Аборти, і ширше — репродуктивна медицина — одна з головних тем, що хвилюють виборців двох основних кандидатів в президенти — Дональда Трампа та Камали Гарріс. У 2022-му році Верховний суд США скасував дозвіл на аборти на федеральному рівні. Відтоді чи дозволяти їх, чи ні вирішує кожен окремий штат. Суспільне відправилося в Північну Кароліну, де діє обмежений дозвіл на аборти, та розповідає, що про це думають його мешканці і як повʼязують це питання з голосуванням за президента.
"Я робила аборти. Наша культура говорить, що аборт схожий на похід до стоматолога — мовляв, після процедури ви продовжуєте звичне життя. Але насправді воно вже ніколи не буде таким, як раніше. Колись я виступала за свободу абортів. Багато в чому це було пов’язано з виправданням мого власного рішення", — говорить Каралін Вон, очільниця організації Your Choice Randolph, яка підтримує жінок та переконує їх не переривати вагітність.
Досвід переживання аборту — один з аргументів, який Вон наводить жінкам, що планують цю процедуру. Ми говоримо з нею у Північній Кароліні. Це один з так званих "хитких" штатів, де ні у Дональда Трампа, ні у Камали Гарріс немає однозначної переваги. За такі штати кандидати в президенти борються особливо.
А ще Північна Кароліна — один з 22 штатів, де діє заборона або обмеження на проведення абортів після певного терміну вагітності. Понад 50 років в Америці аборти були дозволені на федеральному рівні. Однак влітку 2022-го Верховний суд США вирішив, що право на цю процедуру має визначати влада кожного штату. Попри це, за даними The Society of Family Planning — міжнародної організації, що опікується проблемами репродуктивного здоровʼя, аборти у США почастішали навіть у штатах, де тепер діє на них заборона. Зокрема через те, що в країні досі доступний медикаментозний аборт.
"Він дешевше хірургічного, — каже Вон. — Та ще дешевше замовити в інтернеті таблетки. Але наша країна не може контролювати, які саме таблетки надходять, отже, жінки можуть приймати щось небезпечне, смертельне або неефективне".
Також є можливість поїхати на процедуру до іншого штату, де аборти не заборонені. "В Північній Кароліні ми все ще маємо право на аборт, якщо вагітність до дванадцяти тижнів. Тож, порівняно, наприклад, з південним сходом, у нас ця процедура доступніша, — говорить Тара Романо, очільниця організації Pro Choice, яка підтримує права на аборт. — Але частині американок доводиться подорожувати в інші штати. Великою перешкодою є і те, що багато політиків виступають за заборону абортів. Вони ухвалили закони, згідно з якими державне та приватне страхування не має права покривати такі послуги. Все це збільшує вартість медичної допомоги".
***
Через напруження, яке викликало рішення про обмеження на аборти у США, для частини американців це питання стало ключовим на цих виборах. Associated Press навіть називає їх "референдумом щодо основних прав десятків мільйонів жінок". У 10 штатах питання підтримки абортів включене у бюлетень для голосування.
За даними CBS News, 60% американських виборців вважають, що аборти повинні бути легальними в усіх або в більшості випадків, а серед жінок, які виступають за дозвіл на переривання вагітності, 76% підтримують Камалу Гарріс. У програмній промові на національному з’їзді Демократичної партії вона пообіцяла підписати закон, який відновить федеральне право на аборти. В усіх наслідках запроваджених обмежень на рівні штатів Гарріс звинувачує Трампа.
У Трампа погляди на аборти упродовж кампанії змінювалися. Спочатку він приписував собі заслугу у запровадженні Верховним судом обмеження на аборти (туди, за президентської каденції Трампа призначили декількох суддів-консерваторів). Тепер запевняє, що не підтримує федеральну заборону на аборти, але це питання варто лишити на розсуд виборців у штатах.
***
"Це стало темою протистояння між демократами та республіканцями. В дебатах іноді це розглядається як питання про те, хто контролює своє тіло: жінка чи дитина? Але християне бачать це так: плід є живою людиною і потребує захисту та прав", — говорить Пастор Джеф Джойс, голова Асоціації баптистів Рендольфа.
Джойс представляє найчисельнішу протестантську церкву у США. Історично вона займала більш помірні позиції щодо абортів, аніж, наприклад, католицька церква, але республіканці навчилися працювати з релігійними спільнотами й питання абортів стало ґрунтом для мобілізації цього сегменту електорату. У 1972-му республіканець Річард Ніксон пішов на вибори з гаслами проти абортів — і переміг. Джеф Джойс каже, більшість вірян у його окрузі підтримує республіканців саме через їхню позицію щодо абортів, закриваючи очі на інші речі, які каже, або робить Дональд Трамп.
"Багато років тому ви б не побачили ні у республіканців, ні у демократів справжню сильну заяву про аборти. Хоча демократи схилялися до того, що їх мають дозволити, а республіканці, в основному, були за життя. Але в останні роки, і особливо цього року, демократи зробили це питання відвертою частиною своєї програми", — говорить Джеф.
***
"Не думаю, що має значення, хто переможе на виборах, якщо говорити про питання абортів. Є тренд їхньої криміналізації й боюся, врешті його можуть продовжити обидві партії", — каже Еш Вільямс. Він — трансперсона, яка у минулому мала досвід абортів. Нині Вільямс працює доулою абортів — допомагає людям, що замислюються про цю операцію, ухвалити рішення і пережити його наслідки. А часом і зібрати гроші на процедуру.
"Аборти можуть коштувати дорого, бо, наприклад, у цьому штаті (в Північній Кароліні — ред) є лише 12 клінік, де їх роблять. Це дуже мала кількість, вони не можуть обслужити усіх", — говорить Вільямс.
Ми звернулися з проханням про коментар до кількох клінік у різних містах Північної Кароліни. Частина з них проігнорувала запит, частина відмовилась зустрічатися з нами. Тара Романо говорить, клініки уникають спілкуватися з пресою після хвилі хейту. Після ухвалення обмежень на аборти у Північній Кароліні, десятки людей виходили під їхні стіни на акції за повну заборону цієї процедури.
"Загалом, це питання потребує комплексної зміни ставлення держави до всього спектра послуг репродуктивного здоровʼя, — каже Романо. — Йдеться про доступ до абортів, до контрацепції, до післяпологового догляду, до догляду за вагітністю та пологами. Щоб жінки могли собі це дозволити в громадах, де живуть. Гадаю, більшість погоджуються з цим. Люди просто хочуть мати можливість отримати доступ до допомоги безпечно та з гідністю".