Перейти до основного змісту

"Щоб уникнути політичної кризи": у МЗС України наголосили на необхідності розслідування порушень на виборах у Грузії

У Міністерстві закордонних справ України заявили про підтримку висновків міжнародної місії ОБСЄОрганізація з безпеки і співробітництва в Європі./БДІПЛБюро демократичних інститутів та прав людини (одна з інституцій ОБСЄ). зі спостереження за парламентськими виборами в Грузії, яка зафіксувала численні порушення.

Про це йдеться у пресрелізі, який опубліковано на сайті українського зовнішньополітичного відомства.

У МЗС зазначили, що Україна "уважно спостерігала" за перебігом парламентських виборів, які відбулися в Грузії 26 жовтня 2024 року.

"Підкуп, залякування, примус і тиск на виборців, відсутність прозорості голосування, обмеження доступу опозиційних партій до мас-медіа — це лише неповний перелік порушень, якими запам’ятаються ці вибори", — йдеться у заяві.

У відомстві зауважили, що не здивовані, що їх результати "високо оцінили" та привітали в Росії.

"Адже такі методи впливу на результати волевиявлення притаманні саме російському режиму. Водночас вони несумісні зі шляхом до ЄС і НАТО, який декларує грузинська влада", — пояснюється у заяві.

Там наголосили, що факти, встановлені міжнародними спостерігачами, мають бути розслідувані, аби забезпечити легітимність виборів та уникнути політичної кризи.

"Закликаємо грузинський уряд не йти білоруським шляхом до втрати суверенітету та незалежності. Україна за будь-яких обставин підтримуватиме грузинський народ у його прагненні продовжити стратегічний курс на приєднання до ЄС та НАТО", — резюмується у заяві українського МЗС.

Як повідомляло видання Sova, у спостережній місії БДІПЛ/ОБСЄ заявили, що влада Грузії напередодні парламентських виборів вжила "заходів, які дали їй перевагу". Серед іншого йшлося про програму амністії за список злочинів, яка стосується великої кількості людей та обмеження присутності місцевих спостерігачів на перевірці електронного голосування.

Крім того, наголошувалось, що ЦВК Грузії не дозволила місцевим спостерігачам і представникам політичних партій бути присутніми при перевірці електронних результатів виборів і надала відповідну документацію в обмеженому обсязі, тим самим обмеживши прозорість.

Що відомо про вибори у Грузії

Керівна партія Грузії "Грузинська мрія" перемогла на парламентських виборах, які відбулися 26 жовтня.

Як повідомили у Центральній виборчій комісії, в результаті підрахунку 99% голосів партія отримала 53,92% (1 118 836 голосів).

Дані були підраховані на всіх 3110 дільницях (дані однієї дільниці в Марнеулі визнали недійсними через вкидання бюлетенів).

Отже, у новому складі парламенті у "Грузинська мрія" отримала 88 мандатів, а опозиція – 62.

За інформацією ЦВК, бар'єр у 5% подолали такі опозиційні сили:

  • "Коаліція за зміни" — 11% (229 006 голосів, 19 мандатів);
  • "Єдність — Національний рух" — 10,1% (210 895 голосів, 16 мандатів);
  • "Сильна Грузія" — 8,8% (182 891 голос, 14 мандатів);
  • "Гахарія за Грузію" — 7,7% (161 250 голосів, 13 мандатів).

Крім того, за попередніми даними ЦВК, на 58 виборчих дільницях, відкритих за кордоном, лідирувала "Коаліція за зміни" з 33,32% (11 406 голосів).

За цим політичним об'єднанням йшли: "Єдність – Національний рух" – 19,9%, "Грузинська мрія" — 13,3%, "Сильна Грузія" – 14,9%, "Гахарія за Грузію" — 9%.

Опозиційні партії та коаліції не визнають підсумки парламентських виборів у Грузії та планують мітинги. Вони відмовляються входити до парламенту та отримувати мандати. Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі назвала це голосування "російським" і "тотально сфальсифікованим".

Ввечері 28 жовтня перед будівлею грузинського парламенту відбувся мітинг прихильників опозиції проти результатів парламентських виборів. Зокрема один із лідерів партії "Єдність — Національний рух" Георгій Вашадзе виступаючи на мітингу заявив, що грузинська опозиція вимагає повторних виборів, які проведе міжнародна адміністрація.

Топ дня

Вибір редакції