Перейти до основного змісту

Порушення в системі точного часу: у Генштабі розповіли про побічну роботу РЕБ під час повітряних російських атак

У Генштабі ЗСУ поінформували, що оскільки під час відбиття російських повітряних атак активно застосовуються засоби радіоелектронної боротьби (РЕБ), можуть бути порушення в системі точного часу, яку використовують мобільні телефони в режимі автоматичного уточнення часу.

Про це йдеться у повідомленні Генштабу ЗСУ.

Там зазначили, що зокрема, для підвищення "ефективності впливу на противника" застосовуються засоби підміни координат супутникової навігації GPS (спуфінг).

"Побічним ефектом цього впливу є і порушення в системі точного часу, яку використовують мобільні телефони в режимі автоматичного уточнення часу", — йдеться у повідомленні.

Враховуючи зазначене, у Генштабі додали, що доцільно відключити режим автоматичного уточнення часу в телефоні та враховувати, що під час оголошення повітряних тривог точність роботи систем супутникової навігації може порушуватися.

Як РЕБ впливає на хід війни

Як розповідав в інтерв'ю Суспільному начальник Головного управління радіоелектронної та кіберборотьби Генштабу ЗСУ Іван Павленко, війна з 2014-го принципово змінилася. Основна зміна — це масове застосування безпілотників. Навіть не безпілотників, а роботизованих систем, тому йдеться не лише про БПЛА, а, наприклад, і про морські дрони. Далі цей напрямок буде тільки розвиватися. З‘явились більш ефективні акумулятори, системи управління, передачі відео і таке інше. Це дало можливість масово застосувати дрони — як маленькі FPV, так і "бомбери", і БПЛА-розвідки.

В радіоелектронній боротьбі є кілька складових: електронна підтримка, яка передбачає виявлення цих засобів пеленгаторами, оптикою, їх радіоелектронне подавлення та радіоелектронний захист власних систем.

Як саме РЕБ допомагає збивати дрони

Якщо йдеться про БПЛА-камікадзе — "шахеди", в них застосовується технологія так званих CRPA-антен. Ця антена надзвичайно ефективно захищена від засобів радіоелектронного впливу, що дає можливість БПЛА долетіти в задану точку, за визначеним маршрутом, оминаючи визначені райони, і з достатньо високою точністю вразити цільовий об'єкт.

"Шахед" під час польоту нічого не випромінює в ефір, просто летить. Тобто його єдина ознака виявлення — звук мотора. Засоби РЕБ, маючи інформацію про те, що він наближається, здійснюють радіоподавлення його навігаційних приймачів, які працюють через CRPA-антени. Останні дуже ефективні, але при правильному застосуванні засобів РЕБ, цю перевагу можна нівелювати.

Топ дня

Вибір редакції