П'ять колишніх міністрів оборони та експрем'єр Великої Британії Борис Джонсон закликали главу уряду Кіра Стармера дозволити Україні використовувати ракети великої дальності Storm Shadow для ударів по території Росії навіть без згоди США.
Про це пише The Sunday Times.
За даними видання, колишні міністри оборони Грант Шеппс, Бен Воллес, Гевін Вільямсон, Пенні Мордонт, Ліам Фокс, а також Борис Джонсон застерегли Кіра Стармера, що будь-яка подальша затримка підбадьорить президента Путіна.
За словами Воллеса, якщо не вжити заходів зараз, Велика Британія стане тим, хто намагається принести мир, приєднуючись до вимог Кремля. Вільямсон назвав це “невиконанням обов’язків”, а Джонсон додав, що “немає жодних підстав для затримки”.
Закликаючи Велику Британію діяти в односторонньому порядку, Шеппс сказав:
“Замість того, щоб чекати офіційного схвалення від США, сер Кір повинен надати президенту Зеленському те, що вкрай необхідно сьогодні. Таким чином ми зайняли позицію світового лідера у підтримці України. Ми діяли. Слідом пішли інші. І це те лідерство, яке сьогодні знову потрібне Україні”.
“Британії загрожує відстати в зграї стримувачів, умиротворювачів і зволікань, тоді як єдиний реальний спосіб протистояти такому хулігану, як Путін, — це бути сильним, єдиним і сповненим рішучості довести це до кінця”, — додав Воллес.
І він, і Вільямсон вважають, що Британія повинна зберегти свою роль в авангарді підтримки України.
“Лідерство Великої Британії з самого початку було життєво важливим для активізації міжнародної реакції, — сказав Воллес. — Ми були першими в Європі, хто поставив летальну зброю, і ми продовжували підтримувати Україну протягом усього шляху”.
Вільямсон додав, що з початку цієї війни Британія без вагань брала на себе ініціативу, щоб зробити крок вперед, коли інші вагалися.
“Стармер повинен продемонструвати таке ж лідерство та рішучість. Невиконання цього означало б невиконання його обов’язків”, — наголосив Вільямсон.
Мордаунт і Фокс стверджують, що бездіяльність поставить під загрозу Зеленського і підбадьорить Путіна.
“Союзники України вже знають, що, не маючи можливості вразити джерело цих атак, українці не зможуть запобігти продовженню вбивства своїх громадян або покращити їхні шанси”, — сказала Мордаунт.
Фокс додав:
“Є невизначеність щодо реакції Путіна, якщо Захід розв’яже Україні руки і дозволить їй належним чином захищатися. Однак є невелика невизначеність щодо того, як відреагує жорстокий режим, якщо дозволять його незаконній і кривавій війні досягти успіху”.
Борис Джонсон, який цими вихідними відвідував поранених ветеранів у реабілітаційних центрах у Києві, сказав, що було “болісно” зустрітися з постраждалими, чиїх поранень можна було б уникнути, якби раніше було дозволено використання ракет Storm Shadow у Росії.
"Немає жодних підстав для затримки, — сказав він. — Єдина людина, яка боїться ескалації, — це Володимир Путін, і кожен день, що минає, — це втрачена можливість врятувати життя та добитися справедливого завершення цієї війни”.
Як нагадує видання, Стармер прилетів до Вашингтона для переговорів із президентом Байденом у п’ятницю, щоб обговорити звернення президента Зеленського щодо дозволу на використання ракет британського виробництва. Однак зустріч завершилася без домовленості.
Інсайдери кажуть, що переговори в Білому домі, які тривали 90 хвилин, були “дуже відкритими” щодо “вибору, який стоїть перед нами”. Але виглядає так, що Байден і його команда дали зрозуміти, що вони хочуть перейти до “шаблону утримання”, доки Зеленський не представить свій «план перемоги» — перед тим, як дати дозвіл на атаки всередині Росії.
Це здивувало британських чиновників, які уважно прислухалися до натяків Ентоні Блінкена, держсекретаря США, про те, що Америка збирається дозволити Storm Shadow, англо-французьку зброю, яка спирається на американські системи наведення GPS, додає The Sunday Times.
Видання відзначає, що президент України має оприлюднити свій план під час участі в Генеральній асамблеї ООН у Нью-Йорку цього місяця. Очікується, що Зеленський поінформує команду Байдена, а потім обговорить свої плани з Камалою Гарріс і Дональдом Трампом, двома кандидатами, які змагаються замінити президента США після виборів у листопаді.
Джерела в Лондоні кажуть, що в команді Байдена є розкол між Держсекретарем Ентоні Блінкеном і радником з національної безпеки США Джейком Салліваном.
"Проблема в Саллівані, а не в Блінкені", — заявило джерело зі сфери оборони Британії.
Джерело не заперечувало, що у Вашингтоні є розбіжності, і додало: “Я думаю, було б справедливо сказати, що Ентоні Блінкен схилявся в цьому напрямку”.
Що відомо про дозвіл на удари по РФ далекобійною зброєю
Лідери низки країн дозволяють бити озброєнням, яке вони передали на потреби ЗСУ, по території Росії: це Нідерланди, Латвія, Канада, Норвегія, Німеччина, Данія тощо. Італія — проти.
Високий представник Євросоюзу Жозеп Боррель вважає, що зброя, надана західними партнерами Україні, має використовуватися в повному обсязі, зокрема і для ударів углиб Росії.
Раніше четверо офіційних осіб США анонімно заявили, що президент Джо Байден дав Україні добро на використання американської зброї для удару всередині Росії з обмеженою метою захисту Харкова.
Згодом держсекретар США Ентоні Блінкен підтвердив, що адміністрація президента Сполучених Штатів Джо Байдена дала Україні дозвіл бити по військових цілях в Росії з американської зброї. Водночас Кірбі пояснив, що дозвіл обмежується Харківською областю, а також типами цілей, які Україна може вражати.
Пізніше Кірбі уточнив, що США можуть розширити дозвіл на використання Україною американської зброї для ударів по території Росії. Рішення залежатиме від ситуації на полі бою.
У серпні ЗМІ з посиланням на джерело в британському уряді писали, що США понад місяць не відповідають на запит Великої Британії щодо дозволу Україні застосовувати далекобійні ракети Storm Shadow по території Росії. Проте США заперечили звинувачення.
Наприкінці літа Україна передала Штатам список цілей у Росії, по яких планує завдавати ударів, намагаючись підштовхнути Білий дім зняти обмеження на використання зброї.