Восени 2022 року "дорога життя", яка з’єднувала тимчасово окуповану і вільну частини Запорізькій області, перетворилась на дорогу виживання. Епіцентром подій, про які ми розповімо у розслідуванні, є один із блокпостів на в’їзді у місто Василівку. З липня 2022-го по січень 2023 року він став сценою для показових депортацій жителів окупованих територій Запорізької і Херсонської областей. Там пропагандисти зняли десятки відео, на яких людям, часто одягненим не за погодою, інколи зі зв’язаними руками і пакетом на голові, зачитували накази про видворення, тобто депортацію з їхніх рідних міст і сіл. Опісля їм наказували йти пішки чи бігти у сіру зону, у напрямку Запоріжжя. Цей шлях, як виявилось, долали не всі.
Як з’ясувала редакція розслідувань Суспільного, частина видворень була постановкою, адже після зйомок пропагандиських роликів людей вивозили у трудове рабство, де росіяни змушували їх рити окопи поблизу лінії зіткнення. А у деяких випадках депортовані українці зникли безвісти.
"Головним персонажем" видворень на відео, а також тим, хто займався залякуваннями, допитами і перевезеннями у трудове рабство, був чоловік у балаклаві з позивним "Бетмен". Розслідувачі Суспільного встановили цього воєнного злочинця, а також його соратників, причетних до масових депортацій.
Детальніше про "Бетмена" ми розповіли у документальному фільмі-розслідуванні "Позивний "Бетмен": таємниця василівського блокпоста".
Свавільний наказ Гауляйтера Балицького
14 липня 2022 року колишній народний депутат України, а нині самопроголошений губернатор окупованої частини Запорізької області Євген Балицький легалізував в межах ТОТ Запорізької області примусові депортації наказом "Про заходи відповідальності за вчинення окремих правопорушень, які посягають на громадський порядок та громадську безпеку". Аналогічний наказ підписав екснардеп, і самопроголошений губернатор Херсонської області Володимир Сальдо.
У цих наказах визначено перелік "екстремістських" дій, за які людину могли видворити. Серед них — будь-яка критика чи незгода з діями Росії і її армії, підтримка України й навіть використання українського прапора.
На практиці перелік був значно ширшим: людину могли депортувати через коментар у соцмережах, скаргу на окупантів у приватній розмові, волонтерську діяльність, приналежність до української церкви тощо.
Українські правоохоронці вважають видворення механізмом боротьби з проукраїнськи налаштованими людьми.
Колаборант, екснардеп Євген Балицький, позиціонував себе як ідеолог видворень, неодноразово коментуючи пропагандистам нюанси цього процесу. На його думку, це "найбільш гуманне покарання".
"Ми виселили велику кількість сімей. Це було дуже складно зробити. Виселили тих, хто так чи інакше не підтримував СВО (так росіяни називають війну проти України — ред.), тих, хто ображав прапор, гімн Росії, президента РФ. Таких людей ми, користуючись становищем, яке у нас на той момент було, доки ми не приєдналися в юридичному плані до Російської Федерації, повиселяли", — розповідав Балицький одному з пропагандиських медіаресурсів.
Практику видворень на ТОТ висвітлювали сотні російських ресурсів. Федеральні канали і локальні пабліки у соцмережах публікували відео, на яких українців виганяли з рідної землі.
В Україні ці відео стали доказами воєнних злочинів. Нині суд у Запоріжжі розглядає кримінальну справу, в якій Євгена Балицького обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни за попередньою змовою групою осіб.
За словами Артема Батрака, заступника начальника відділу протидії злочинам, вчиненим в умовах збройних конфліктів Запорізької обласної прокуратури, окупаційні органи ухвалювали рішення про депортації без судових процесів, що суперечить міжнародному гуманітарному праву.
"Балицький фактично створив псевдолегальні умови для переміщення людей, бувши обізнаним про їхній захищений статус згідно з Женевськими конвенціями, бувши обізнаним, що це відбувається в умовах конфлікту, що це спрямовано саме на підтримку та реалізацію політики держави-агресора", — каже Батрак.
Інший воєнний злочин, пов’язаний з цим наказом, — передача українців у трудове рабство російським військовим. В одному з інтерв’ю Балицький навіть не приховував, що людей, яким визначили покарання у вигляді видворення, змушували працювати на російську армію.
"Перед тим, як видворяти, у нас вся ця категорія спочатку їде і копає окопи. Два тижні попрацювали на благо батьківщини, а потім вже їдуть в Україну", — розповідав Балицький пропагандистам.
Ця "трудова повинність" українців не мала "легального" підґрунтя навіть у тій реальності, яку Балицький, його соратники і російські окупанти тимчасово створили на окупованих землях Запоріжжя. Покарання у вигляді риття окопів не передбачено навіть свавільним наказом Балицького, вже не кажучи про більш вагомі нормативні акти. За словами прокурора Артема Батрака, залучення громадян з ТОТ до зведення фортифікаційних споруд на користь армії супротивника є воєнним злочином.
Практика залучення українців до робіт на користь російської армії розпочалася восени 2022 року, переконаний голова Запорізької ОВА Іван Федоров. "Я знаю велику кількість людей, яких затримували і які біля Токмака, Бердянська масово рили окопи там, де ворог їх утримував. Потім вони вийшли з окупації, або їх просто вивезли чи викупили з окупації", – каже він.
Федоров припускає, що лише в межах ТОТ Запорізької області могло бути кілька сотень таких випадків. Але справжні цифри, ймовірно, вдасться встановити лише після звільнення територій.
"Був безлад. Коли жодна юрисдикція не була на тимчасово окупованій території. Української юрисдикції не було, тому що ворог окупував. Російської юрисдикції не було, тому що вони не визнавали на той час наші території як свої юридичні суб'єкти. Вони не розуміли, що вони захоплять, що не захоплять. Судів не було, ніякого слідства не було, тому був безлад. І наших жителів використовували як рабів для того, щоб закривати якісь свої потреби. Зокрема, для риття окопів", — говорить Федоров.
Українські правоохоронці встановили 50 потерпілих у справі Балицького про видворення. Журналістам редакції розслідувань Суспільного вдалось розшукати 71 випадок видворень на Запоріжжі, зафіксований на фото і відео. У 31-му з них людей видворяв чоловік з позивним "Бетмен", у решті випадків — інші ставленики окупантів.
Насправді кількість людей, яких примусово видворили з тимчасово окупованої території Запоріжжя, може бути значно більшою, адже, як ми з’ясували, окупанти фільмували не всі депортації.
Крім Євгена Балицького, до примусових депортацій і трудової експлуатації українців були долучені десятки інших представників окупаційної влади. Зокрема й ті, хто, ховаючи обличчя, зачитував накази про видворення.
"Бетмен", з огляду на кількість проведених ним публічних депортацій, був одним з головних серед них.
Депортації на камеру
Перше відео видворення з’явилось у мережі 5 серпня 2022 року. Воно відрізняється від решти демонстрацією, так би мовити, масштабного підходу однієї людини до депортації. На відео є зйомки з квадрокоптера: затримання, під час якого озброєні люди вриваються в сільський будинок, заламують чоловіку руки й, зрештою, у супроводі колони авто з проблисковими маячками доставляють його на василівський блокпост.
Закінчується сюжет зачитуванням указу про видворення. Позаду в цей час майоріє прапор радянського союзу.
З наближенням так званого референдуму на окупованих територіях прапор на блокпосту замінили на російський. Тоді "в гру" вступив "Бетмен". Перше відео, на якому він з’являється — авторства окупаційної мелітопольської поліції, опублікували 30 серпня 2022 року.
Наступні видворення, проведені ним восени 2022 року, побудовані за однаковим сценарієм. На них він завжди у балаклаві, інколи зі зміненим голосом. Завжди читає той самий наказ, в якому людину звинувачують у "дискредитації влади". Найвідомішим таким епізодом стала депортація гендиректора Запорізької АЕС Ігоря Мурашова.
У січні 2023 року "Бетмен" вперше потрапив до сюжетів трьох російських медіаресурсів — як коментатор. Пропагандисти представляли його працівником силових структур і вказували позивний. З його коментаря випливало, що він вже провів багато депортацій. Сказав, що здебільшого видворяв людей, народжених у 1960-1970 роках, "які свято вірять в Україну".
Того разу на зйомках російських ЗМІ він депортував трьох людей: двох чоловіків і жінку, яких називав "групою коригувальників". "Ми то їх проводимо нормально. Даємо навіть документи. Гроші навіть жінці дали на проїзд, щоб вона доїхала до Запоріжжя", — розповідав "Бетмен" у сюжеті пропагандистському ресурсу.
Відео завершується кадрами, на яких двоє чоловіків і жінка, тримаючись за руки, крокують у напрямку Запоріжжя. Але до своїх вони так і не дійшли. Депортація виявилася постановкою.
Коли пропагандисти зняли достатньо відеоряду, "Бетмен" посадив людей у багажник авто і відвіз до штабу російських військових поблизу села Верхня Криниця.
Олена Ягупова — одна з цих людей, і її історія стала першим публічним свідченням того, що окупанти робили з начебто "депортованими" українцями.
Історія жінки, яку "Бетмен" завіз у трудове рабство
Олена Ягупова — жителька Кам’янки-Дніпровської, невеличкого містечка у Запорізькій області, яке росіяни окупували на початку повномасштабного вторгнення. У лютому 2022 року вона ухвалила вирішальне рішення — залишатися вдома. Каже, не змогла виїхати, адже не знала, як вивезти друга сім’ї — собаку Хеллу. Її три доньки були далеко, у безпеці. Чоловік Артур воював проти росіян вже третій рік.
Жінка майже тридцять років працювала у державних установах, тож ставленики окупантів намагались її заохотити працювати у їхніх структурах. Олена відмовилась. Вона жила у страху, сподіваючись, що росіяни не дізнаються про її чоловіка-військового, надіялась, що її рідне місто незабаром звільнять.
У жовтні 2022-го до будинку Олени прийшли озброєні люди на чолі зі співробітником ФСБ, 29-річним Яном Заневським, сином очільника служби безпеки експрезидента-втікача Віктора Януковича.
За словами Олени, її помістили у камеру відділка поліції Кам'янки-Дніпровської, де Заневський, його підлеглі і місцеві поліцейські-колаборанти вибивали з неї зізнання участі в диверсійно-розвідувальній групі. Жінка каже: вони її били по голові пляшкою з водою, душили, одягали на голову поліетиленовий пакет, але жодної інформації від неї не отримали. Тоді її перевели до місцевого ізолятора тимчасового тримання, де вона без базових умов перебування провела три місяці.
Вранці 18 січня 2023 року, за словами Олени, її вивели з ІТТ, одягнули на голову мішок, посадили в автомобіль і повезли до автовокзалу у Василівці, де окупанти облаштували пункт "фільтрації". Дорогою до неї підсадили ще двох людей, які, як і вона, пережили тортури.
Коли вони проходили "фільтрацію", з’явився той, кого називали "Бетменом".
"Одразу, як він зайшов, йому кажуть: "Бетмене, тобі ще сьогодні привезли". Він запитав скільки. Йому відповіли — трьох. Він заходить до кабінету і до мене звертається: "Скільки вас ще, таких повій, тут буде? — А потім, — "Вантажте їх в багажник". Ви розумієте, яке ставлення, — як до рабів. Ми навіть не злочинці", — згадує ті події Олена Ягупова.
Риття окопів і розмінування полів: будні полонених
Після фейкового видворення, знятого на камеру, "Бетмен" відвіз її й двох чоловіків до кафе "Транзит" неподалік села Верхня Криниця. Там був штаб військових РФ, якими керував російський офіцер з позивним "Кратер".
За словами Олени, "Бетмен" передав її й двох чоловіків росіянину, який назвався командиром взводу. Його звали Андрій, позивний "Сармат".
"Сармат" дав нам три лопати та сказав: "А тепер прийшов час попрацювати на благо Російської Федерації". Це ж йде мокрий сніг, в окопах така багнюка, що неможливо. “Копайте!”. Я ще була в якихось ботах, на них налипло, а один з чоловіків був у гумових капцях. Його ще літом затримали. Нікого не турбує. "Бери лопату". І там було нарито багато окопів. І я бачу, що люди не в одному місці перебувають, а частинами: там копають трохи, тут копають. І, звісно ж, біля них охорона", — розповідає Олена.
Упродовж січня 2023-го у трудове рабство, де перебувала Олена, "Бетмен" привіз ще кількох людей. Загалом їх було 18. Люди жили в різних будинках, захоплених росіянами у Верхній Криниці та на її околицях. Ті називали полонених "інженерним взводом", одягали у російські військові форми. Вільно пересуватись чи відмовитись від виконання робіт люди не могли через погрози розстрілом, розповіла нам Олена Ягупова.
Працювати змушували щодня з шостої ранку до пізнього вечора. Людей в причепі вивозили на роботу, де за їхніми спинами стояли озброєні російські військові, додала жінка.
Спочатку і чоловіків, і жінок змушували рити окопи. Потім жінок залучили до прибирань будинків і бліндажів російських військових, готування їжі, прасування й іншої господарської роботи. Чоловіки в цей час копали окопи, рубали дерева, будували бліндажі й навіть розміновували поля.
За словами Олени Ягупової, люди були змушені працювати на окупантів впродовж двох місяців. А у березні 2023 року їм вдалося звільнитися — завдяки зусиллям родичів.
З власних джерел нам стало відомо, що до примусової праці 18-х людей залучали військові 4-ї роти 4-ї гвардійської військової бази окупованої росіянами Південної Осетії. Про перебування трьох батальйонно-тактичних груп цієї частини в Україні у березні 2022 року повідомляв Генштаб ЗСУ.
На думку Олени, головним ініціатором створення цього "трудового табору" були не росіяни, а "Бетмен". Також, вона переконана, саме він налаштував схему передачі українців у трудове рабство.
"Бетмен" — медійний псевдонім сепаратиста
З відео видворень ми дізнались, що "Бетмен" міг працювати в одній з таких окупаційних структур як "Військово-цивільна адміністрація Запорізької області", відділ поліції №4 у Дніпрорудному чи у так званій "Державній службі безпеки" — прототипі ФСБ, який діяв на окупованих територіях до того, як Росія вписала їх у конституцію.
Ми дослідили десятки окупаційних медіаресурсів Василівки і Дніпрорудного, шукаючи чоловіка, схожого на "Бетмена". Просили свідків, яких він депортував, опізнати кожного схожого на нього чоловіка. Але ці пошуки не приносили результатів. Ймовірно, "Бетмен" ніколи не знімався у пропагандистських роликах без балаклави, не потрапляв на фото, які опублікували пропагандистські ЗМІ, місцеві колаборанти і російські військові.
Журналісти редакції розслідувань опитали десятки депортованих. Серед них ті, кого депортував "Бетмен", і ті, кого на відео депортували інші ставленики режиму. Також ми опитували жителів Василівки, які змогли евакуюватися.
Усім цим людям ми надсилали відео з "Бетменом" і просили розповісти, чи бачили вони цього чоловіка раніше. За свідченнями двох людей, яких депортували на відео інші ставленики окупантів, "Бетмен" був присутній і під час їхніх видворень теж.
"Думаю, це він мене матюкав і погрожував розстрілом у Василівці, але віз не він. Проте він був, коли мене привезли на заправку", — розповів Олександр Богомаз, священник УГКЦ.
Ще двоє людей теж пригадали цю автозаправку у Василівці. За їхніми словами, там окупанти облаштували щось на зразок міграційної служби. Також ми отримали свідчення, що "Бетмен" перевіряв людей і автомобілі на одному з блокпостів поблизу міста. Мовляв, вирішував, хто може покинути окуповану територію, а хто ні.
Всі ці свідки дали опис "Бетмена". Він запам'ятався їм як агресивний чоловік, віком 30-40 років, зі світлим волоссям або навіть лисий. Більшість з них також зауважила, що він добре розумів українську мову і розмовляв російською як українець.
Один з чоловіків, який перетинався з "Бетменом", у приватній розмові припустив, що за балаклавою ховається сепаратист із Донецької області. За словами чоловіка, імені якого ми не називаємо з міркувань безпеки, "Бетмен" значно більше за російських силовиків переймався своєю безпекою.
Про "Бетмена" писали й у телеграм-спільноті "Василівський муніципальний округ". Її адміністратори неодноразово закликали місцевих повідомляти про проукраїнськи налаштованих громадян, щоб "з ними провів розмову Бетмен". Інколи люди у коментарях цікавились, хто він такий, але прямих відповідей не отримували.
Один з адміністраторів цього чату, колаборант з Василівки Сергій Соколовський, якого СБУ вважає координатором агентурних мереж ФСБ і навідником, хизувався своїм зв’язком із "Бетменом". В одному з дописів він розповів, що українці начебто здійснили на нього замах, а потім оприлюднив відео, на якому хлопець з заклеєними очима і зв'язаними руками звертається до українців із закликом не чіпати Соколовського. У підписі до відео Соколовський зазначив, що це "привіт" від "Бетмена".
Паралельно в цей час існував телеграм-канал "The end", який об'єднував прихильників окупації України. У 2022-2023 роках там присвятили кілька десятків дописів "Бетменові".
Кілька відео з видворень, оприлюднених на цьому каналі, показують, що депортацію перетворили на шоу, додавши димові шашки, вставки з мультфільмів про персонажа коміксів і музику, яку, за твердженням адміністратора каналу, "Бетмен" вибрав сам.
Крім примусових депортацій на окупованій частині Запоріжжя, за твердженнями адміністратора цього телеграм-каналу, "Бетмен" здійснював "зачистки", проводив допити, перевіряв телефони українців, займався організацією диверсій, коригуваннями й катуваннями.
На одному з відео показали закулісся депортації Олени Ягупової. Відео знімає сам "Бетмен". На ньому він представляє свою команду, але обличчя не показує. Присутні "святкують" завершення зйомок. "Бетмен" простягає склянку з напоєм і каже: "З видворенням всіх".
Адміністратор телеграм-каналу "The end" — Павєл Шульженок, російський пропагандист із Сочі, колишній священник, який воював проти України на Донеччині у 2019 році. Він особисто публікував кожен допис про "Бетмена" і стверджував, що той — його колишній бойовий товариш.
Шульженок часто публікував начебто свої листування з "Бетменом", в яких показував його як обізнаного вояка з радикальними переконаннями. На одному зі скриншотів ми помітили нікнейм користувача, який писав від імені "Бетмена", і з’ясували, що цей нік зареєстрований на електронні скриньки співробітниці окупаційної поліції та одного з василівських колаборантів.
Водночас номер телефону, за яким зареєстрований акаунт "Бетмена", у декого підписаний як "Роман Чубарєв". Він — колишній український міліціонер, який перейшов на бік ворога ще у 2014-му, займав різні посади в окупаційних правоохоронних структурах у Криму і Донецьку. У 2023 році українські правоохоронці оголосили Чубарєву про підозру у колабораціонізмі, в якій стверджується, що він був начальником відділу економічної безпеки в окупаційному правоохоронному органі — так званій "Державній службі безпеки Запорізької області", мовою оригіналу — "ГСБ".
За даними слідства, Чубарєв почав працювати у "ГСБ" у липні 2022 року, і одним з його обов’язків було "здійснення так званого видворення місцевих мешканців з тимчасово окупованої території Запорізької області".
Ми розшукали кілька голосових повідомлень, надісланих з акаунту "Роман Чубарєв" у чат телеграм-каналу "The end". Голос на них не схожий на голос "Бетмена". Також ми розшукали фото Чубарєва у соцмережах і переконалися, що він не може бути тим, хто фігурує на відео з депортаціями й хто називає себе "Бетменом".
Проаналізувавши десятки повідомлень з акаунту, який телеграм-канал показував як акаунт "Бетмена", ми припустили, що ним могли користуватися одразу декілька людей з так званої "правоохоронної системи" тимчасово окупованої частини Запоріжжя.
Ми написали Роману Чубарєву у телеграмі з проханням прокоментувати його причетність до примусових депортацій українців. Він прочитав повідомлення, але не відповів. Натомість заблокував нас.
Розповіді про "Бетмена" на згаданому каналі припинили виходити у квітні 2023 року. Згодом, у травні, наказ Балицького про видворення скасували. "Рішенням Ради безпеки Російської Федерації було прийнято рішення про припинення цієї норми щодо виселення", — сказав Балицький в ефірі телеканалу "Крим-24".
Другий позивний "Бетмена" — ключ до розгадки
Спілкуючись з черговим свідком, який пережив депортацію, ми з’ясували, що "Бетмен" використовував ще один позивний — "Внук". Нерозпізнаний чоловік з таким позивним фігурує у підозрі колишньому українському поліцейському, а нині колаборанту з Дніпрорудного Костянтину Лисенку.
Як з’ясували українські правоохоронці, бувши начальником окупаційної поліції Дніпрорудного у 2022 році, Лисенко здійснив щонайменше дві депортації разом з "невстановленою особою, яка з метою конспірації використовує позивний "Внук".
Ми намагалися поспілкуватися з Лисенком, звернувшись до нього у російській соцмережі "Вконтактє" з проханням прокоментувати його причетність до депортацій. Але він не відповів. Інших актуальних контактів Лисенка нам знайти не вдалося.
Як з’ясували журналісти-розслідувачі Суспільного, "Внук" та "Бетмен" — одна людина.
Ми припустили, що позивний "Внук" міг використовувати чоловік з прізвищем Внуков. Дослідивши кілька десятків досьє різних Внукових на сайті "Миротворець", відібрали серед них одне, фігурант якого є найбільш схожим на "Бетмена".
Ним виявився Внуков Роман Олексійович, уродженець міста Макіївки Донецької області. Йому 35 років, і він воює проти України щонайменше з 2015 року.
До того, як стати сепаратистом, Роман Внуков працював респіраторником у Третьому воєнізованому гірничорятувальному загоні у Макіївці. Має дружину Юлію, доньку Ксенію, батьків Віру та Олексія. Всі вони й досі живуть в окупованій Макіївці.
У 2016-му Роман Внуков засвітився у переліку офіцерів 5-ї окремої мотострілецької бригади 1-го армійського корпусу терористичної організації "ДНР". За даними української розвідки, оприлюдненими у 2016 році, він був заступником командира 2 мотострілецького батальйону з роботи з особовим складом.
Коли українська розвідка оприлюднила список офіцерів його частини, Внуков перестав публікувати в соцмережах особисту інформацію. Постив здебільшого пропагандистські лозунги. Чи не єдиний публічний захід, на фото з якого він засвітився, відбувся у 2018 році.
Внуков брав участь у святкуванні до дня вигаданої республіки — як член терористичної організації "Народний щіт Донбаса", яка займається просуванням російських наративів і має силовий блок з добровольців, що воюють проти України.
Актуальні фото Внукова нам вдалося розшукати лише на кількох сайтах знайомств. На деяких з цих фото він був лисим, на інших мав коротке біляве волосся, як і стверджували наші свідки.
Ми надіслали їм фото Романа Внукова. Десятеро людей, які бачили обличчя того, хто проводив їхні депортації або був присутній під час них, опізнали на них того самого "Бетмена".
"Це саме він. Таке відчуття, що я зараз стою на узбіччі блокпоста Василівки і він зачитує указ Балицького", — прокоментувала світлини Внукова одна з депортованих жінок.
"Так, це він. Він був і за кермом", — каже інший чоловік, якого депортував "Бетмен".
Ще одним доказом у розслідуванні стало татуювання кобри на лівій руці Внукова. Фрагмент цього тату потрапив на його фото з представниками "Народного щіта Донбаса". Схожий фрагмент ми помітили на відео одного з видворень, яке "Бетмен" проводив у вересні.
Свідчення людей, дописи телеграм-каналів, які описували "Бетмена" як сепаратиста з Донеччини, десять опізнань та фрагмент тату — все це дає підстави вважати, що Роман Внуков — це "Бетмен".
Ми надали право відповіді Роману Внукову, надіславши йому повідомлення на його активну сторінку у російській соцмережі та лист на його електронну адресу. Відповіді впродовж місяця ми не отримали.
Василівський блокпост і "Бетмен" зникли зі згадок у медіа у січні 2023 року.
Проте примусові депортації українців на ТОТ Запорізької області тривають і нині. Попри припинення дії наказу Євгена Балицького, цивільних продовжують утримувати у в’язницях і поліційних відділках, а потім депортують. Російські окупанти продовжують публікувати фото та відео про це.
Редакція розслідувань Суспільного передасть докази, зібрані під час розслідування, українським правоохоронцям. Ми сподіваємося на покарання воєнних злочинців.
Цей матеріал було профінансовано Європейським Союзом. Його зміст є виключною відповідальністю автора та не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.