18 вересня — 938 день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни РФ проти України. Попередні головні новини читайте тут, відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.
Головне на цей час:
- Верховна рада ухвалила в цілому законопроєкт 11417 щодо збільшення бюджету цього року на 500 млрд грн на військові потреби.
- Дрони СБУ ліквідували склад з "Іскандерами", "Точками-У" та КАБАми у Тверській області РФ. У Міноборони РФ заявили про збиття щонайменше 54 українських безпілотників над територіями чотирьох областей.
Зеленський наступного тижня виступить на Раді Безпеки ООН
Президент України Володимир Зеленський 24 вересня виступить на засіданні Ради Безпеки ООН. Там обговорять російське вторгнення в Україну. Про це повідомила місія Словенії в ООН, яка нині головує у Раді Безпеки, пише Reuters.
Reuters пише, що Зеленський поїде до США з "планом перемоги", який хоче представити президенту США Джо Байдену. У вечірньому зверненні 18 вересня Зеленський повідомив, що "план перемоги" вже повністю готовий.
Раніше Генасамблея ООН засудила вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року. Вона вимагала від Москви вивести свої війська, але Рада Безпеки зайшла в глухий кут, оскільки Росія може накласти вето на будь-які дії, пише Reuters.
За словами дипломатів, засідання Ради Безпеки ООН відбудеться на вимогу Сполучених Штатів, Великої Британії, Франції, Японії, Південної Кореї та Мальти.
Російські окупанти продовжують відправляти дітей з Донецька до таборів на перевиховання — ЦНС
Більше 400 дітей з тимчасово окупованого Донецька відправлять на "відпочинок" у дитячі табори у Таганрог. Поїздка включатиме двотижневий курс "пропагандистського виховання учнів". Про це повідомляє Центр національного спротиву.
"Російські окупанти продовжують здійснювати масштабну депортацію українських дітей на територію Росії під виглядом так званого "відпочинку" у дитячих таборах. Ці дії не мають нічого спільного з турботою про дітей, а є частиною глибокої стратегії з пропагандистського перевиховання молодого покоління", — йдеться у повідомленні.
За даними ЦНС, окупанти відправляють 430 дітей із тимчасово окупованого Донецька на профілактичний відпочинок у Таганрог. Поїздка передбачає двотижневий курс "пропагандистського виховання учнів".
У відомстві додали, що відомі випадки коли батькам не повертали дітей з "відпочинку" під виглядом бюрократичних або фізичні перешкоди.
У бою в Курській області загинув 28-річний боєць розвідувальної роти з Франківщини Любомир Новіцький
17 вересня у бою в Курській області, що в Росії, загинув 28-річний військовий розвідувальної роти з Івано-Франківщини Любомир Новіцький. Про смерть земляка повідомили на сторінці Рогатинської міської громади у Facebook.
Любомир Новіцький народився 12 травня 1996 року в селі Підкамінь. Закінчив місцеву школу та Рогатинський державний фаховий коледж. З 2015 року чоловік працював за кордоном. У 2021 році повернувся в Україну.
"Рідні згадують, що Любомир любив працювати на землі. Робив будь-яку важку справу із задоволенням. Був у ньому ген істинного українця-господаря, який прагнув до розвитку. Любомир також мріяв про свою сім'ю, але не встиг створити її", — йдеться у дописі.
Любомир Новіцький мобілізувався 14 травня 2024 року. У війську він виконував обов'язки навідника розвідувальної роти десантно-штурмової бригади.
Військовий поліг під час бойових дій поблизу села Мала Локня Суджанського району Російської Федерації.
Німеччина додатково виділяє 50 млн євро на лікування українських військових
Німеччина вирішила додатково надати до 50 мільйонів євро на лікування поранених українських солдатів. Країна прийняла понад 1100 травмованих унаслідок війни — як цивільних, так і військових.
Про це 18 вересня повідомив уряд ФРН.
Відтепер витрати на стаціонарне лікування поранених на війні будуть здійснюватися та оплачуватися без бюрократичних процедур Федеральним відомством адміністрації.
За даними міністерки внутрішніх справ Німеччини Ненсі Фезер, ФРН евакуювала вже 1 173 важкопоранених і травмованих українських солдатів і цивільних і надали їм допомогу в німецьких клініках.
Міністр охорони здоров'я Карл Лаутербах зазначив: "Медична підтримка України має центральне значення в боротьбі з російським вторгненням. Жодна інша західноєвропейська країна не лікує таку кількість важкопоранених солдатів і цивільних".
У пресрелізі пояснюють, що нове рішення уряду прибирає зайву бюрократичну тяганину. "Процедура госпіталізації та структура допомоги в останні роки призвели до низки адміністративних труднощів і проблем в оформленні для постраждалих, лікарень і місцевих органів влади", — каже уряд ФРН.
Норвегія співпрацює з Україною у двох проєктах з ядерної безпеки
Державна інспекція ядерного регулювання України та Норвезьке агентство з радіаційної та ядерної безпеки (DSA) у 2024 році розпочали два спільні проєкти.
Про це Держатомрегулювання повідомило в себе на сайті.
Перший проєкт має назву NORM. Він працює над регламентом безпечного поводження з неядерними природними радіоактивними матеріалами.
Другий — ARGOS. Він передбачає передачу відповідного програмного забезпечення та проведення навчання українських фахівців з метою посилення системи аварійної готовності та реагування на радіаційні аварії.
На якому етапі ці та інші проєкти — обговорили 18 вересня під час 68-ї Генеральної конференції Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) у Відні, Австрія. Там зустрілися голови українського та норвезького регуляторів — Олег Коріков та Пер Странд.
Держатомрегулювання нагадало, що історія його співпраці з норвезькими колегами триває з 2014 року. З початком повномасштабного вторгнення охоплюють такі напрями:
- розробка політики та процедур для відновлення регуляторного контролю над ядерними об’єктами, які постраждали від окупації та бойових дій;
- обстеження територій, які постраждали від окупації;
- управління критичними знаннями, необхідними для захисту персоналу, населення та довкілля під час ядерних або радіаційних інцидентів, спричинених бойовими діями;
- забезпечення обладнанням для радіаційної розвідки на раніше окупованих територіях тощо.
Telegram-канал, у якому поширювали інформацію про теракти у Львові, заблокували — МВС
Сьогодні, 18 вересня, у соцмережах поширювали повідомлення з каналу в Telegram, у яких ішлося про теракти у львівських школах завтра, 19 вересня. Наразі канал заблокований.
Про це повідомили у пресслужбі Міністерства внутрішніх справ України.
Про блокування каналу повідомили о 19:20. За даними МВС, його авдиторія налічувала понад 2500 учасників.
"Відомо, що канал адмініструвався з території РФ. Вже не вперше ворожа дезінформація намагається посіяти паніку та дестабілізувати настрої в суспільстві", — йдеться у повідомленні.
Міський голова Львова Андрій Садовий повідомив, що правоохоронці перевірять школи міста. Окрім цього, завтра, 19 вересня, у школах посилять безпеку:
"Завтра вранці біля входу до кожної школи поліцейський та представник школи перевірятимуть всіх, хто заходить. У навчальний заклад можуть увійти лише поліція, працівники школи та учні".
Також на це відреагував голова Львівської ОВА Максим Козицький. За його словами, на Львівщині тривають оперативні заходи, а правоохоронці встановлюють осіб, причетних до поширення інформації про теракти у школах.
Речниця управління Служби безпеки України у Львівській області Роксолана Яворська повідомила у коментарі Суспільному, що фахівці кіберполіції перевіряють інформацію із соцмереж.
Швейцарія надасть $68 млн на цифровізацію в Україні — Мінцифри
Міністерство цифрової трансформації підписало зі Швейцарією меморандум на 68,1 млн доларів до 2028 року. Кошти спрямують на цифровізацію в охороні здоров’я, освіту, перезапуск Державної служби статистики тощо.
Про це 18 вересня повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Угоду підписали на зустрічі Федорова з Феліксом Бауманном, послом Швейцарії в Україні. Документ уклали зі Швейцарським агентством розвитку та співробітництва (SDC) на 2024–2028 роки. Згідно з умовами меморандуму, кошти перекажуть на цифровізацію у сферах:
- охорони здоровʼя;
- освіти;
- електронного нотаріату;
- гуманітарного розмінування;
- державної служби статистики;
- на цифровий розвиток прифронтових громад.
Україна зупинила контрнаступ росіян на Курщині — представник комендатури ЗСУ
Україна зупинила просування військових Російської Федерації (РФ) у Курській області. Про це у коментарі AFP повідомив представник комендатури Збройних сил України (ЗСУ) Олексій Дмитрашківський.
За його словами, російська армія "намагалася атакувати з флангів, але була зупинена".
Дмитрашківський повідомив, що військові РФ увійшли в один із населених пунктів, почали бої за інший населений пункт, але на цьому їхні контрнаступальні дії закінчились.
"Ситуація стабілізувалася і сьогодні все під нашим контролем, вони не досягли успіху", — додав представник комендатури.
За словами Дмитрашківського, на територіях Курської області перебувають "кілька тисяч" російських мирних жителів.
"У деяких населених пунктах більше 100 людей, більше 200, більше 500", - сказав військовий.
За рік Україна експортувала морським коридором 70 мільйонів тонн вантажів — Зеленський
За рік роботи експортного морського коридору через українські порти вийшли понад 2500 суден, так вдалося відправити 70 мільйонів тонн вантажів. Про це повідомив президент України Володимир Зеленський.
"Попри війну і російський терор, Україна продовжує бути донором глобальної продовольчої безпеки для десятків країн світу. І ми нарощуємо наші спроможності", — заявив Зеленський.
Він зазначив, що вантажі з українським збіжжям експортуються до портів Азії, Африки, Європи та Америки.
"Завдяки гуманітарній ініціативі "Зерно з України" в Ефіопії, Сомалі, Ємені та Судані щонайменше сотні тисяч сімей та мільйони людей отримали необхідне продовольство", — наголосив президент України.
Литва планує надати Україні додаткові 50 мільйонів євро допомоги до кінця року
У середу, 18 вересня, міністр оборони Литви Лаурінас Кащюнас повідомив, що країна планує передати Україні до кінця цього року ще 40-50 мільйонів євро допомоги. Про це повідомляє LRT.
Зазначається, що в середу на закритому засіданні Комітету Сейму з національної безпеки і оборони (КНБО) міністр оборони Литви поділився свіжою інформацією щодо військової підтримки для України.
"Додатково це буде близько 40-50 млн євро цього року", — заявив Кащюнас журналістам після засідання.
За словами міністра оборони, цього року Литва вже надала Україні допомогу на 153 мільйонів євро.
Зокрема 10 мільйонів євро Литва планує виділити на виробництво ракетного безпілотного комплексу "Паляниця" на території України, поставить радари, обладнання для розмінування та системи протиповітряної оборони (ППО) малої дальності.
"Ми шукаємо на ринку системи ППО малої дальності, які можна буде купити і передати. У такому разі не буде необхідності відмовлятися від своїх ресурсів", — наголосив Кащюнас.
За його словами, підтримка України грунтується на трьох ключових принципах: мінімальне використання ресурсів литовської армії з обов'язковою подальшою компенсацією, планування майбутніх потреб України та сприяння розвитку литовської оборонної промисловості.
Як приклад міністр навів виробництво литовських дронів.
"Ми встановили вимогу проходження українських радіоелектронних бойових випробувань. Компанії, що виробляють дрони, вирушають в Україну на полігон. На перших випробуваннях жодна з компаній не пройшла, деякі дрони взагалі не злетіли, інші здійснили вимушену посадку. Українці надали рекомендації, компанії вклали кошти і протягом місяця покращили свої технології. У липні вони знову вирушили на полігон, і п'ять із шести компаній успішно пройшли випробування", — повідомив міністр оборони.
"Українці склали рейтинг компаній. Ми підписали контракти, і перші дрони мають бути в нас у руках уже наприкінці вересня, щоб доставити їх в Україну. Ми також закупили перевірені дрони для литовської армії", — додав він.
Литва зобов'язується щорічно виділяти Україні щонайменше 0,25% свого ВВП на військову допомогу, що наразі становить близько 190 мільйонів євро.
Президент Фінляндії закликав виключити Росію з ООН
Президент Фінляндії Александр Стубб закликав до розширення Ради Безпеки ООН, скасування її єдиного права вето та призупинення членства країни, яка бере участь у "незаконній війні", такій як вторгнення Росії в Україну. Про це у вівторок, 17 вересня, Стубб розповів в інтерв'ю Reuters.
Зазначається, що президент Фінляндії сказав, що виступить за реформування на Генеральній асамблеї ООН у Нью-Йорку наступного тижня, яка має обговорити склад Ради безпеки.
Стубб сказав в інтерв'ю, що запропонує збільшити кількість постійних членів з п'яти до 10, додавши ще одного з Латинської Америки, двох з Африки та двох з Азії.
"Мій головний меседж полягає в тому, що якщо країни глобального Півдня, Латинської Америки, Африки, Азії не отримають місце, вони відвернуться від ООН. А ми цього не хочемо", – сказав він.
Крім цього, Александр Стубб сказав, що будь-який учасник, який веде незаконну війну, "таку як Росія зараз веде в Україні", повинен бути виключений.
Будь-які зміни в членстві Ради Безпеки повинні бути схвалені двома третинами Генеральної Асамблеї, включно з п'ятьма правами вето.
Президент Фінляндії також закликав підтримати президента України Володимира Зеленського, який наступного тижня має виступити перед асамблеєю ООН щодо свого "плану перемоги".
"Він (Зеленський — ред.) повідомив нам, що 90% вже є, а 10%, які він представить, — це те, що йому знадобиться, щоб виграти цю війну", — сказав Стубб.
Він закликав західні країни скасувати обмеження на використання донорської зброї, яка виїжджає з України "з однією рукою, зв'язаною за спиною".
"Нам потрібно відпустити цю руку і дозволити Україні робити те, що з нею робить Росія", - сказав Стубб.
Водночас Стубб не надав значення погрозам очільника Кремля Володимира Путіна щодо ядерної ескалації.
"Минулого разу, коли ми бачили, як Путін використовував агресивну мову щодо ядерної зброї, глобальний Південь і Китай по суті сказали Путіну зупинитися", — сказав він.
Румунія просить НАТО відреагувати на порушення Росією повітряного простору
У середу, 18 вересня, міністр оборони Румунії Ангел Тилвар заявив, що НАТО має відреагувати на інциденти, коли російські ракети або безпілотники, випущені по Україні, потрапляють у повітряний простір Альянсу.
Про це повідомляє Reuters.
Зазначається, що під час зустрічі міністрів оборони НАТО в Бухаресті Тилвар заявив, що країни "Бухарестської дев'ятки" (B9) стурбовані неодноразовим порушенням повітряного простору НАТО російськими безпілотниками та ракетами.
"Саме тому необхідна надійна, скоординована відповідь на рівні союзників, а також якнайшвидше впровадження ротаційної протиповітряної оборони та комплексної моделі протиракетної оборони", — наголосив Тилвар.
У свою чергу заступник міністра оборони Польщі Павел Залевський заявив, що на зустрічі міністрів оборони НАТО в жовтні потрібно буде розглянути питання про знищення безпілотників, які входять у повітряний простір союзників.
"Ми підтвердили гібридні атаки на союзників, а також участь Білорусі в діях Росії", - додав Залевський.
Румунія закликала НАТО відреагувати на вторгнення РФ у повітряний простір Альянсу
Про це заявив міністр оборони Румунії Ангел Тільвар за підсумками зустрічі міністрів оборони країн НАТО, що відбулася у Бухаресті.
За словами Тільвара, НАТО має вжити "рішучих скоординованих" заходів у відповідь на інциденти, коли російські ракети або безпілотники входять у повітряний простір Альянсу.
"Країни Бухарестської дев'ятки Формат "Бухарестської дев'ятки" (B9) був заснований у 2015 році у відповідь на мінливий ландшафт безпеки в Європі, особливо у світлі військових дій Росії проти України, включаючи незаконну анексію Криму. До B9 увійшли Болгарія, Чехія, Естонія, Угорщина, Латвія, Литва, Польща, Румунія, Словаччина.глибоко стурбовані неодноразовими вторгненнями російських безпілотників і ракет у повітряний простір НАТО, в Польщі, Румунії, Латвії, а також ескалацією напруженості на східному фланзі НАТО", – заявив журналістам Тільвар. – Саме тому необхідна потужна, скоординована відповідь на рівні Альянсу, а також якнайшвидше запровадження ротаційної моделі протиповітряної оборони і інтегрованої протиракетної оборони".
Своєю чергою заступник міністра оборони Польщі Павел Залевський сказав, що на засіданні міністрів оборони країн НАТО в жовтні необхідно буде обговорити питання знищення безпілотників, які вторгаються в повітряний простір Альянсу.
"Ми підтвердили гібридні атаки на союзників, а також участь Білорусі в діях Росії", –додав Залевський.
У Покровську на Донеччині залишається 16 тисяч людей, з них 177 дітей
Про це заявив голова Донецької обласної військової адміністрації Вадим Філашкін.
"У місті Покровськ зараз залишається 16 тис. людей, з них 177 дітей. Більш як 30 тис. людей виїхали і понад 3,5 тис. дітей виїхали. Я дякую людям, що вони бережуть себе та бережуть своїх близьких, тому що ворог кожного дня обстрілює всю Донецьку область, а також Покровськ з усіх наявних видів озброєння – і керовані авіабомби, і ствольна артилерія, і дрони", – розповів Філашкін.
Він закликав мешканців якомога швидше залишати Покровськ.
Волонтер з Вінниччини виготовляє мішені з російських броньовиків для оборонців
Волонтер з Вінниччини Володимир Нагорний допомагає захисникам з 2016 року: безкоштовно виготовляє мішені для тренувань та станини для великокаліберних кулеметів. Останніх передав на фронт близько тисячі.
Суспільному розповів, що так хоче допомогти наблизити перемогу, адже на фронт його не беруть через стан здоров’я. Наразі в роботі у волонтера — виготовлення рядної мішені для короткоствольної зброї із російського броньовика "Тигр".
"Це російська бронь, з їх броньовиків. То ми її використовуємо ще раз, повторно. Нехай хлопці тренуються", — розповів Володимир Нагорний.
Таких мішеней для набуття навичок стрільби для оборонців Володимир Нагорний виготовив близько десяти. Бронею забезпечують військові, які везуть її з фронту. Каже, що метал — як глина, головне навчитись із ним працювати.
Підготовка терактів у Києві та Львові: справу ймовірних агентів російського ГРУ передали до суду
Правоохоронці скерували до суду обвинувальний акт стосовно чотирьох громадян України, які, за даними слідства, за завданням спецслужб РФ готували серію терактів у Києві та Львові.
За даними правоохоронців, напередодні 9 травня 2024 року фігуранти готували серію підривів у будівельних гіпермаркетах і поблизу кафе у Києві. Завдання агенти отримали від свого російського куратора Юрія Сизова — кадрового співробітника ГРУ РФ.
"За його вказівкою агенти прибули до Києва, де встановлювали вибухові пристрої в трьох будівельних гіпермаркетах. Саморобна вибухівка була замаскована в упаковки з-під чаю і мала здетонувати у гіпермаркетах, щоб завдати максимальної шкоди цивільному населенню", — йдеться у повідомленні.
Також чоловіки готували ще один вибух поблизу одного зі столичних кафе. Для цього планували замінувати припарковане поруч авто.
У результаті спецоперації правоохоронці задокументували підривну діяльність всієї агентурно-бойової групи ГРУ разом з її російським куратором. Працівники СБУ спіймали підозрюваних, коли вони встановлювали вибухові пристрої в одному з київських гіпермаркетів.
У ЄС можуть запровадити санкції проти фінансових компаній, що допомагають військовим поставкам РФ
Про це пише Reuters з посиланням на коментар спецпредставника ЄС з питань санкцій Девіда О'Саллівана.
Дипломат, зокрема, нагадав, що на початку повномасштабного вторгнення РФ до України у 2022 році, Євросоюз запровадив "широкі санкції проти Росії" з метою "ускладнити та зробити дорожчим підживлення військової машини РФ". Водночас він додав, що не має жодних ілюзій щодо обходу санкцій з боку росіян, а спроби спіймати усі причетних, хто продає Москві товари подвійного призначення, часто нагадують спроби "вбити крота".
За словами О'Саллівана, ЄС вдалося дещо скоротити "обхід" санкцій РФ через країни Центральної Азії після дипломатичних зусиль з Казахстаном, Узбекистаном, Вірменією. Однак існує складніший виклик щодо країн Південно-Східній Азії, які є безпосередньо виробниками товарів подвійного призначення, а не просто "транзитними станціями".
"Значна частина продукції, що проходить через Китай, виробляється дочірніми підприємствами західних компаній у Південно-Східній Азії", – сказав О'Салліван.
Дипломат уточнив, що йдеться про виявлення фінансових установ, які потенційно залучені до переправлення товарів військового призначення до Росії.
"Якщо такі установи будуть виявлені, з ними зв'яжуться і скажуть, що якщо вони не припинять свою діяльність, то ризикують бути включеними до списку. США зробили це тричі на початку року. Ми починаємо збирати інформацію і порівнювати результати", – зазначив єврокомісар.
У Кропивницькому внаслідок удару дрона пошкоджені 19 будівель
Про це Суспільному розповіла речниця служби з надзвичайних ситуацій в області Оксана Король.
За її інформацією, травмована 66-річна жінка, площа пожежі – 30 квадратних метрів. О 09:48 вогонь загасили. На місці події працюють 36 рятувальників, психологи та піротехніки.
Війська РФ обстріляли Костянтинівку та Малинівку: поранені шестеро людей
Зранку 18 вересня російська армія вдарила по місту Костянтинівка та селі Малинівка на Донеччині. Поранені шестеро жителів області.
Про це повідомили на Facebook-сторінці Донецької обласної прокуратури. Близько 10:30 ранку окупанти вдарили по фермерському господарству у Малинівці Краматорського району. Поранені троє чоловіків.
"Внаслідок атаки по фермерському господарству дістали тілесні ушкодження 59-річний батько та його син 36 років. Також травмовано 33-річного місцевого жителя. Він перебуває у важкому стані. Тип засобу ураження встановлюється", — написали на сторінці прокуратури.
Також армія РФ, ймовірно, артилерією обстріляла Костянтинівку та поранила трьох жителів міста.
"Осколкових поранень і мінно-вибухової травми зазнали 34-річний містянин, котрий на момент обстрілу їхав в автомобілі, а також 55-річна жінка та чоловік 68 років, які знаходились поблизу торговельного центру", — повідомили в прокуратурі.
Росія поширює фейкові відео, що дискредитують Гарріс та її кампанію
Про це йдеться у звіті Центру аналізу загроз Microsoft (MTAC).
У компанії зазначили, що у серпневому звіті її фахівці повідомляли про те, що Росія та Іран провели операції кібервпливу напередодні президентських виборів у США 2024 року. Зокрема йшлося про іранські кібероперації впливу, які намагалися підірвати кампанію республіканців за допомогою цілеспрямованих операцій зі злому та витоку інформації, прихованих персонажів у соціальних мережах та шахрайських сайтів новин США.
У новому звіті зазначається, що за останні кілька місяців Microsoft спостерігала помітні зміни в тактиці впливу Росії на політичну ситуацію в США.
У Microsoft зазначили, що угруповання Storm-1516 створило і поширило два фейкові відео про Гарріс, кожне з яких зібрало мільйони переглядів. У першому ролику, як випливає з підпису до нього йдеться про те, як прихильники Гарріс нібито нападають на учасника мітингу на підтримку її суперника Дональда Трампа.
На другому відео, кажуть у компанії, акторка видавала себе за Гарріс під час фіктивного інциденту з ДТП та втечею з місця аварії. Це відео тролі опублікували на сайті, що маскується під місцеве ЗМІ у Сан-Франциско, створеному лише за кілька днів до публікації фейкових роликів.
Рада провалила голосування за постанову про перейменування населених пунктів та районів в рамках дерусіфвкації
Про це повідомив народний депутат Олексій Гончаренко ("Європейська солідарність").
Депутати заблокували трибуну та вимагають зібрати погоджувальну раду і повторно винести її на розгляд.
"Зараз відбувається блокування трибуни", – повідомив Гончаренко.
Згадана постанова — фінальний етап дерусифікації. Зокрема серед міст, які мають бути перейменовані, — Ватутіне, Южне, Новомосковськ, Первомайський, Павлоград та інші.
Представництво G7 привітало Україну з успішним реформуванням митної служби
Про це повідомляється на сторінці представництва у соцмережі Х.
"Вітаємо Верховну раду з успішним прийняттям законодавства про реформування митної служби. Боротьба з тіньовими ринками, зменшення корупції та збільшення надходжень до бюджету є критично важливими для підтримки військових зусиль та забезпечення фінансової стабільності України".
Верховна рада 17 вересня ухвалила в цілому законопроєкт про перезавантаження митниці, який серед іншого, передбачає, прозорий конкурс на голову Державної митної служби за участі міжнародних організацій, політичну незалежність голови ДМС і звільнення його за висновком аудиту, переатестацію всіх працівників протягом 18 місяців з призначення нового голови.
Росія почала використовувати на Харківщині протипіхотні міни нового зразка
Нові міни, які використовує РФ, за принципом дії та розмірами схожі на заборонені міжнародними конвенціями ПФМ-1 "Пелюстка".
Про це повідомили в ОТУ "Харків".
"Це міни натискної дії, вони мають надрукований на 3D-принтері корпус, всередині якого міститься підривник і заряд пластиду. Їхній невеликий розмір та непередбачуваний характер роблять їх вкрай підступними", — йдеться у повідомленні.
Наразі немає певних даних щодо масштабованості виробництва цих мін у РФ. Існує припущення, що це може бути результатом приватної ініціативи окремих виробників.
Україна може запровадити спільний прикордонно-митний контроль з Румунією
Як передає кореспондентка Суспільного, про це заявив міністр закордонних справ Андрій Сибіга під час візиту до Румунії, що став його першим закордонним турне після призначення на посаду.
"Румунія – це єдина країна, з якою Україна проголосила стратегічне партнерство під час великої війни. За підсумками сьогоднішніх переговорів я маю впевненість, що це партнерство працюватиме і надалі на користь обох народів і ми приступили до підготовки документу про стратегічне партнерство", – наголосив Сибіга.
Він додав, що під час переговорів з румунською стороною було розглянуто запровадження спільного прикордонно-митного контролю на спільному кордоні, "який є, до речі, найдовшим, якщо порівняти з всіма іншими країнами-сусідами, членами ЄС".
СБУ затримала військового, якого підозрюють в роботі на РФ
Довічне ув'язнення загрожує офіцеру Збройних сил України, якого підозрюють у роботі на російську розвідку та передачу інформації про українське військо на Покровському напрямку. Про це повідомили пресслужби Служби безпеки України та Офісу генпрокурора.
За версією слідства, російські спецслужби завербували офіцера української армії. За координати опорних та командних пунктів бригади, яка стоїть на Покровському напрямку, росіяни пообіцяли чоловіку один мільйон рублів.
"Утім, обіцяної суми він так і не отримав, адже тему грошової "винагороди", російська спецслужба використовувала вийнятково для вербування зрадника. Співробітники Служби безпеки завчасно викрили агента і затримали його, коли він фіксував для агресора геолокації передових позицій ЗСУ", — розповіли у СБУ.
Також офіцер ЗСУ мав надати російській розвідці інформацію про штат та кількість особового складу бригади, де служив військовий.
"Окупанти сподівалися використати цю інформацію для нових вербувань і отримання розвідданих про оборону Покровська", — повідомили у Службі.
Чоловіка затримали, його підозрюють у державній зраді в умовах воєнного стану, частина 2 статті 111 Кримінального кодексу України.
Міноборони поставить бійцям нові покращені спальники
Як повідомляє пресслужба міністерства, нові спальники складаються із трьох частин:
- внутрішній спальний мішок
- вкладиш, що захищає спальник зсередини від забруднень та природної вологи тіла
- зовнішній водовідштовхувальний чохол, що захищає від вологості чи опадів.
"Оновлений спальник має декілька ключових покращень. Зокрема, він легший, має водовідштовхувальний чохол та комфортний для використання при будь-якій температурі. Вага стала меншою порівняно з попередньою моделлю та не має перевищувати 3,8 кг", – розповів заступник міністра оборони України Дмитро Кліменков.
Спальник має модульну систему: у приміщенні можна спати лише у внутрішньому мішку, а на вулиці – у повному комплекті. Його також можна прикріпити до рюкзака разом з польовим килимом.
Росіяни вночі атакували енергооб'єкти у восьми областях України
Про це повідомило Міністерство енергетики.
"За минулу добу під обстріли РФ потрапляла цивільна енергетична інфраструктура у Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Миколаївській, Полтавській, Сумській, Харківській, Херсонській областях", – йдеться в повідомленні.
У Сумській області внаслідок обстрілу підстанції виникло загорання. Його було ліквідовано. У Полтавській області під час повітряної тривоги вимикалась повітряна лінія. Під час огляду виявлено сліди низової пожежі, спричиненої обстрілом. У Донецькій області внаслідок бойових дій знеструмлювались підстанції, побутові споживачі та шахта. На момент інциденту у шахті перебувало 89 працівників, їх виведено на поверхню.
У Київській області під час тривоги знеструмлювались підстанції, через що були знеструмлення побутових споживачів у двох областях.
Рада збільшила бюджет на 500 млрд грн на військові потреби
Про це повідомляє народний депутат Ярослав Железняк ("Голос").
"Парламент прийняв в цілому законопроєкт 11417 щодо збільшення бюджету цього року на 500 млрд грн на військові потреби. За - 298. Таким чином видатки цього року становлять рекордні для України 3,73 трлн грн", – повідомив Железняк.
Дрони СБУ ліквідували склад з "Іскандерами", "Точками-У" та КАБАми у Тверській області РФ
Про це Суспільному повідомили поінформовані джерела в правоохоронних органах.
"Цієї ночі дрони СБУ, ГУР та ССО в прямому сенсі стерли з лиця землі великий склад головного ракетно-артилерійського управління міноборони РФ в населеному пункті Торопець Тверської області. На складі зберігалися ракети, призначені для оперативно-тактичних ракетних комплексів «Іскандер» тактичних ракетних комплексів «Точка-У», КАБи та артилерійські боєприпаси", – розповіли співрозмовники Суспільного.
За даними джерел, після "прильотів" українських дронів розпочалася надзвичайно потужна детонація: "Місцеві в пабліках запитували одне одного, чи це часом не ядерна бомба до них прилетіла. Зараз «бавовна» палає на ділянці шириною 6 кілометрів. Місцева влада оголосила евакуацію населення".
Україна переймає у Швеції досвід інтеграції до НАТО – Міноборони
Про це заявив заступник міністра оборони України Юрій Джигир під час візиту української делегації до Швеції.
Як повідомляє пресслужба МОУ, високопоставлена делегація міністерства на чолі з заступниками міністра оборони України Олександром Балануцею та Юрієм Джигирем провела політично-воєнні консультації з міністерством оборони Швеції. Сторони обговорили питання допомоги Швеції у формуванні, комплектуванні та підготовці українських резервів.
На порядку денному були питання співпраці України з NORDEFCO (об’єднання країн Північної Європи: Швеції, Норвегії, Данії, Фінляндії та Ісландії у галузі оборони). Підписані безпекові угоди з усіма країнами Скандинавського регіону відкривають можливості для багатосторонньої взаємодії в галузі оборонної промисловості та опрацювання передового досвіду.
"Шведський досвід інтеграції до НАТО та впровадження його стандартів є цінним для України на шляху до вступу в Альянс. Тож ми активно переймаємо його у наших партнерів. Водночас і в України є свій унікальний досвід, яким ми готові поділитися із союзниками", – підкреслив заступник міністра оборони України Юрій Джигир.
У російському Торопці оголосили евакуацію населення через пожежу викликану атакою дронів
У місті Торопець Тверської області РФ оголошено часткову евакуацію населення з територій, де локалізується пожежа, повідомила пресслужба уряду регіону.
Раніше глава регіону повідомив, що в Торопці після падіння уламків дрона почалася пожежа, рятувальники розпочали гасіння вогню.
У ніч на 18 вересня про атаки безпілотників повідомляла влада Курської, Смоленської, Брянської, Тверської, Орловської та Тульської областей.
Сили ППО збили 46 "шахедів"
У ніч на 18 вересня 2024 року російські окупанти завдали удару трьома керованими авіаційними ракетами Х-59/69 з повітряного простору окупованої Херсонщини та 52-ма ударними БпЛА із районів: Курськ, Єйськ, РФ.
Про це повідомили у Повітряних силах.
До відбиття повітряного нападу залучались: авіація, мобільні вогневі групи та підрозділи РЕБ Сил оборони України. В результаті протиповітряного бою збито 46 ударних БпЛА.
"Через активну протидію засобів РЕБ Сил оборони України, п’ять БпЛА локаційно втрачені, ще один ворожий ударний безпілотник – полетів у Росію. Також, внаслідок протидії, керовані авіаційні ракети не досягли бажаних противником цілей. Є пошкодження сільськогосподарської техніки, попередньо, обійшлось без жертв і постраждалих", — йдеться у повідомленні.
Протиповітряна оборона працювала у Миколаївській, Херсонській, Черкаській, Кіровоградській, Київській, Вінницькій, Сумській та Полтавській областях.
Дев'ять громад Сумщини були під російською атакою
Вночі та зранку 18 вересня російська армія здійснила 37 обстрілів прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Зафіксовано 57 вибухів.
Про це повідомили у Сумській ОВА.
Обстрілів зазнали Сумська, Миколаївська, Хотінська, Юнаківська, Білопільська, Краснопільська, Великописарівська, Путивльська, Шалигинська громади.
- У ніч на 18 вересня РФ атакувала енергетичні об’єкти міста Суми, застосувавши безпілотники типу “Шахед”.
- З території РФ по Великописарівської громади здійснено атаку FPV-дронами.
- По Хотінській громаді РФ била з артилерії та випустила керованою авіабомбу.
- По Шалигинській громаді били безпілотниками.
- По Краснопільській громаді російська армія вдарила з артилерії. Внаслідок обстрілу поранено одну цивільну людину. Також били з реактивних систем залпового вогню, безпілотниками та FPV-дронами.
- Білопільська, Путивльська, Юнаківська, Миколаївська громади були під атакою керованих авіабомб.
Сибіга розпочав переговори з румунською колегою
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга розпочав у Бухаресті переговори тет-а-тет з румунською колегою Лумініцею Одобеску під час першого закордонного візиту до Румунії.
Про це повідомили в МЗС.
Міністр здійснює перше регіональне турне країнами-сусідами.
РФ вдарила по Миколаївщині крилатою ракетою, пошкоджено сільськогосподарську техніку
У ніч на 18 вересня армія РФ атакувала Баштанський район Миколаївщини крилатою ракетою, попередньо — Х-59. Внаслідок падіння уламків виникла пожежа на території сільськогосподарського підприємства.
Про це повідомив очільник Миколаївської ОВА Віталій Кім.
Близько 03:45 російські війська атакували Баштанський район крилатою ракетою, попередньо — Х-59. Внаслідок бойової роботи та падіння уламків виникла пожежа сухої трави на території сільськогосподарського підприємства. Вибуховою хвилею пошкоджено сільськогосподарську техніку та зруйновано паркан. Ніхто не травмувався.
Також, в ніч на 18 вересня силами та засобами протиповітряної оборони на Миколаївщині знищено чотири БпЛА типу "Shahed 131/136". А 17 вересня п'ять разів російські війська атакували FPV-дронами Куцурубську громаду. Загиблих чи поранених немає.
Російська армія обстріляла 16 населених пунктів Херсонщини
Упродовж минулої доби під російськими обстрілами перебували 16 населених пунктів Херсонської області.
Про це в Telegram 18 вересня повідомив керівник обласної військової адміністрації Олександр Прокудін.
Війська РФ били по Придніпровському, Антонівці, Зеленівці, Інженерному, Садовому, Кізомису, Комишанах, Дніпровському, Білозерці, Гончарному, Бериславу, Михайлівці, Таврійському, Золотій Балці, Гаврилівці та Херсону, йдеться у дописі.
Одна людина загинула, ще четверо — поранені. Пошкоджені соціально-медична установа, магазин, багатоповерхівка, 22 приватних будинки, а також господарчі споруди, газопровід, гаражні кооперативи та автомобілі, поінформував Прокудін.
Російська армія атакувала енергетичні об'єкти Сум "шахедами"
У ніч на 18 вересня РФ атакувала енергетичні об’єкти міста Суми, застосувавши безпілотники типу “шахед”.
Про це повідомили у Сумській ОВА.
За їх інформацією внаслідок атаки ударними дронами енергосистема Сумської області працює в напруженому режимі.
"Попередньо, люди не постраждали. Проводиться ліквідація наслідків російського удару. Внаслідок ворожих атак Споживачів просять зменшити споживання електроенергії, особливо у пікові години".
Силами протиповітряної оборони Сумщини вночі 18 вересня було знищено 16 російських ударних дронів типу “шахед”.
МВФ відклав місію до Москви на невизначений термін
Міжнародний валютний фонд (МВФ) відклав заплановану консультаційну місію з Росією на невизначений термін через технічні проблеми. Місія мала брати участь у консультаціях з владою РФ у рамках щорічного огляду російської економіки.
Про це в інтерв'ю ТАСС заявив виконавчий директор від РФ у МВФ Олексій Можин.
"Керівництво фонду повідомило російську сторону і Раду директорів про те, що роботу місії буде відкладено на невизначений термін. Як причина відкладення місії згадувалася технічна неготовність місії до проведення консультацій", — сказав він.
Можин зазначив, що Росії відомо, що офіційні представники низки європейських країн публічно висловлювалися про "неприйнятність поновлення співробітництва між МВФ та Росією, про неприпустимість проведення таких консультацій".
Половина боїв за добу відбулась на двох напрямках — Генштаб
Протягом доби, 17 вересня, на лінії зіткнення відбулось 194 бої. Половина бойових зіткнень зафіксована на Покровському та Курахівському напрямках.
Про це йдеться у зведенні Генерального штабу Збройних сил України.
"Вчора противник завдав по позиціях українських підрозділів та населених пунктах один ракетний удар із застосуванням чотирьох ракет, а також 72 авіаудари, зокрема, скинув 120 КАБів. Крім цього, здійснив 4800 обстрілів, з них 154 - із реактивних систем залпового вогню", — йдеться у повідомленні.
Авіація та ракетні війська і артилерія Сил оборони завдали 5 ударів по районах зосередження особового складу і ОВТ росіян, уразили одну систему залпового вогню, три пункти управління та польовий склад боєприпасів армії РФ.
На Харківському напрямку зафіксовано одне бойове зіткнення в районі населеного пункту Вовчанськ.
На Куп'янському напрямку росіяни 13 разів атакували біля Синьківки, Новоосинового, Кругляківки, Андріївки, Колісниківки, Петропавлівки та Лозової.
На Лиманському напрямку відбито 14 атак неподалік Чернещини, Дружелюбівки, Макіївки, Торського та Невського.
На Сіверському напрямку відбито дві атаки поблизу Верхньокам’янського та Виїмки.
На Краматорському напрямку росіяни атакували десять разів поблизу Часового Яру, Ступочок, Кліщіївки та Білої Гори.
На Торецькому напрямку війська РФ 15 разів атакували неподалік Щербинівки, Торецька, Дачного та Неліпівки.
На Покровському напрямку Сили оборони відбили 51 штурмову і наступальну дію агресора у бік населених пунктів Гродівки, Новоторецького, Новогродівки, Миколаївки, Українська, Олександрополя, Воздвиженки, Маринівки та Зеленого Поля. Найбільша концентрація ворожих атак була поблизу Гродівки та Новогродівки.
На Курахівському напрямку ЗСУ відбили 49 атак в напрямку Цукуриного, Желанного Першого, Гірника, Катеринівки, Георгіївки та Костянтинівки.
На Времівському напрямку росіяни шість разів атакували неподалік Вугледара та Новоукраїнки.
На Гуляйпільському напрямку окупанти два рази атакував в районі населеного пункту Гуляйполе.
На Оріхівському напрямку відбулося вісім бойових зіткнень неподалік Малої Токмачки, Новоданилівки, Новоандріївки та Щербаків.
На Придніпровському напрямку росіяни атакували чотири рази.
Окупанти вивели на бойове чергування в Чорне море один корабель, який є носієм ракет "Калібр" — ВМС ЗСУ
Станом на ранок 18 вересня, РФ вивела у Чорне море на бойове чергування один корабель, який є носієм крилатих ракет "Калібр" загальним залпом до 4 ракет.
Про це повідомляє пресслужба Військово-морських сил ЗСУ в Telegram.
Водночас в Азовському морі кораблі окупантів відсутні. У Середземному морі пʼять російських кораблів, з яких чотири є носіями крилатих ракет "Калібр" загальним залпом до 32 ракет.
Крім того, минулої доби, в інтересах РФ, прохід Керченською протокою здійснили до Чорного моря два судна, з них одне рухалося у напрямку протоки Босфор. До Азовського моря прохід Керченською протокою здійснили шість кораблів.
Армія РФ атакувала Дніпропетровщину дронами
Уночі 18 вересня підрозділ повітряного командування "Схід" збив над Дніпропетровщиною розвідувальний безпілотник армії РФ. Також напередодні ввечері російські війська скерували на Нікопольщину дрон-камікадзе.
Про це у своєму Telegram повідомив очільник обласної військової адміністрації Сергій Лисак.
Під ударом опинилася Червоногригорівська громада. Травмованих немає, додав посадовець.
Сім разів військові РФ атакували Нікопольський район Дніпропетровщини протягом 17 вересня. Під ударом були Нікополь, Червоногригорівська та Марганецька громади.
Російська армія застосовувала важку артилерію та дрони-камікадзе. На один із населених пунктів скинули боєприпас із безпілотника. Загиблих та поранених немає.
Упродовж доби армія РФ завдала 197 ударів по 11 містах та селах Запорізької області: є загиблі та поранені
Протягом минулої доби, 17 вересня, російські військові атакували 11 населених пунктів Запорізької області. Дві людини загинули та пʼятеро дістали поранення.
Про це сьогодні, 18 вересня, повідомив у Telegram начальник Запорізької ОВА Іван Федоров.
Внаслідок обстрілів Комишуваської громади дві людини загинули та пʼятеро дістали поранення.
Загалом армія РФ завдала 197 ударів по території Запорізької області:
- 11 авіаційних — по Новояковлівці, Комишувасі, Малій Токмачці та Білогір'ю;
- шість разів із РСЗВ атакувала Гуляйполе та Новоданилівку;
- 116 разів застосувала артилерію по території Приморського, Гуляйполя, Новоандріївки, Новоданилівки, Роботиного, Малої Токмачки, Малинівки та Полтавки;
- 64 БпЛА різної модифікації обстріляла Гуляйполе, Новоандріївку, Новоданилівку, Роботине, Малу Токмачку, Полтавку та Малинівку.
"Надійшло 10 повідомлень про руйнування житлових будинків та об'єктів інфраструктури" — йдеться у повідомленні.
На війні в Україні Росія втратила 1130 військових за добу
Станом на ранок 18 вересня загальні бойові втрати Росії з початку повномасштабного наступу на Україну 24 лютого становлять близько 637 010 військовослужбовців.
Про це йдеться у повідомленні Генштабу Збройних сил України.
За добу російське військо втратило 1130 солдатів.
З техніки росіяни втратили:
- танків ‒ 8691 (+6) од,
- бойових броньованих машин ‒ 17080 (+3) од,
- артилерійських систем – 18154 (+25) од,
- РСЗВ – 1188 (+0) од,
- засоби ППО ‒ 947 (+0) од,
- літаків – 369 (+0) од,
- гелікоптерів – 328 (+0) од,
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 15354 (+25),
- крилаті ракети ‒ 2592 (+0),
- кораблі /катери ‒ 28 (+0) од,
- підводні човни — 1 (+0) од,
- автомобільної техніки та автоцистерн – 24784 (+45) од,
- спеціальна техніка ‒ 3109 (+18).
Дані уточнюються.
У Сумах пролунали вибухи
У Сумах пролунали вибухи, повідомили кореспонденти Суспільного.
У Тверській області на місці падіння уламків безпілотника спалахнула пожежа
У місті Торопець Тверської області Росії сталася пожежа внаслідок падіння уламків безпілотного літального апарату (БПЛА).
Про це повідомила пресслужба регіонального уряду РФ з посиланням на губернатора Ігоря Руденю. Точне місце займання не уточнюється, проте місцева влада проводить евакуацію населення.
Повідомлення про пожежу, яка виникла внаслідок атаки БПЛА, було опубліковано в Telegram-каналі адміністрації регіону. Згодом повідомили, що губернатор Руденя вирішив про "часткову евакуацію населення з території, де працює ППО та локалізується пожежа".
У повідомленні також зазначено, що системи ППО продовжують відбивати "масову атаку безпілотників у небі над містом". Кількість збитих або знищених БПЛА не розголошується.
У Києві відбій повітряної тривоги
У Києві відбій повітряної тривоги, повідомили в КМДА.
На підступах до Києва працює ППО
На підступах до Києва працює ППО, повідомили в КМВА.
У Києві чути звуки вибухів
У Києві чути звуки вибухів, повідомили кореспонденти Суспільного.
У Києві оголосили повітряну тривогу
У Києві оголосили повітряну тривогу, повідомили в КМДА.
У Кропивницькому пролунала серія вибухів
У Кропивницькому прогриміли вибухи повідомляють кореспонденти Суспільного.
На Київщині працюють сили ППО
На Київщині працюють сили ППО, повідомили в КОВА.
У передмісті Дніпра чутно вибухи
У передмісті Дніпра чутно вибухи, повідомляють кореспонденти Суспільного.