2 вересня 2024 року наглядова рада НЕК "Укренерго" звільнила голову компанії Володимира Кудрицького. Після голосування частина членів наглядової ради заявили про політичний тиск та написали заяви на звільнення. Про причини відставки, будівництво захисту енергосистеми, розбудову нової генерації та можливі відключення взимку — Кудрицький в інтервʼю Суспільному.
Про звільнення
Минуло два тижні з вашої відставки, проте ні ви, ні Укренерго не розповіли про її формальні причини. Яке формулювання було у Наглядової ради?
Наглядова рада тоді розглядала два питання. Перше — мій звіт по кожному об'єкту. Нині у понад 60 об'єктів Укренерго є захист другого рівняЗахист другого рівня захищає від прямого влучання дронів та від уламків ракет. Це великі залізобетонні споруди розміром із п'ятиповерховий будинок, які захищають в основному автотрансформатори, найбільш критично вразливе обладнання. Такий захист побудований виключно на підстанціях Укренерго. У Наглядової ради зауважень, негативних коментарів щодо мого звіту не було.
Будівництво (другого рівня — ред) завершується, до зими Укренерго буде мати високий рівень захисту мережі від "шахедів". Минула атака, показала що ці сховища можуть витримати й ракетні удари — ми відновилися практично за 10 днів.
Після звіту ми перейшли до другого пункту — кадрові питання. Більшістю голосів — 4 — "за", 2 — "проти", Наглядова рада прийняла рішення про моє звільнення. В її протоколі детальних підстав чи причин не розкривається. Але формат протоколу цього і не передбачає. Проте і дискусії не було, просто констатували, що компанія останні місяці знаходиться під величезним тиском. Це тиск не тільки анонімних медіа, телеграм-каналів, а і правоохоронних органів та різних інспекцій.
Констатували, що тиск пов'язаний з бажанням змінити менеджмент компанії. На мою думку, натхненником цього процесу є Міністерство енергетики (У Міненергетики заявили, що рішення про звільнення Кудрицького прийняла незалежна рада "Укренерго", а звинувачення міністерства є "частиною кампанії з його дискредитації" — ред). Воно ще з 2021 року намагалося змінити керівництво Укренерго. Тож, Наглядова рада прийняла рішення. Після, двоє її незалежних членів, а саме експрезиденти ENTSO‐E, подали у відставку, бо, на їхню думку, чиниться політичний тиск, що рішення (про звільнення — ред) було необґрунтоване.
Моє звільнення стало можливим тому, що Наглядова рада ще з початку 2022-го не була укомплектована більшістю незалежних членів. В ній мали бути чотири незалежних члени й троє представників держави. На практиці виявилося, що незалежних формально було троє. Один з нихМова про Романа Піонковскі. Він був єдиним незалежним представником Наглядової ради, який проголосував за відставку Кудрицького, по суті, виконував вказівки Міністерства енергетики під час голосувань Наглядової ради.
Чи говорили ви з Міністерством енергетики, зокрема, міністром Германом Галущенком, перед звільненням чи, можливо, після?
Зі мною ніхто ці речі до звільнення не обговорював. Хоча ще з п'ятниці (30 серпня — ред) з повідомлень в пресі було зрозуміло, що відбувається. І це було не вперше. У 2021-22 роках, були комунікації про те, що треба призначити певних людей. Чи про те, в якій черговості платити борги на ринку електроенергії, яким компаніям. Я всі ці пропозиції відхиляв. У 2022-му навіть писав офіційного листа, що це незаконно.
За нашими даними, у п'ятницю 30 серпня на ставці Верховного головнокомандувача обговорювали питання вашого звільнення. І після, вам, нібито, пропонували написати заяву. Чи надходила вам така пропозиція?
Мене не було на Ставці, відповідно, мені ніхто цю пропозицію там не робив. Я не писав заяву за власним бажанням. Звільнився за згодою сторін, але це просто зручний формат. Він передбачає тільки мій розпис в наказі про звільнення.
Голосування Наглядової ради за моє звільнення було пакетним, тобто голосували й за наступника, бо було важливо не допустити, в компанію, вибачте, якогось "парашутиста". Зараз команда, яка всі ці роки тримала енергосистему, залишилася. Олексій Брехт, якого призначили моїм наступником, відповідав за експлуатацію і розвиток мережі, тобто за відновлення після російських атак. Це найбільш досвідчений інженер. Він знає, що робити, щоб підготувати компанію до зими.
Зараз є два сценарії. Перший — відновлюється робота Незалежної наглядової ради та призначаються чотири незалежні члени. І тоді команда, яка цінна для української енергосистеми, залишається працювати. Другий сценарій — суїцидальний. Це якщо буде спроба силового захоплення компанії, намагання призначити новий менеджмент. Виходячи з реакції, яку ми вже отримали від донорів, думаю, це було б гучним самогубством. Тому ймовірність цього сценарію невелика.
Про виклики Міненерго
Чи можна говорити, що ваше звільнення в такий спосіб, призводить до посилення впливу Міненергетики на ключових гравців енергетичного ринку?
Зараз Міністерство енергетики відповідає за все. Я не знаю, чи воно це усвідомлює, і чи хотіло цього. Не можу сказати, що вони змогли поставити своїх людей в Укренерго. Але після останніх кадрових змінУ серпні 2024 року новим головою НКРЕКП став Юрій Власенко — колишній перший заступник Германа Галущенка в Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) очевидно, що якщо треба дізнатися, хто відповідальний за успіхи, а також за провали — це одна адреса.
Які наслідки це може мати?
Не можна вручну контролювати всі процеси, тим більше у такій галузі як енергетика. Наприклад, в Укренерго працюють досвідчені диспетчери, інженери, ремонтники. Не потрібно їм розповідати, як керувати системою. Так само, і НКРЕКП. Функція Міненергетики — це формування політики. Вона має формальні обмеження. Якщо прагнеш стати маркізом Карабасом і керувати всім, є великий ризик, що, можна і не справитись.
Міненерго може не справитись?
Мене турбує тенденція прикрашання реальності. Це стосується, наприклад, заяви, що якщо не буде нових обстрілів, взимку не буде відключень. Пройшло декілька днів і ми отримали відключення. Взимку споживання зросте десь в півтора раза. Робити заспокоюючі заяви, що все нормально — надто оптимістично.
Другий випадок, коли називаються сотні МВт нової розподіленої генерації, що є обманом, тому що не побудовано майже нічого. Пройшло три місяці з червня 2024 року, коли поставили задачу побудувати 1000 МВт нової генерації. За цей час збудували 50-60 МВт.
За який час можливо побудувати цей 1 ГВт?
В межах року, але це може зробити приватний бізнес. Не треба намагатися в централізований спосіб будувати децентралізовану генерацію. Не треба заставляти держкомпанії будувати сотні маленьких електростанцій, які вони ніколи не будували. Наведу приклад. Укренерго отримало право укладати п'ятирічні контракти з інвесторами. Ми провели два аукціони, і вже законтрактували 600 МВт нової децентралізованої генерації.
Коли ці 600 МВт можуть побудувати?
До кінця вересня 2025-го. Більшість інвесторів внесли забезпечувальний платіж — 30 тисяч євро за 1 МВт заявленої нової потужності. Вони мали грошима підтвердити, що через рік збудуються. Тобто вони бачать потенціал і не потрібно ніяких централізованих команд.
Як бізнес відреагував на вашу відставку?
Думаю, бізнес довіряє команді (Укренерго — ред). Але цю довіру треба посилити, створивши коректну систему управління, в рамках якої команда може робити те, що вміє.
Про виплати після звільнення
6 вересня нардеп Олексій Кучеренко, під час години запитань до уряду, питав у премʼєра Дениса Шмигаля, чи дійсно ви отримали 40 млн грн виплат після звільнення. Це правда?
Це брехня. Джерелом цієї історії про 40 млн є телеграм-канал "Труха". Він же поширював історії про мою зарплату у 2 млн грн, що теж — фейк, тому що моя зарплата була в пʼять разів нижчою.
Мій контракт, передбачав, що певні виплати відтерміновуються до його закінчення. Тобто при звільнені я отримав виплати, які були накопичені за попередні роки. Але це не були 40 мільйонів. Сума в декілька разів менша.
В тому ж телеграм-каналі був скріншот з протоколу Наглядової ради, де були розписані мої виплати. Цікаво, де телеграм-канал його взяв. Натякну, протокол завжди надсилається в Міністерство енергетики України.
Про захист енергообʼєктів
Чи могло Укренерго краще захистити підстанції?
У кожному сховищі — три тисячі кубів бетону, декілька сотень тонн арматури. Це масивні споруди й будувались вони на працюючих підстанціях. Чи можна було зробити набагато швидше — ні. В якихось регіонах, наприклад, будівництво сповільнювалося тим, що по 12-16 годин на день була тривога. В якихось було складно знайти робочі руки. Але міжнародні партнери були здивовані, що це можна зробити так швидко. Більшість наших підстанцій взимку будуть захищені.
У нас немає проблеми з магістральною мережею Укренерго, але є проблеми з генерацією. Взимку ми розраховуватимемо на відновлення того, що було розбито російськими атаками. Це створює певні проблеми з проходженням зими. Я не кажу, що буде катастрофа, але в холодні дні не буде чим перекрити дефіцит. І це з урахуванням того, що плани з відновлення будуть виконані, що буде імпорт і не буде нових обстрілів.
Також була інформація, про підстанції Енергоатому. Нібито компанія їх не підготувала і це може спричинити блекаут. Чи це так?
Якщо говоримо про сховища другого рівня, вони є тільки на підстанціях Укренерго. Але їх мають обов'язково збудувати до початку опалювального сезону, бажано, на всіх ключових електростанціях.
Завдання будувати ці сховища було не тільки для Укренерго. За підстанції Укренерго можете не хвилюватися — там мало того, що є захист, так є ще й великий запас автотрансформаторів. Вони закуплені за кошти міжнародних донорів. І бетонні сховища теж збудовані за їхні кошти. Жодної копійки з тарифу або тим більше з держбюджету на це не витрачено.
Чому Укренерго не будувало третій рівень захисту?
Це захист від ракет — коли ми ховаємо енергетичний обʼєкт під землею. Під бетонне укриття. Фінансуванням цих проєктів на 22 наших підстанціях займалося, і також виступало замовником — Держагентство з відновлення. Третій рівень не збудований, бо він дорожчий. Як я розумію, основна проблема — гроші в бюджеті не передбачили, і донори їх поки що не виділяють.
Про блекаут та нову генерацію
Чи загрожує Україні цьогоріч блекаут?
Ні. Після листопада 2022-го Україна має ряд механізмів збалансування системи. Тобто Укренерго знає як не допустити блекауту. Після ракетних атак можуть бути тимчасові відключення, але неконтрольованого погашення енергосистеми Укренерго не допустить.
Якими можуть бути терміни відключення світла взимку, якщо не брати до уваги можливість російських атак?
Якщо говоримо про звичайну зиму, в теплі періоди відключення будуть мінімальні, або їх не буде зовсім. А в холодні — від -7°C до -15°C, відключення можуть бути й довші. Але не думаю, що катастрофічні.
Чи може Україна ще щось зробити до початку опалювального сезону?
Мають реалізувати програми ремонтів. Думаю, це зроблять. Нової генерації в нас, напевно, не буде, адже ми почали її будувати тільки у 2024-му. Наявна генерація збільшиться взимку, тому що ще доремонтується частина енергоблоків. Очікую, що і європейці піднімуть ліміт імпорту.
Довгостроковий план відновлення — це тільки децентралізована генерація?
Так. Зараз чуємо різні пропозиції — і малі модульні реактори, і водень. Це все перспективні технології на 2030-і роки. Нам до них потрібно дожити. Тому на найближчі роки у нас будуть використовуватись технології, як є у Європі та США — вітер, сонце. І децентралізована генерація — газові станції, станції на біопаливі, а також батарейні системи накопичення енергії, які зараз повинні масово почати будувати. За 2-3 роки, сподіваюся, їх буде 2-3 ГВт.
Є ще один вид електростанцій — АЕС. Чи потрібно їх будувати? Згідно зі звітом Укренерго, який затвердили на початку 2024-го, в українській енергосистемі має з'явитися трохи більше 2 ГВт базової потужності, тобто тієї, яку забезпечують атомні електростанції. Але є нюанс. Коли говоримо про будівництво блоків АЕС, не кажемо про гроші оператора АЕС, бо в жодного оператораЙдеться про Енергоатом їх стільки немає. Це дуже дорого. Вони окупаються по 20-30 років. Єдиний спосіб фінансувати побудову нових блоків АЕС — кредити. Залучати їх має організація з високою репутацією і довірою. Якщо така довіра буде, і якщо буде забезпечений цей кредитний ресурс, тоді побудова енергоблоків виправдана. Якщо це буде намагання просто почати щось будувати, а там подивимось, де гроші взяти — це ризикована стратегія.