У середу, 23 жовтня, президент України Володимир Зеленський зустрівся з представниками громадських організацій, що працюють у сфері міжнародної політики, адвокації, захисту прав людини, безпеки та оборони. На зустріч був і український журналіст та правозахисник Максим Буткевич, який передав президенту список із 30 ув’язнених журналістів і двох правозахисників.
Про зустріч Зеленський повідомив у вечірньому відеозверненні.
За його словами, серед тем, які обговорювали під час зустрічі: план перемоги та потреба в об'єднанні.
"Запропонував долучитися до розробки нашого внутрішнього плану дій. Для нашої перемоги потрібна саме така єдність, яка була в перші дні повномасштабного російського вторгнення. Розраховуємо на єдність в промоції рішення партнерів по запрошенню України в НАТО.", — зазначив президент України.
Голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик повідомила, що це була перша зустріч президента з громадським суспільством за час повномасштабного вторгнення РФ. На зустрічі були присутні представники двох десятків організацій громадянського суспільства.
"Йшлося про широке коло питань, зокрема, просування плану перемоги через публічну дипломатію, розвиток власного ВПК, посилення санкцій, зокрема щодо танкерного флоту, повернення полонених, підтримку ветеранів, ротацію військовослужбовців і рекрутинг, захист демократії, якість урядування", — зазначила Печончик.
Буткевич передав Зеленському список ув’язнених журналістів і правозахисників
Звільнений з російського полону правозахисник, журналіст, військовослужбовець та співзасновник і член правління Центру прав людини ZMINA Максим Буткевич подякував державним структурам, громадянському суспільству та всім, хто долучився до звільнення його та його побратимів, повідомляє Детектор Медіа.
Буткевич відзначив, що це було перше звільнення з колонії на Луганщині, де він відбував покарання разом із чотирма десятками інших військовополонених, засуджених за сфабрикованими справами, і це звільнення дає надію, що "процес розморожений".
"Українці в російському полоні — як застиглі комахи в бурштині. Для них час зупинився, однак для всіх них важливо знати, що робиться усе можливе задля їхнього звільнення" — сказав Буткевич.
Він закликав продовжувати роботу з визволення українських військовополонених і цивільних та окремо згадав про правозахисників і журналістів, які досі перебувають у російському полоні. Буткевич передав Зеленському список із 30 ув’язнених журналістів та двох правозахисників, який було підготовлено Центром ZMINA.
Хто такий Максим Буткевич
Максим Буткевич — журналіст та правозахисник, був активістом кампанії за звільнення з Росії українських політв'язнів, зокрема Олега Сенцова й Олександра Кольченка.
Буткевич також співзасновник "Громадського радіо", засновник центру прав людини ZMINA, був членом правління українського центру Amnesty International.
В березні 2022 року Максим Буткевич вступив до лав ЗСУ, воював на сході країни, але з червня 2022 року перебував у російському полоні.
В окупованому Луганську в березні 2023 року Буткевича засудили до 13 років ув'язнення, звинувативши у нібито жорстокому поводженні з мирними жителями та застосуванні заборонених методів війни. В серпні апеляційний суд у Москві залишив вирок без змін.
Довгий час було невідомо, де саме перебуває Буткевич. Але 6 грудня 2023 року адвокат Леонід Соловйов повідомив, що той перебуває у колонії у місті Хрустальний (колишньому Красному Лучі) на тимчасово окупованій території Луганської області.
18 жовтня Буткевича звільнили з російського полону в межах 58-го обміну військовополоненими. Загалом тоді повернулися 95 українців.