В Україні до 11 років позбавлення волі заочно засудили Даніїла Мартинова. Він є колишнім заступником начальника управління "Росгвардии" по Чеченській Республіці та входить до найближчого оточення Рамзана Кадирова. Мартинов причетний до масових катувань цивільного населення під час боїв за Київ.
Про це повідомляє пресслужба СБУ.
За матеріалами справи, у березні 2022 року Мартинов командував захопленням Бородянського психоневрологічного інтернату з геріатричним відділенням на Київщині.
"Тоді він особисто керував окупаційними загонами "кадирівців", які взяли в заручники 500 людей, серед яких діти, важкохворі пацієнти медустанови, персонал та місцеві жителі. Крім того, Мартинов віддав наказ замінувати підходи до інтернату, перетворивши цивільну споруду на вогневу позицію окупантів", — розповіли в СБУ.
Також тоді його загін розмістив на території медустанови самохідні артилерійські установки та реактивні системи залпового вогню "Град", з яких обстрілювали прилеглі селища.
"Під час звільнення громади залишки "кадирівського" загону разом з ватажком втекли до РФ, кинувши на полі бою поранених бойовиків та військову техніку. На підставі доказів, зібраних слідчими Служби безпеки, суд визнав Мартинова винним за ч. 1 ст. 438 Кримінального кодексу України (порушення законів та звичаїв війни, жорстоке поводження з військовополоненими або цивільним населенням)", — йдеться у повідомленні.
В СБУ зазначили, що строк відбування покарання обчислюватиметься з дати фактичного затримання Мартинова.
Що відомо про розслідування злочинів російських військ в Україні
У грудні 2023 року глава МВС Ігор Клименко заявив, що від початку повномасштабного вторгнення українські поліцейські відкрили понад 105 тисяч кримінальних проваджень щодо воєнних злочинів російських військових.
У вересні минулого року стало відомо, що слідчі Національної поліції розпочали 95 284 кримінальних провадження за фактами вчинення на території України злочинів військовослужбовцями армії РФ та їхніми пособниками від початку повномасштабного вторгнення Росії.
Протягом 2022 року правоохоронцям вдалося ідентифікувати 91 російського військового, які чинили воєнні злочини на території Бучанської громади на Київщині. Загалом у цьому районі задокументовані понад 9 тисяч воєнних злочинів, скоєних солдатами РФ.
15 липня 2023 року генпрокурор України Андрій Костін повідомив, що українські суди винесли вироки 53 військовим РФ за скоєні воєнні злочини. Допомагати українським прокурорам розслідувати безпрецедентну кількість російських воєнних злочинів в Україні будуть Міністерство юстиції США та ФБР.
Станом на серпень минулого року Міністерство внутрішніх справ внесло до інформаційної підсистеми "Воєнний злочинець" відомості про 232 131 особу, з них 197 857 — це російські військові.
Також воєнні злочини РФ в Україні вивчають і громадські організації. Вони документують їх та збирають свідчення для трибуналу.