У Нью-Йорку відбулося засідання Ради Безпеки Організації Обʼєднаних Націй (ООН), де обговорили війну Росії проти України. Низка країн закликала до дипломатичного вирішення, проте Москва вважає інакше та назвала це скликання ще однією "можливістю провести концерт" президенту України Володимиру Зеленському.
Україна: Росія хоче атакувати три українські АЕС
Президент України Володимир Зеленський заявив, що Росія хоче атакувати три українські атомні електростанції (АЕС) і Київ має відповідні докази. Все це перед третьою зимою під час повномасштабного вторгнення РФ. Які саме АЕС російська армія хоче атакувати, Зеленський не уточнив.
"Вони готуються атакувати наші атомні електростанції, три з них. Ми маємо цю інформацію і маємо докази цього. Якщо Росія готова зайти так далеко, це означає, що нічого з того, що ви цінуєте, для Москви не має значення", — сказав Зеленський.
Зеленський нагадав, що Путін порушив велику кількість норм і правил і сам він не зупиниться. Президент України підкреслив, що у цій війні "слід зупинити агресора", який є порушником Статуту ООН.
У своїй доповіді Зеленський згадав про "формулу миру", у якій запропонував "зробити ефективним усе те, заради чого була створена ООН". Він зазначив, що цей документ ґрунтується на принципах, цілях та нормах Статуту ООН.
"Немає окремого російсько-іранського Статуту ООН або окремого китайсько-бразильського Статуту ООН. Є лише один Статут ООН, який об'єднує всіх – має об'єднувати всіх", — сказав Зеленський.
Виступаючи на Радбезі ООН президент України запросив усі країни на другий Саміт миру. Він сказав, що запросив Китай, Бразилію, Індію та працює з країнами Африки та з усією Латинською Америкою, Близьким Сходом, Центральною Азією, Європою та Тихоокеанським регіоном.
США: є два кроки завершення війни
Державний секретар США Ентоні Блінкен сказав, існує два нагальних та взаємопов'язані кроки, які союзники можуть вжити для скорішого завершення війни в Україні: перший — припинити співпрацю Росії з Північною Кореєю та Іраном, оскільки ці дві країни постачають озброєння до РФ, яка використовує це проти населення України.
"Декілька тижнів тому вони (представники Ірану — ред.) передали сотні балістичних ракет короткого радіосудді до Росії... Росія навчає своїх військових в Ірані щодо роботи з цими ракетами", — сказав чиновник.
Другий — мирне вирішення конфлікту між Києвом та Москвою. За словами чиновника, цей крок можуть зробити учасники Радбезу. За словами Блінкена, кожна країна може наблизити завершення цієї війни.
Представник США також закликав "забезпечити право України опирати свій шлях щодо майбутнього", надати підтримку щодо процесів відбудови, а Москва має виплатити репарації.
"Росія має сплатити за збитки, які вона принесла. Для справедливого і сталого миру необхідно притягнути до відповідальності винних та забезпечити примирення", — сказав Блінкен.
Під час доповіді держсекретар зауважив, що Північна Корея та Іран — це не єдині країни, які підтримують Росію. Ще один член Ради Безпеки ООН, якого РФ використовує для відбудови воєнного потенціалу — Китай. За словами Блінкена, Пекін постачає до Москви виробниче обладнання та мікроелектроніку, щоб "підсилювати свою військову машину та продовжувати свою жорстоку агресію".
Китай: потрібно сідати за стіл переговорів
Варто зазначити, що під час своєї доповіді міністр закордонних справ Китаю Ван Ї жодного разу не вжив слова "війна" чи словосполучення "російська агресія". Він весь час говорив "українська криза", "ситуація", "українське питання".
Ван Ї каже, що війна вже скоро триватиме три роки, а страждає населення "двох сторін". За його словами "перспективи миру ще дуже далеко" та закликав сісти Україну та Росію за стіл переговорів. Він підкреслив, що Росія має такі пропозиції, проте не згадав у цьому контексті Україну.
Представник Китаю сказав: "чим більше надсилається зброя на полі бою, тим більше є складнощі у припиненні вогню".
"Обидві сторони мають відмовитися від менталітету холодної війни і відігравати роль у заспокоєнні цієї ситуації, створити необхідні умови, щоби сягти припинення вогню якомога раніше", — сказав Ван Ї.
Міністр закордонних справ Китаю закликав міжнародну спільному "створити відчуття відповідальності", щоб запровадити переговори та "мати відчуття нагальності щодо завершення цієї кризи".
"Китай не створив українську кризу і не є її стороною. Китай підтримує лише мир. Ми продовжуємо взаємодіяти з усіма зацікавленими сторонами, включаючи Російську Федерацію і Україну, підштовхуючи їх сторони до перемовин", — сказав очільник дипломатичного відомства.
Ван Ї заявив, що війна в Україні викликає економічну кризу в світі та сказав:, що "жодна зі сторін не має створювати кризу і порушувати звичайну бізнес-діяльність в світі". Він також навів слова лідера Китаю Сі Цзіньпіна, що "територіальна цілісність та суверенітет будь-якої країни заслуговує поваги".
Росія: засідання ООН — ще один концерт Зеленського
Росія, яку на Радбезі почали критикувати ледве не всі країни, своєю чергою почала критикувати чергове засідання. Представник Москви Василь Небензя сказав, що в залі зібралися представники НАТО та Європейського Союзу (ЄС), які нібито обʼєдналися і "рухаються проти Російської Федерації".
"І мета скликання цієї зустрічі полягає лише в тому, щоб дати пану Зеленському можливість провести ще один концерт на сцені Організації Об'єднаних Націй, на сцені Радбезу", — сказав Небензя.
Частина доповіді російського представника була про війну на території Сектора Гази та звинувачення ООН у тому, що організація не посприяла завершенню конфлікту попри загибель своїх працівників.
Згодом Небензя повернувся до російсько-української війни та сказав, що армія РФ не бомбить цивільні обʼєкти України, якщо "вони не використовуються у військових цілях".
Угорщина: ми не несемо відповідальність за початок війни
Угорщину представляв міністр закордонних справ Петер Сіярто, який заявив, що його країна, як сусідка України, теж страждає від війни за яку "взагалі не несе жодної відповідальності за її початок".
"Після майже тисячі днів війни, більше не стоїть питання, що нам робити з війною, стоїть питання, як досягти миру", — сказав Сіярто.
За його словами, "чим довше буде досягнутий мир, тим більше загине людей" через війну. Як і представник Китаю, угорський міністр теж заявив, що більше зброї на полі бою не прискорює мир, а "більше вмирає людей" та закликав сторони до мирних переговорів.
Франція: МКС видав шість ордерів на арешт посадовців РФ
Новопризначений міністр Європи та закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро під час своєї доповіді заявив, що Міжнародний кримінальний суд (МКС) видав вже шість ордерів на арешт проти російських держпосадовців.
"Росія має бути притягнена до відповідальності. Неможливо заохочувати, підігрувати таким злочинам, які шокують усе людство. Не можна ставити знак дорівнювання між підтримкою України і підтримкою Росії", — сказав міністр.
Він закликав усі країни утриматися від постачання зброї та компонентів для неї до Росії. За його словами, багато країн постраждали від наслідків війни, яку розвʼязала РФ і саме "Франція, Європа та її партнери забезпечують доставки українського зерна людям у Секторі Гази, а не Росія". Він також зазначив, що російська агресія вплинула на продовольчу кризу в світі.
Жан-Ноель Барро підкреслив, що Париж допоможе Києву приєднатися до Європейського Союзу (ЄС) та Євроатлантичного альянсу (НАТО).
Польща: Росія створює особливі табори для депортованих дітей
Під час засідання міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський заявив, що російський представник відверто бреше, що Росія нібито не атакує цивільні обʼєкти, проте Сікорський розповів, що був у Львові та сам бачив наслідки атаки 4 вересня. Дипломат приніс фотографії зі зруйнованими будинками та показав їх інших представникам.
Також польський міністр згадав і про українських дітей, яких депортувала Росія.
"Тисячі були викрадені і вивезені в Росію, де їм намагаються стерти їхню ідентичність. Росіяни заявляють, що ці діти – сироти, вже не кажучи про те, що вони були в зоні боєвих дій. Це ще одна брехня. Більшість з них були відібрані в їхніх батьків", — каже Сікорський.
Як каже очільник МЗС Польщі, Росія створює "особливі табори для викрадених дітей", де для дітей проводять російське патріотичне виховання. Також російське виховання намагаються насадити за допомогою російських сімей, зауважує Сікорський.
"Окрім того, Путін підписав указ надання російського громадянства викраденим українським дітям. Це був план, який ще розробили до війни і втілений у життя", — каже дипломат.
Також Сікорський спростував іншу брехню Небензі, який раніше заперечував факт співпраці СРСР з нацистами під час вторгнення в Польщу в 1939 році. Сікорський показав фотографію того періоду, на якій видно, як вітаються військові у німецькій та радянській формі.
Інші представники делегацій теж виступили на зустрічі та висловили бажання миру в світі та скорішого врегулювання питань воєн у світі. Представник Туреччини висловив також солідарність з кримськотатарським народом та "підтримує" їх права. Він надав, що Туреччина допомагає Україні в питанні транспортування продовольства та розмінуванні Чорного моря.
Представниця Італії нагадала про роль Італії у допомозі Україні: зброя, проведення саміту з відновлення України та також закликала інші країни допомагати наблизити звершення війни, яку розвʼязала Росія.