Перейти до основного змісту

Reuters: Світовий банк створив новий фонд для України за підтримки США, Японії та Канади

Світовий банк, ілюстративне фото. Getty Images

Рада директорів Світового банку схвалила новий фонд для України, з коштами від США, Японії та Канади.

Про це пише Reuters з посиланням на три джерела, знайомі з рішенням.

Зазначається, що у четвер рада директорів Світового банку схвалила створення Фонду фінансових посередників (FIF) для підтримки України, до якого очікуються внески від США, Канади та Японії.

Єдиний, хто проголосував проти, була Росія, заявили два з джерел, знайомі з результатами голосування.

Як пише видання, фонд, який буде керуватися Світовим банком, допоможе виконати обіцянку країн Великої сімки (G7) надати Україні до 50 мільярдів доларів додаткового фінансування до кінця року.

Точні суми внесків від США, Японії та Канади ще обговорюються, але вони будуть підтримані відсотками від заморожених російських суверенних активів.

Президент Світового банку Аджай Банга заявив агентству Reuters у травні, що він "абсолютно" відкритий до ідеї управління кредитним фондом для України, який підтримуватиметься прибутками від заморожених російських активів, принаймні для немілітарних цілей.

Активи були заморожені невдовзі після того, як Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну у лютому 2022 року.

У травні Банга заявив, що Світовий банк має великий досвід в управлінні подібними фондами для донорів, які не пов'язані з військовими цілями, включаючи фонд для Афганістану. Він зазначив, що можна повторити цю роботу для кредиту для України.

Голосування у Світовому банку відбулося наступного дня після того, як посли Європейського Союзу погодили виділити Україні до 35 мільярдів євро. Ця сума є частиною більшого кредиту, який планують надати країни G7. Кредит також буде підтриманий прибутками від заморожених активів Центрального банку Росії, про що йдеться в заяві Ради ЄС.

Новий фонд дозволить країнам, які не є європейськими, взяти участь у більшому кредиті.

G7 та Європейський Союз оголосили у червні, що нададуть Україні кредит у розмірі 50 мільярдів доларів, який обслуговуватиметься коштом прибутків від російських активів, заморожених на Заході.

Кредит Україні у 50 млрд доларів від G7 та ЄС

З початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну закордоном виявили заморожені активи Банку Росії на майже 280 млрд євро — понад дві третини з них в Євросоюзі.

Бельгійська компанія Euroclear тримає близько 191 млрд євро, що належать російському Центробанку, яка у 2023 році заробила на них близько €4,4 млрд, пише Financial Times із посиланням на фінансовий звіт Euroclear.

Представниця Мінфіну США заявила, що Україна не зможе одразу отримати всю суму у разі конфіскації заморожених російських активів. Проте союзники Києва заявили, що знайдуть спосіб їх використання.

У липні 2024 року лідери країн G7 та ЄС домовилися використати відсотки від заморожених російських активів для виділення Україні 50 мільярдів доларів. Проте США вимагають від ЄС чітких гарантій, що кредит для України можна буде повністю "погасити" активами в ЄС, оскільки спливає термін санкцій Євросоюзу проти Росії.

Згодом у Вашингтоні заявили, що не розблокують російські активи, допоки Москва не виплатить Києву репарації в повному обсязі.

Наприкінці липня 2024-го єврокомісар з економіки Паоло Джентілоні заявляв, що G7, ймовірно, завершить рамкову угоду про надання Україні кредиту в розмірі 50 мільярдів євро у жовтня цього року.

Топ дня

Вибір редакції