Перейти до основного змісту

Ізраїль заборонив агентству ООН з надання допомоги палестинським біженцям працювати на своїй території

Агентство та школа ООН в Бейт-Лахія, що на півночі Сектора Газа, 12 серпня 2014 року, ілюстративне фото. AP/Adel Hana

У понеділок, 28 жовтня, ізраїльський парламент ухвалив закон, що забороняє Агентству ООН для допомоги палестинським біженцям і організації робіт на Близькому Сході (БАПОР) діяти на території Ізраїлю.

Про це пише Reuters.

Цей закон може вплинути на діяльність агентства в Газі, що охоплене війною. Автори закону посилаються на дані про можливу причетність деяких співробітників БАПОР до атаки 7 жовтня 2023 року на південь Ізраїлю та їхні зв’язки з ХАМАС та іншими збройними угрупованнями.

Цей закон викликав тривогу в ООН та серед західних союзників Ізраїлю, які побоюються подальшого погіршення гуманітарної ситуації в Газі, де Ізраїль уже рік веде бойові дії проти бойовиків ХАМАС. Заборона не поширюється на діяльність БАПОР в палестинських територіях чи інших країнах.

"Працівники БАПОР, причетні до терористичних дій проти Ізраїлю, повинні бути притягнуті до відповідальності. Але щоб уникнути гуманітарної кризи, життєво важлива гуманітарна допомога має залишитися доступною в Газі зараз і в майбутньому", — написав прем'єр-міністр Біньямін Нетаньягу в соцмережах після голосування.
"Протягом 90 днів до набрання чинності цим законом і після ми готові працювати з міжнародними партнерами, щоб забезпечити продовження гуманітарної допомоги цивільним у Газі без загрози для безпеки Ізраїлю", — додав Нетаньягу.

Парламент також ухвалив доповнення до нового закону, згідно з яким ізраїльські органи більше не можуть контактувати з БАПОР, хоча у майбутньому можуть бути зроблені винятки.

Глава БАПОР Філіп Лазаріні назвав голосування "небезпечним прецедентом", що суперечить статуту ООН та порушує міжнародні зобов'язання Ізраїлю.

"Це останній крок у тривалій кампанії з дискредитації БАПОР та делегітимації його ролі в наданні допомоги палестинським біженцям", — написав він у соціальній мережі X.

Агенція ООН з надання допомоги палестинським біженцям БАПОР наймає десятки тисяч працівників та надає освіту, медичні послуги і допомогу мільйонам палестинців у Газі, на Західному березі, в Йорданії, Лівані та Сирії. Протягом тривалого часу відносини між БАПОР та Ізраїлем були напруженими, але з початком війни в Газі ці зв’язки значно погіршилися, і Ізраїль неодноразово закликав розформувати БАПОР з переданням його обов'язків іншим агенціям ООН.

У серпні ООН заявила, що дев'ять співробітників БАПОР, можливо, брали участь у нападі 7 жовтня та були звільнені. Встановлено, що один командир ХАМАС у Лівані, який загинув минулого місяця під час ізраїльського авіаудару, також працював у БАПОР. Інший командир, убитий минулого тижня в Газі, одночасно був співробітником ООН. БАПОР підтвердив, що обидва чоловіки були його працівниками.

"Якщо ООН не готова очистити цю організацію від тероризму та активістів ХАМАС, ми маємо вжити заходів, щоб вони більше не могли завдати шкоди нашому народу", — заявила ізраїльська депутатка Шаррен Хаскель.

Представниця БАПОР Джульєт Тума перед голосуванням назвала закон "катастрофою", яка матиме серйозні наслідки для гуманітарних операцій в Газі та на окупованому Західному березі.

"Неприйнятно, що країна-член ООН намагається ліквідувати агентство ООН, яке також є найбільшим надавачем гуманітарної допомоги в Газі", — сказала Тума.

Закон, ймовірно, напряму вплине на установи БАПОР у Східному Єрусалимі, який Ізраїль анексував, що не визнано за межами країни. Один з авторів закону, Боаз Бісмут, зазначив, що діяльність БАПОР там є контрпродуктивною.

"Якщо ви справді хочете стабільності, безпеки і справжнього миру на Близькому Сході, такі організації, як БАПОР, не приведуть до цього", — сказав Бісмут.

Ізраїль стикається з сильним міжнародним тиском щодо збільшення допомоги в Газі для покращення гуманітарної ситуації. Перед ухваленням закону міністри закордонних справ Франції, Німеччини, Великої Британії, Японії, Південної Кореї, Канади та Австралії висловили "глибоке занепокоєння". Вони підкреслили важливість забезпечення можливості БАПОР та іншим агенціям ООН надавати гуманітарну допомогу для тих, хто її найбільше потребує.

Топ дня

Вибір редакції