орєшнік", якою РФ атакувала Дніпро 21 листопада, з російського погляду, був сигналом для США і союзників, що Росія робитиме все, аби не допустити "стратегічної поразки".
Повідомлення, передане "Орєшніком" полягає в тому, що "ми будемо готові на все, щоб захистити наші законні інтереси", каже Лавров. Росія, як він наголошує, дбає про людей на землях, де ведуться бойові дії чи вже триває російська окупація. А США, мовляв, лише зацікавлені в природних ресурсах України та "хотіли б мати українців за слуг".
Відносини зі США
Лавров сказав, що Росія хотіла б "мати нормальні відносини з усіма сусідами", особливо зі США і "Путін неодноразово висловлював повагу до американського народу, історії, досягнень".
Росії, як зазначив керівник МЗС РФ, "неприємно навіть думати" про ядерну війну зі США, адже у російській військовій доктрині вказано, що найголовніше — її уникнути.
Зі Штатами в Росії зараз діють кілька каналів, здебільшого займаються обміном ув’язненими.
Про "Орєшнік" Москва попередила Вашингтон за 30 хвилин до пуску, а щодо інших балістичних систем — там нібито сповіщення відбуваються автоматично.
Що Лавров сказав про Трампа
Глава російського МЗС назвав обраного президента США Дональда Трампа "сильною людиною, яка хоче результату та не любить зволікати".
Трамп запам’ятався Лаврову як "доброзичливий у дискусіях", проте це не означає, що він проросійський, як дехто намагається його представити, каже глава МЗС — на підтвердження згадує санкції проти Росії за часів першої адміністрації Трампа.
"Як сказав президент Путін, ми завжди були відкриті до контактів з нинішньою адміністрацією. Сподіваємося, коли відбудеться інавгурація Дональда Трампа, ми це зрозуміємо. М'яч, як сказав президент Путін, на їхньому боці", — зауважив росіянин.
Реакція України
Керівник Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко ознайомився з тезами інтерв’ю. За його словами, Кремль хоче перебільшити загрозу Запорізькій і Херсонській областям, а також шкоду від "Орєшніка", а армія РФ показово тренується форсувати Дніпро. Так росіяни хочуть "торгувати" умовами, додав Коваленко. Разом із тим "Україна розуміє загрози і має власну протидію".
МЗС України, або інше вище керівництво не коментувало інтерв’ю.