Аудит вже заброньованих військовозобов'язаних Міноборони влаштувало через збільшення їх кількості, або тих хто отримав відстрочку. За його підсумками парламентський комітет з нацбезпеки хоче отримати відповіді щодо бронювання, адже на підприємствах та бізнесі тримається економіка України.
Про це у коментарі Суспільному розповіла членкиня комітету Верховної ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки, нардепка від фракції "Голос" Соломія Бобровська.
"Для Міноборони, Генштабу ЗСУ, напевно і для президента Зеленського це стало великою новиною, що у нас є більш ніж один мільйон чоловіків, які отримали тимчасовий захист (бронювання — ред.) від військової служби. Відповідно почали перевіряти усі ці моменти, яким чином вони були заброньовані або були надані відстрочки", — сказала вона.
За словами Бобровської раніше йшлося про пів мільйона заброньованих військовозобов'язаних, але нардепка вважає, що кількість збільшилась, тому що процедура бронювання стала зрозумілою для підприємств.
"Хоча, на мою думку насправді така цифра (у понад мільйон — ред.) пояснюється тим, що стала зрозуміла і прозора процедура і для підприємств і для чоловіків, щоб не йти в тінь, а в білу показати, чесно скільки людей офіційно є заброньовано або мають відстрочки. Тому що те, що ми мали попередні 2 роки до оновленого закону про мобілізацію — це був повний хаос. Безлад в персональних даних, і тим паче, в чисельності", — сказала вона.
Бобровська припустила, що на думки Міноборони та Генштабу ЗСУ такий аудит призведе до перевірки підприємств і бізнесу на відповідність до їхньої важливості, як критичних для економіки України.
"Чи вони були на певних дійсно підставах були внесені в список критичних підприємств, особливо ті, що були внесені органами місцевого самоврядування або держвлади в областях. Тому для них (Міноборони — ред.) це задача перевірки справді критичності в інфраструктурі того чи іншого підприємства для того, щоб мати змогу потім або скасувати цю категорію, або далі просто рухатись", — пояснила членкиня профільного комітету Ради.
Вона додала, що ці перевірки виглядають "дивними", особливо на тлі проблем в українській оборонній галузі, де багато військовозобов'язаних працівників досі не заброньовані.
"Я думаю, що парламентський комітет національної безпеки, оборони та розвідки обов'язково запитає Міноборони про результати цього аудиту. Це буде запит на таку інформацію, щоб ми також розуміли що відбувається з бізнесом в регіонах, на якому стоїть економіка України, яка з цього всього і годується", — сказала Бобровська.
Раніше у коментарі Суспільному перший заступник Міністра оборони України Іван Гаврилюк, який ініціював аудит на засіданні уряду, повідомив, що до 15 листопада в Україні мають провести аудит "критичних" підприємств, які отримали такий статус від органів місцевого самоврядування. До комісії мають включити військових. Якщо підприємство виявиться "не критичним для держави", то бронювання переглянуть.
Він заперечив інформацію про призупинення бронювання. Також, за його словами, в Україні наразі понад мільйон заброньованих чоловіків.
Що цьому передувало
9 жовтня видання The Page опублікувало текст рішення уряду, який до 15 листопада призупинив дію деяких положень щодо визначення критично важливих підприємств.
У документі зазначається, що до 15 листопада планується проведення аудиту рішень про визначення критично важливих підприємств та організацій. Результати перевірок має проаналізувати Мінекономіки й до 20 листопада поінформувати уряд.
"Європейська правда" з посиланням на власні джерела повідомила, що рішення прийняли через те, що президент України Володимир Зеленський обурився бронюванням від мобілізації 1,5 мільйона людей.
Що відомо про бронювання
Нині можуть бути заброньовані працівники органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств та організацій у порядку, встановленому Кабміном.
Постанова Кабміну зараз дозволяє бронювати 50% військовозобов'язаних працівників критично важливих для функціонування економіки підприємств.
У квітні премʼєр-міністр Денис Шмигаль доручив міністерствам оновити постанови про визначення критично важливих підприємств, за якими бронюють військовозобовʼязаних. Він заявив, що бронювання має бути справедливим і повинні бути чіткі критерії, за якими визначатимуть такі підприємства.
У Верховній Раді планують зареєструвати законопроєкт про економічне бронювання. У комітеті з питань економічного розвитку є пропозиції, які розробляла група на чолі з головою комітету Дмитром Наталухою. Ці пропозиції надають можливість роботодавцю самостійно визначити стратегічно важливих для підтримки життєдіяльності бізнесу робітників, сплатити 20 000 грн в місяць військового збору за кожного з них, й продовжувати працювати та сплачувати податки.