Ексголова "Укренерго" Володимир Кудрицький заявив, що наглядова рада компанії не мала до нього питань щодо захисту українських енергооб'єктів. Натомість його звільнення було ініційоване через системний тиск.
Про це він розповів в інтервʼю Суспільному.
За його словами, тоді наглядова рада тоді розглядала два питання. Йдеться про звіт по кожному об'єкту, а також кадрові рішення. Колишній посадовець підкреслив, що нині в "Укренерго" понад 60 об'єктів мають захист другого рівняЗахист другого рівня захищає від прямого влучання дронів та від уламків ракет..
"Це великі залізобетонні споруди розміром із п'ятиповерховий будинок, які захищають в основному автотрансформатори, найбільш критично вразливе обладнання. Цей захист побудований виключно на підстанціях "Укренерго". Відповідно, більше його ніде немає. І коли я представив звіт наглядовій раді, ніяких зауважень та негативних коментарів щодо цього не було", — пояснив Кудрицький й додав, що будівництво цього рівня завершується.
Він зазначив, що після звіту вони перейшли до другого пункту – кадрові питання. І більшістю голосів 4 "за, 2 — "проти" наглядова рада прийняла рішення про звільнення.
"В її (наглядової ради — ред.) протоколі детальних підстав чи причин не розкривається. Але формат протоколу цього і не передбачає. Проте і дискусії не було, просто констатували, що компанія останні місяці знаходиться під величезним тиском. Це тиск не тільки анонімних медіа, телеграм-каналів, а і правоохоронних органів та різних інспекцій", — сказав Кудрицький.
За його словами, констатували, що тиск пов'язаний з бажанням змінити менеджмент компанії.
"На мою думку, натхненником цього процесу є Міністерство енергетики. Воно ще з 2021 року намагалося змінити керівництво "Укренерго". Тож, наглядова рада прийняла рішення. Після, двоє її незалежних членів, а саме експрезиденти ENTSO‐E, подали у відставку, бо, на їхню думку, чиниться політичний тиск, що рішення (про звільнення — ред.) було необґрунтоване", — сказав експосадовець.
Крім цього Кудрицький висловив впевненість, що його звільнення стало можливим тому, що наглядова рада ще з початку 2022-го не була укомплектована більшістю незалежних членів.
"В ній мали бути чотири незалежних члени й троє представників держави. На практиці виявилося, що незалежних формально було троє. Один Йдеться про Романа Піонковскі. Він був єдиним незалежним представником наглядової ради, який проголосував за відставку Кудрицького.з них, по суті, виконував вказівки Міністерства енергетики під час голосувань наглядової ради", — сказав він.
Серед іншого ексголова "Укренерго" заявив, що підстанції українських електростанцій, зокрема, підпорядковані “Енергоатому” не мають захисту, але, за його словами до них запитань у влади немає.
"У мене питання, якщо Міненерго доповідало, що "Укренерго" погано захищає свої підстанції, то чи не забуло відомство доповісти, що інші трансформатори, наприклад, на електростанціях, не мають таких сховищ? І чому організацію (йдеться про "Укренерго"), яка збудувала десятки величезних шелтерів і зробила це єдина в країні в чомусь звинувачують, а до організацій, які збудували нуль – до них питань немає?", — наголосив він.
Кудрицький підкреслив що захист другого рівня є тільки в об'єктів "Укренерго", при тому, що влада ставила завдання будувати його для всіх.
"Тільки у нас, і більше ніде. Але вони мають бути обов'язково збудовані до початку опалювального сезону, бажано, на всіх ключових електростанціях країни, щоб захистити інфраструктуру, яка стоїть просто неба, і забезпечує видачу потужності електростанцій в мережу. Це базово зрозуміла для всіх енергетиків історія. І хочу теж сказати, що завдання будувати ці сховища було не тільки для "Укренерго". Чому збудували тільки ми, не знаю. Питання, напевно, знову ж таки до Міненерго, яке мало контролювати це будівництво", — сказав він.
Повне інтерв'ю Володимира Кудрицького Суспільному читайте за посиланням.
Звільнення Кудрицького
За інформацією Суспільного, Кудрицького вирішили звільнити після Ставки головнокомандувача 30 серпня, на якій був присутній міністр енергетики Герман Галущенко. Після цього Кудрицькому запропонували звільнитися за власним бажанням. За інформацією видання Forbes, посадовець відмовився.
Тож Кудрицького могли звільнити лише рішенням наглядової ради, до складу якої входять 3 незалежні члени та 3 представників України. Як повідомило Суспільному джерело в дипломатичних колах, міжнародні донори закликали відтермінувати розгляд питання про відставку Кудрицького, допоки наглядова рада не буде укомплектована сьомим членом. Такий лист скерували премʼєр-міністру Денисові Шмигалю, голові Офісу президента Андрію Єрмаку, а також міністерці економіки Юлії Свириденко, міністру фінансів Сергієві Марченку та міністру енергетики Галущенку.
У понеділок, 2 вересня, більшістю голосів наглядової ради звільнили голову НЕК "Укренерго" Володимира Кудрицького.
Після цього голова наглядової ради Укренерго Данієль Доббені та незалежний член ради Педер Андреасон 3 вересня, подали письмові повідомлення про дострокове припинення своїх повноважень. Вони вважають зняття з посади Кудрицького політичного вмотивованим. За їхніми словами, "за результатами представленого звіту (про поточну роботу "Укренерго), для нього (йдеться про звільнення Кудрицького) немає жодних обґрунтованих підстав".