Обмін полоненими, пакет допомоги від Фінляндії. 933 день війни. Онлайн

Оновлюється
Президент України Володимир Зеленський спілкується з представниками ЗМІ на фоні винищувача F-16 після святкування Дня Повітряних сил Збройних сил України, 4 серпня 2024 року. REUTERS/Valentyn Ogirenko

13 вересня — 933 день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни РФ проти України. Попередні головні новини читайте тут, відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.

Головне на цей час:

  • В Україну з полону повернулись 49 цивільних та військових українців. Серед звільнених з російського полону українців — кримськотатарська активістка Леніє Умерова.
  • Фінляндія передасть Україні новий пакет військової допомоги на суму близько 118 мільйонів євро.
  • Армія РФ вдарила по цивільному вантажному судну в Чорному морі, повідомив президент України.
  • Група українських пілотів розпочала навчання на винищувачах F-16 в Румунії.
  • Війська РФ завдали ударів авіабомбами ФАБ-250 по Харкову та передмістю. Постраждали семеро людей, зокрема 10-річна дівчинка.
  • Російська армія почала контрнаступальні дії в Курській області.

Офіс МКЧХ призупинить свою роботу у Дніпрі після загибелі трьох працівників внаслідок обстрілу Віролюбівки на Донеччині

Офіс Міжнародного Комітету Червоного Хреста (МКЧХ) у Дніпрі призупинить свою роботу після того, як внаслідок обстрілу Віролюбівки на Донеччині загинули троє його працівників. Про це в етері "Радіо Свобода" повідомив спікер делегації МКЧХ Олександр Власенко.

За його словами, делегація також планує переглянути правила безпеки, якими вони керувались від 2014 року. Як зазначив Власенко, до цієї атаки "вони працювали дуже добре".

Речник також повідомив, що комітет також проведе власне розслідування події, зокрема намагатиметься зрозуміти, чи не було ніяких порушень з боку його працівників, та після цього ухвалить рішення щодо подальшої роботи.

12 вересня російські війська з артилерії обстріляли село Віролюбівка Костянтинівської громади у Донецькій області — унаслідок удару загинули троє працівників МКЧХ, двоє — отримали поранення.

Уряд затвердив проєкт держбюджету-2025: видатки на оборону зростуть щонайменше до 2,22 трлн грн

Уряд затвердив проєкт держбюджету на 2025 рік, повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

Доходи очікуються на рівні 2 трильйонів гривень, видатки — на рівні 3,6 трильйонів гривень.

У пріоритеті — оборона та безпека, виділення грошей на українську зброю, техніку, дрони. Видатки на оборону зростуть щонайменше до 2,22 трильйонів гривень.

Понад 400 мільярдів гривень виділять на соціальний захист, 211 мільярдів гривень — на охорону здоровʼя та майже 170 мільярдів гривень — на освіту.

Також серед пріоритетів — відновлення, енергетичні проєкти та реалізація нової ветеранської політики. Продовжать програми гуманітарного розмінування та програма "єОселя".

Трюдо: Канада повністю підтримує дозвіл Україні бити далекобійними ракетами по РФ

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо заявив, що Канада повністю підтримує ідею дозволити Україні використовувати зброю великої дальності дії по військових об'єктах на території Росії.

Про це Трюдо сказав під час зустрічі з журналістами, цитує Reuters.

Очільник Росії Володимир Путін намагається дестабілізувати міжнародний порядок, вважає глава канадського уряду.

"Ось чому Канада та інші країни однозначно вважають, що Україна повинна виграти цю війну проти Росії", — сказав політик.

Канада повністю підтримує Україну у використанні далекобійної зброї, щоб "зупинити можливості Росії руйнувати українську цивільну інфраструктуру".

Раніше президент України Володимир Зеленський попросив Джастіна Трюдо посилити адвокацію серед західних партнерів України для отримання дозволу на удари по військових об'єктах у глибині Росії.

Зеленський закликав Трюдо лобіювати союзників, щоб "Україна отримала дозвіл і необхідні засоби для ураження військових цілей на території країни-агресора".

Кірбі: США не планують оголошувати про зміну позиції щодо дозволу Україні завдавати ударів далекобійною зброєю по Росії

Позиція США щодо надання Україні можливостей використовувати далекобійну зброю на території Росії не змінилася, заявив речник Білого дому з питань нацбезпеки Кірбі на тлі переговорів між президентом США Джо Байденом і прем'єр-міністром Великої Британії Кіром Стармером, передає Reuters.

Кірбі додав, що США не планують оголошувати про нову політику щодо цього в п'ятницю після зустрічі Байдена і Стармера: "Я б не очікував якихось серйозних заяв з цього приводу".

Раніше британська газета The Times з посиланням на джерела повідомила, що Байден може дозволити Україні використовувати ракети франко-британського виробництва Storm Shadow для ударів по цілях в Росії, якщо Велика Британія та Франція підтримають ініціативу.

Джерела повідомили, що це стане можливим після зустрічі в Києві президента Зеленського, держсекретаря США Блінкена та міністра закордонних справ Великої Британії Леммі. Одне із джерел розповіло, що це питання порушать і під час зустрічі американського президента Байдена та премʼєр-міністра Великої Британії Стармера у Вашингтоні 13 вересня.

Президент України Володимир Зеленський, приймаючи 11 вересня в Києві держсекретаря США Ентоні Блінкена, переконував зняти обмеження на удари. Блінкен пообіцяв, що передасть Байдену меседж України.

14 вересня не було відключень світла — Укренерго

В Укренерго повідомили, що на суботу, 14 вересня, відключень світла не планують. Енергетики водночас просять користуватися потужними електроприладами у години найвищої сонячної активності – з 10:00 до 16:00.

Росіяни застосовують у 4,8 раза менше снарядів на Донеччині після початку курської операції — Зеленський

Застосування кількості снарядів на Донбасі, зокрема на Покровському напрямку, до початку курської операції було 1:12 на користь армії РФ, а зараз — 1:2,5. Росія контрнаступає на Курському напрямку поки без суттєвих успіхів. Росіяни на сьогодні сконцентрували в регіоні 40 тисяч солдатів.

Про це президент України Володимир Зеленський розповів 13 вересня під час участі в щорічній зустрічі Ялтинської європейської стратегії.

"Ми розуміємо, що це нерівність, нам потрібно більше, ніж росіянам, якщо ми хочемо їх зупинити і відновлювати наші положення. Але, тим не менш, 1:12 — це набагато складніше, ніж 1:25. Я вважаю, що це успіх курської операції", — говорить глава держави.

Він також зазначив, що на міцність бригад ЗСУ дуже впливає постачання зброї. Коли йдеться про підготовку резервів і постає питання, передати нові постачання снарядів на фронт, на передову чи укомплектувати резерви, то нові пакети передають тим, хто сьогодні воює.

"У чому складність дуже повільних кроків партнерів? У тому, що ви щоденно воюєте, і у вас щоденно є втрати — техніки, зброї".

Зеленський ще раз підтвердив, що росіяни почали свої швидкі наступальні дії в Курській області. Вони, за словами політика, хочуть застосувати в контрнаступі близько 60-70 тисяч військових, а на сьогодні там вже перебувають близько 40 тисяч російських армійців.

"Вони хотіли швидких проривів і, як вони кажуть, деокупації. Приємно, що вже не тільки ми говоримо про деокупацію. Вони це роблять. Серйозних успіхів ми поки що не бачимо. Наші військові героїчно тримаються і роблять все, що потрібно для наших військово-політичних кроків", — розповів Зеленський.

Звільнений з полону РФ лучанин вперше за 2 роки поспілкувався з мамою

Звільнений із російського полону 27-річний Дмитро Селютін із Луцька вперше за два роки поспілкувався телефоном із мамою Наталією Ніколаєвою. Нині лучанин уже перебуває в Україні.

Як розповіла в коментарі Суспільному Наталія Ніколаєва, про звільнення сина з полону та повернення його в Україну дізналася 13 вересня і була дуже щаслива цій звістці.

З її слів, Дмитро повідомив, що в полоні мав медичні обов'язки й працював як медик.

"Він сказав мені:" Мам, всьому свій час. Мене повернули тоді, коли я там вже був непотрібний". Каже до мене: "Ти вибач, ми з тобою ще зідзвонимося, але мені потрібно подзвонити мамам, чиї номери телефонів я знаю, про кого мені треба повідомити про стан здоров'я", — зазначила лучанка.

Зі слів Наталії Ніколаєвої, у грудні 2023 року через координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими передавали для Дмитра в Росію листа і малюнок, аби повідомити, що його собака Афіна, котра загубилася в окупованому Маріуполі, повернулася додому.

"Вже у квітні 2024 року він отримав передачу і дізнався, що Афіна з нами, що її знайшли і змогли привезти в Луцьк", — сказала лучанка.

Наталія Ніколаєва додала, що 14 вересня планує їхати до сина в інший регіон і наразі шукає транспорт, аби разом із донькою Олександрою, сином Єгором і собакою Афіною вирушити на зустріч із Дмитром.

З російського полону звільнили азовця з Харківського району

Під час обміну полоненими з РФ 13 вересня серед 49 українців, яких вдалося повернути, був житель Харківщини. Про це Суспільне Харків повідомила речниця начальника Харківської ОВА Олена Шаповал.

Серед звільнених з російської неволі — боєць "Азову", житель Харківського району.

Загалом після понад двох років полону додому повертаються 15 військовослужбовців тодішнього полку "Азов", які боронили Маріуполь.

У Кременчуці затримали члена ВЛК, ймовірно, під час отримання хабаря

На Полтавщині працівники СБУ та ДБР затримали члена військово-лікарської комісії одного з терцентрів комплектування та соціальної підтримки Кременчука, ймовірно, під час отримання 12 000 доларів США. Про це Суспільному повідомила речниця СБУ Полтавщини Інна Усова.

Слідчі підозрюють, що чоловік за гроші обіцяв "посприяти" в оформленні фіктивних документів для отримання групи інвалідності. Одному з офіцерів запасу він обіцяв допомогти оформити другу групу інвалідності для виїзду за кордон.Також обіцяв "вирішити" питання з ТЦК, розповіла Інна Усова.

ЦРУ: із майже 230 країн в Україні найменша народжуваність і найвища смертність

Україна на останньому місці у світі за народжуваністю із 228 проаналізованих показників та на першому місці за рівнем смертності з 229 країн.

Про це пише "Українська правда" з посиланням на дані Центрального розвідувального управління (ЦРУ) США.

Коефіцієнт смертності порівнює середньорічну кількість смертей протягом року на 1000 громадян населення станом на середину року; також відомий як загальний коефіцієнт смертності.

В Україні цей коефіцієнт у 2024 році становить 18,6 на 1000 людей.

За Україною ідуть Литва (15,2), Сербія (14,9), Латвія (14,7) та Румунія (14,6). Наприклад, у Росії показник смертності — 14 на 1000 населення (9 місце), а в США — 8,5, Штаті на 72-му місці.

На останніх місцях із найменшим показником смертності Кувейт (2,3), Об'єднані Арабські Емірати (1,7) та Катар (1,4).

Коефіцієнт народжуваності порівнює середньорічну кількість народжень протягом року на 1000 осіб населення станом на середину року.

В Україні цей коефіцієнт у 2024 році становить 6 на 1000 людей.

В останній п'ятірці країн за народжуваність також Андорра та Японія (по 6,9), Монако (6,5) та Сен-П'єр і Мікелон, що є французькою автономією неподалік Канади (6,4)

Країни з найвищим коефіцієнтом народжуваності — африканські. На першому місці Нігер з показником 46,6 на 1000 осіб, потім — Ангола (41,1), Бенін (40,3), Малі (40), Уганда (39,6).

У результаті обміну полоненими Україні вдалося повернути 13 миколаївських морпіхів

В Україну у результаті обміну повернулися 49 військових та цивільних. У списку — 13 миколаївських морських піхотинців, які обороняли Маріуполь та потрапили у полон під час бойових дій. Про це 13 вересня повідомили у 36 окремій бригаді морської піхоти імені контрадмірала Михайла Білинського.

Згідно з повідомленням командування 36-ї окремої бригади морської піхоти, серед звільнених морпіхів шестеро з 36-ї окремої бригади морської піхоти, ще шестеро — з 1-го окремого батальйону морської піхоти, і один морський піхотинець — з 501-го окремого батальйону морської піхоти.

"Усі потрапили у полон, мужньо обороняючи Маріуполь".

Командування 36 ОБрМП висловило вдячність усім, хто допоміг повернути українських воїнів, і повідомило, що звільнені військовослужбовці пройдуть курс лікування та реабілітації після повернення.

Під час курської операції росіяни подали найбільше звернень до Путіна щодо зниклих безвісти військових

У серпні росіяни подали до адміністрації президента РФ 1927 звернень про те, що їхні рідні — російські військовослужбовці зникли безвісти. Це рекорд з початку повномасштабного вторгнення до України. А ще в серпні зафіксували найбільше з лютого 2022-го скарг на строкову службу Росії.

Такі підрахунки здійснив російський опозиційний проєкт журналістських розслідувань "Важные истории".

У серпні, коли Збройні сили України почали наступ на Курську область Росії, росіяни написали до адміністрації президента 1927 звернень щодо пошуку зниклих безвісти або військовослужбовців, які потрапили в полон.

Це рекордна кількість скарг за темою з початку вторгнення. Загальна кількість звернень про пошук зниклих безвісти із 24 лютого 2022 року сягнула майже 20 тисяч, зауважують журналісти.

"Важные истории" помітили, що кількість скарг про зниклих різко зростала під час ще кількох точок відліку війни: контрнаступу України восени 2022 року, боїв за Авдіївку на Донеччині з жовтня 2023-го по лютий 2024 року, спроби російської армії захопити Вовчанськ на Харківщині, яка почалася 10 травня цього року.

Також після початку наступу ЗСУ в Курській області значно зросла кількість скарг про строкову службу. У серпні адміністрація Путіна опрацювала 460 таких звернень, попередній пік був у березні 2022 року (453 повідомлення).

Армія РФ обстріляла Костянтинівку та Білицьке: загинули двоє людей

Через російські обстріли Донеччини від початку доби, 13 вересня, загинули двоє людей. Ще двоє дістали поранення. Про це Суспільне Донбас телефоном розповіла речниця Донецької обласної прокуратури Анастасія Мєдвєдєва.

Близько 6 ранку російські окупанти вдарили по Білицькому Добропільської громади. На місто, попередньо, скинули авіабомбу ФАБ-250 з універсальним модулем планування та корекції. Загинув чоловік, ще двоє — поранені.

"Внаслідок ворожої атаки від отриманих травм, несумісних з життям, загинув 47-річний місцевий житель. Ще двоє чоловіків 37 і 67 років зазнали осколкових поранень та ран", — розповіла Анастасія Мєдєвєдєва.

Також близько 11:30 армія РФ обстріляла Костянтинівку зі ствольної артилерії та влучила у багатоповерхівку.

"Внаслідок влучання засобу ураження по території багатоквартирного будинку у себе в квартирі загинула 43-річна жінка. На момент обстрілу вона перебувала на кухні", — повідомила речниця прокуратури.

За фактами обстрілів Білицького та Костянтинівки розпочали досудові розслідування за порушення законів та звичаїв війни, частин 2 статті 438 Кримінального Кодексу України.

РФ виробляє новий дрон-камікадзе з китайським двигуном — ЗМІ

Росія минулого року почала виробництво далекобійного безпілотника-камікадзе з китайським двигуном. Про це повідомляє Reuters з посиланням на джерела в єропейській розвідці.

За даними двох джерел видання, Росія почала виробляти новий ударний дрон під назвою "Гарпія-А1" з китайськими двигунами та частинами, які вона використовувала під час війни в Україні.

Дані з контракту на виробництво нового безпілотника, листування компанії щодо виробничого процесу та фінансових документів, вказують на те, що Іжевський електромеханічний завод (ІЕМЗ) "Купол" РФ, дочірнє підприємство російського державного виробника зброї "Алмаз-Антей", з липня 2023 року по липень 2024 виготовив понад 2500 дронів "Гарпій".

Видання пише, що раніше про існування нового російського безпілотника з китайською технологією не повідомлялося. ІЕМЗ "Купол" та "Алмаз-Антей" запити про коментарі не відповіли.

Два джерела в розвідці повідомили Reuters, що виробництво безпілотників "Гарпія" розгорнули проти військових та цивільних цілей в Україні, завдаючи шкоди критичній інфраструктурі, а також жертвам серед цивільних і військових.

Кримська татарка Леніє Умерова повернулася в Україну під час чергового обміну

Кримську татарку Леніє Умерову 13 вересня повернули в рамках чергового обміну. Разом з нею додому повернулися ще 48 українців. Це воїни Збройних Сил України, Національної гвардії, Національної поліції, Державної прикордонної служби, а також цивільні.

Про це повідомив президент України Володимир Зеленський.

З полону повернули 49 українців і українок

"49 українців і українок удома. Це воїни Збройних Сил України, Національної гвардії, Національної поліції, Державної прикордонної служби, а також наші цивільні люди. Зокрема, Леніє Умєрова – дівчина, яку росіяни захопили в заручники, коли вона приїхала піклуватися про хворого батька. Також вдалося звільнити ще частину захисників і захисниць «Азовсталі». Вдома й Герой України, військовий медик Віктор Івчук", – повідомив Зеленський.

Підпалювали автівки військових: на Одещині затримали чотирьох людей, з них троє — підлітки

На Одещині затримали чотирьох людей, яких підозрюють у підпалі машин військових. Серед них — троє підлітки.

Про це 13 вересня повідомили в Одеській обласній прокуратурі та Службі безпеки України.

За даними слідства, підозрювані через телеграм-канали звʼязались з представниками РФ, які запропонували їм заробити на підпалі автомобілів, які належать військовим або мають символіку збройних формувань. На пропозицію вони погодились.

"Підозрюваними виявилися місцеві мешканці. Двоє 16-річних хлопців перебували у злочинній змові, натомість 22-річний переселенець з Луганщини та 17-річний мешканець Ізмаїлу самотужки вчиняли підпали", — йдеться у повідомленні.

Як розповіли у прокуратурі, всі четверо діяли за схожою схемою — знаходили автомобілі та фотографували їх для підтвердження. Після отримання схвалення — обливали автомобіль, запалювали сумішшю і підпалювали, знімаючи це все на відео, яке надалі відправляли замовникам.

"В зоні особливої уваги ворога були позашляховики та мікроавтобуси українських військових. Внаслідок злочинних дій захисники втратили шість службових автомобілів", — зазначили у прокуратурі.

Хлопців затримали після підпалу автівок військових, їм повідомили про підозру за ч. 1 ст. 114-1 Кримінального кодексу України, за що загрожує позбавлення волі на строк від пʼяти до восьми років. Наразі їм усім обрали запобіжні заходи у вигляді тримання під вартою.

У СБУ додали, що кошти за спалені авто фігуранти не отримали. Під час обшуків в оселях затриманих вилучили засоби підпалу та мобільні телефони із доказами співпраці з РФ.

Слідство триває, вирішуються питання щодо додаткової кваліфікації злочинних дій та встановлення ймовірних співучасників. Також відкрито провадження за фактом втягнення неповнолітніх у протиправну діяльність (ст. 304 КК України).

У лікарні помер 42-річний чоловік, який був поранений під час атаки РФ по Конотопу

13 вересня у лікарні помер 42-річний чоловік, який був поранений під час атаки РФ по Конотопу. Про це повідомили у Сумській обласній прокуратурі.

Міський голова Конотопа Артем Семеніхін зазначив, що мова про Дениса Гороха, який під час атаки поїхав на допомогу місцевим. Під час удару “Шахеда” чоловік був в автівці та отримав відкриту черепно-мозкову травму. Його забрали до реанімації.

ЗСУ відбили один із найбільших російських штурмів на Курахівському напрямку

Бійці 46 аеромобільної десантно-штурмової бригади Збройних сил України відбили одну із найбільших за кількістю використаної техніки атак на Курахівському напрямку оборони. Окупанти застосували 46 одиниць техніки, зокрема танки, БТР, БМП та мотоцикли.

Про це повідомили на сторінці 46 бригади у Facebook та уточнив Суспільне Донбас телефоном речник бригади Олександр.

Позиції українських військових армія Рф намагалась штурмувати в четвер, 12 вересня. Окупанти атакували чотирма хвилями від 5:45 ранку до опівдня. Загалом використали 46 одиниць техніки.

Речник бригади уточнив, що цей штурм бійці бригади відбили на Курахівському напрямку оборони.

Десантники 46 бригади відбили масований штурм та встановили рекорд бригади за кількістю знищеної техніки за добу — 15 одиниць.

"Такої кількості знищеної та пошкодженої за один день ворожої техніки на напрямку відповідальності 46 бригади ще справді не було. Із 46 влучним вогнем із усіх наявних засобів ураження побратими знищили 15 одиниць (9 БМП, 2 танки, 2 БТРи й 2 мото) та вивели з ладу 11 БМП", — написали на сторінці бригади.

Внаслідок дронової атаки РФ поранений житель передмістя Херсона Антонівки

Російська армія 13 вересня скинула вибухівку з дрона на Антонівку поблизу Херсона. Про це у Telegram інформує керівник міської військової адміністрації Роман Мрочко.

Атака відбулась близько 10:20. Поранений 50-річний чоловік. Він звернувся до лікарні по медичну допомогу, йдеться у повідомленні.

Зеленський змінив склад РНБО

13 вересня президент Володимир Зеленський змінив склад Ради національної безпеки та оборони України, відповідно до кадрових змін в уряді. Про це йдеться в указі на сайті офісу президента №627.

Так, тепер до складу РНБО ввійшли новообрані міністр закордонних справ України Андрій Сибіга, та міністр з питань стратегічних галузей промисловості Герман Сметанін.

А також віце-премʼєр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України — міністерка юстиції України Ольга Стефанішина.

Водночас, Олександра Камишіна та Дмитра Кулебу зі складу Ради нацбезпеки виключили.

5 вересня, депутати Верховної ради України підтримали відставку двох міністрів: Дмитра Кулеби з посади очільника МЗС та Ірини Верещук з посади очільниці міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. Також нардепи звільнили голову Фонду держмайна Віталія Коваля, і того ж дня призначили його міністром агрополітики. Кандидатуру підтримав 251 парламентар.

Парламентарі також підтримали призначення Андрія Сибіги на посаду міністра закордонних справ. "За" проголосували 258 нардепів. Раніше Сибіга займав посаду 1-го заступника очільника МЗС.

Призначення Ольги Стефанішиної на посаду віцепрем'єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції – міністра юстиції підтримали 253 депутати.

Віцепрем'єр-міністром з відновлення України – міністром розвитку громад та територій став заступник керівника Офісу президента України Олексій Кулеба. За це проголосували 240 нардепів.

Також Верховна рада призначила Світлану Гринчук на посаду міністра захисту довкілля та природних ресурсів.Її кандидатуру підтримали 246 депутатів.

Верховна рада підтримала призначення Матвія Бідного на посаду міністра молоді та спорту. Його кандидатуру Бідного підтримали 239 депутатів. До цього він був в статусі виконувача обов'язків.

Також Рада призначила дипломата Миколу Точицького міністром культури та стратегічних комунікацій України. За його кандидатуру проголосували 252 народні депутати.

Наталію Калмикову призначили міністеркою у справах ветеранів України. За неї проголосували 240 нардепів.

Верховна рада призначила керівника Укроборонпрому Германа Сметаніна новим міністром стратегічних галузей промисловості. Кандидатуру підтримали 247 депутатів.

Унаслідок нічної атаки РФ на Франківщині пошкоджений об'єкт промислової інфраструктури

Унаслідок атаки РФ на Івано-Франківщині 13 вересня пошкоджений об'єкт промислової інфраструктури. Про це повідомили у Telegram-каналі Міненерго.

"В Івано-Франківській області внаслідок атаки БпЛА пошкоджено об'єкт промислової інфраструктури. Під час гасіння пожежі вимикалася повітряна лінія, знеструмлювалися побутові споживачі. Живлення відновлене", — йдеться у дописі.

Росія укріплює систему оборони Керченського місту: нові заходи безпеки та захисні споруди

Окупанти продовжують посилювати систему оборони незаконного Керченського мосту, вдаючись до нових захисних конструкцій та залучаючи сучасні засоби протиповітряної та антидронової оборони.

Про це йдеться у матеріалі Центру журналістських розслідувань(ЦЖР).

Журналістам вдалося дізнатися, що з початку вересня стало відомо про будівництво семи пірсів, між якими встановлюються металеві решітки. Вони мають захистити бетонні опори мосту від атак морських дронів. Довжина цих конструкцій уже сягає 500–600 метрів.

ЦЖР повідомляє, що окрім пірсів, росіяни використовують плавучі бонові загородження та захисну лінію з трьох десятків барж. Паралельно до мосту в морі розміщено бетонні тетраподи та металеві конструкції, схожі на протитанкові "їжаки", що додатково укріплюють захист.

Журналісти додають, що на південній стороні острова Тузла виявлено розміщення російських систем протиповітряної оборони, зокрема самохідного ЗРК "Панцирь-С1", що помічений під мостом та на узбережжі. Також у цьому районі базуються кілька інших модифікованих систем, зокрема "Панцирь-С1М".

Також ЦЖР пише, що крім цього, росіяни встановили близько десятка спостережних пунктів, кулеметних позицій та точок для ППО, замаскованих сітками. Охорону мосту здійснюють бойові катери різних класів, зокрема у порту окупованої Керчі знаходяться від 8 до 12 плавзасобів берегової охорони ФСБ.

Армія РФ скинула вибухівку з безпілотника на Кіндійку поблизу Херсона: є травмований

Військові РФ близько 10 години ранку 13 вересня атакували з дрона Кіндійку у передмісті Херсона. Про це у Telegram інформує обласна військова адміністрація.

На момент удару на подвір'ї перебував 55-річний місцевий житель. Він отримав вибухову травму та уламкове поранення гомілки. Чоловіка шпиталізували, повідомили в ОВА.

Наступ РФ на Покровськ може змусити українських металургів імпортувати вугілля — Bloomberg

Російський наступ на Покровськ може змусити українських металургів імпортувати вугілля, оскільки єдина шахта коксівного вугілля опинилась поблизу лінії фронту.Про це пише Bloomberg.

“Українські сталеливарники можуть бути змушені імпортувати коксівне вугілля, якщо російські війська захоплять єдину в країні шахту поблизу лінії фронту на Донеччині”, — пише видання.

Зазначається, що сталь становила приблизно п’яту частину експорту України до російського вторгнення і досі відіграє ключову роль у захисті Києва від натиску Кремля. Виробництво впало більш ніж на 70%, оскільки Україна втратила значну частину своїх потужностей після тримісячної атаки війська РФ на Маріуполь, де розташовані комбінати “Азовсталь” та комбінати імені Ілліча ТОВ “Метінвест Холдинг”.

Тепер логістичний ланцюг сектору може бути ще більше напружений через можливу втрату шахти “Покровське” Метінвесту, яка виробляє вугілля, яке перетворюється на кокс для металургійних заводів, що залишилися в Україні.

“Російські сили перебувають приблизно за 9 кілометрів від східної околиці Покровська, головного осередку бойових дій у регіоні в останні місяці, хоча їх просування сповільнилося. І шахта, і збагачувальний завод розташовані за кілька кілометрів на захід від міста”, — пише Bloomberg у статті за 13 вересня.

"Метінвест", який належить Рінату Ахметову, заявив, що "Покровське вугілля" продовжує працювати.

“Ми впевнені, що Збройні Сили України захистять Покровськ від російського наступу, який триває”, – йдеться в повідомленні прес-служби компанії.

Криворізький сталеливарний комбінат ArcelorMittal SA відмовився від коментарів, додає Bloomberg.

“Швидше за все, компанії будуть переходити на імпортне вугілля, хоча будь-які збої в постачанні коксівного вугілля можуть призвести до тимчасового уповільнення видобутку”, – сказав аналітик київської брокерської компанії Dragon Capital Денис Саква .

За словами аналітикині Fitch Rating Марії Якушиної , незважаючи на те, що Метінвест відкоригував свої операційні можливості та логістичні маршрути після початку війни, ризик збою залишається високим.

За даними Bloomberg, виробництво сталі в Україні минулого року впало до 6,2 мільйона тонн з понад 21 мільйона тонн до вторгнення Росії. Промисловість постачає продукцію для національних збройних сил, але більша частина її продукції все ще експортується, а Європейський Союз є найбільшим ринком.

Відповідно до звіту ArcelorMittal за перше півріччя, металургійне підприємство Кривого Рогу, розташоване за 150 кілометрів на південний захід від Дніпра, працює на 47% від потужності, відзначає Bloomberg.

Приватне акціонерне товариство Шахтоуправління “Покровське”, раніше відоме як ВАТ Вугільна компанія “Шахта “Красноармійська-Західна № 1“ — велике гірничопромислове підприємство у Донецькій області, найбільша вугільна шахта України. Контрольний пакет акцій товариства з березня 2021 року належить компанії Metinvest B.V

Військові РФ атакували з дрона Велетенське на Херсонщині: поранені двоє людей

Російські військові вранці 13 вересня скинули вибухівку з дрона на Велетенське Херсонської області. Про це у Telegram інформує обласна військова адміністрація.

Двоє людей отримали вибухові травми, контузії та уламкові поранення кінцівок. 75-річну жінку та 60-річного чоловіка доправили до лікарні для надання медичної допомоги, йдеться у дописі.

Кількість постраждалих у Харкові та Боровій внаслідок ударів 12 вересня збільшилась — ОВА

Кількість постраждалих у Харкові та Боровій внаслідок ударів 12 вересня збільшилась.

Про це повідомив очільник ОВА Олег Синєгубов.

У Боровій внаслідок російських ударів 12 вересня загинули четверо людей, поранені — 10, повідомив Синєгубов.

У Харкові постраждали п'ятеро — 39-, 70- та 83-річні жінки, 33-річний чоловік та 10-річна дівчинка.

У Дергачах внаслідок удару КАБом постраждали троє людей: 65- та 54-річна жінки та 31-річний чоловік. Також, за даними ОВА, у Морозовій Долині внаслідок удару дроном пошкоджена автівка — поранений 54-річний чоловік.

РФ била по Новоосиновому, Глушківці, Куп'янську, Білому Колодязю. Там були загоряння трави, господарчої споруди, клубу, цивільної будівлі. Також пошкоджені житлові будинки й господарчі споруди.

FPV-дрони, ударні БпЛА та міномети: росіяни атакували дві прикордонні громади Чернігівщини

Війська РФ протягом доби 12 вересня атакували з мінометів, FPV-дронів та ударних безпілотників дві прикордонні громади Чернігівщини. Загалом пролунали 44 вибухи.

Про це Суспільному повідомила речниця Чернігівського прикордонного загону Галина Шеховцова.

Семенівська громада:

  • шість вибухів, ймовірно, FPV-дрони в районі села Тимоновичі;
  • один вибух, ймовірно, FPV-дрон біля села Заріччя;
  • дев'ять вибухів, ймовірно, ствольна артилерія в напрямку села Миколаївка;
  • сім вибухів, ймовірно, зі ствольної артилерії були по місту Семенівка.

Новгород-Сіверська громада:

  • чотири вибухи, ймовірно, скиди вибухових пристроїв з БпЛА в напрямку села Богданове;
  • десять вибухів, ймовірно, скиди вибухових пристроїв з БпЛА були біля села Діброва;
  • один вибух, ймовірно, ударний БпЛА літакового типу в селі Ковпинка;
  • один вибух, ймовірно, ударний БпЛА літакового типу в селі Пушкарі;
  • два вибухи, ймовірно, з міномета калібру 120 мм у селі Грем'яч;
  • три вибухи, ймовірно, міномета калібру 120 мм у селі Михальчина Слобода.

Глава МЗС Польщі Радослав Сікорський прибув з візитом в Україну

Глава МЗС Польщі Радослав Сікорський прибув з візитом в Україну. Разом із мером Львова Андрієм Садовим він відвідав місце нещодавнього ракетного удару і задекларував польську допомогу у відбудові зруйнованої інфраструктури

Армія РФ атакувала Одесу та район безпілотниками: пошкоджені будинки та автомобілі, є травмований

У ніч на 13 вересня росіяни атакували Одесу та район ударними безпілотниками. За попередньою інформацією, унаслідок падіння уламків пошкоджено чотири гаражі, скління у 20 приватних житлових будинках, чотири легкових автомобілі та дві прибудови до житлових будинків.

Про це повідомив голова Одеської обласної військової адміністрації Олег Кіпер.

За його словами, травмувалась одна людина — 74-річний чоловік отримав різану рану руки, допомогу йому надали на місці.

На порталі Дія.Освіта з'явився симулятор із протимінної безпеки

Симулятор із протимінної безпеки, проходячи який українці зможуть перевірити свої знання у цій сфері, з'явився на порталі Дія.Освіта.

Про це повідомило Міністерство внутрішніх справ України у Фейсбуці.

МВС пропонує громадянам перевірити свої знання з протимінної безпеки у новому симуляторі на Дія.Освіта.

“Симулятор допоможе переконатися, що ви знаєте, як реагувати в надзвичайних ситуаціях”, — зазначили правоохоронці.

У МВС пояснили, що для того, щоб мінімізувати небезпеку, варто знати, які знаки та маркування попереджають про неї, як розпізнати підозрілий предмет і що робити у разі його виявлення.

Симулятор створено для Дія.Освіта за інформаційної підтримки Міністерства цифрової трансформації України та технічної підтримки Державної служби України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) у межах проєкту, що реалізується BBC Media Action, який є частиною проєкту Програми розвитку.

Київська областьвідбій повітряної тривоги!

У Бучі утилізували майже 50% будівельних відходів після вторгнення РФ

У Бучі на Київщині утилізували майже 50% будівельних відходів, які утворилися через військові дії РФ.

Про це повідомив міський голова Анатолій Федорук.

Отриманий вторинний матеріал використовують для ремонту доріг у Бучанській громаді.

14 вибухів: вночі та зранку військовослужбовці РФ сім разів обстріляли Сумщину

Вночі та зранку 13 вересня російські військовослужбовці сім разів обстріляли Сумщину. Ударів зазнали Миколаївська, Краснопільська, Есманьська, Білопільська, Середино-Будська та Охтирська громади.

Про це повідомили в ОВА.

По Охтирській громаді був удар керованою авіаційною бомбою. Зокрема в Охтирці пошкоджено господарчі споруди, автомобілі, будівлі підприємства, багатоповерхівки.

По Миколаївській та Білопільській громадах теж були удари КАБ.

По Есманьській громаді був удар FPV-дроном (1 вибух).

Краснопільську громаду обстрілювали з артилерії, у Середино-Будській був мінометний обстріл.

На Курахівському напрямку Сили оборони відбили 64 атаки — Генштаб

На Харківському напрямку військо РФ чотири рази проводило штурми в районі населеного пункту Вовчанськ. Також авіація росіян завдала два удари п’ятьма КАБами по цивільній інфраструктурі.

Про це інформує Генштаб ЗСУ у своєму зведенні станом на ранок 13 вересня.

На Куп’янському напрямку за добу відбулося вісім атак окупантів РФ. Сили оборони відбивали штурмові дії росіян неподалік Синьківки, Глушківки, Колісниківки, Стельмахівки та Лозової.

На Лиманському напрямку військо РФ атакувало шість разів. Намагалося просунутись уперед у бік Невського та Дружелюбівки.

На Сіверському напрямку українські захисники відбивали п’ять штурмових дій російських окупантів поблизу Верхньокам’янського. По громаді населеного пункту Федорівка російська авіація завдала удару десятьма некерованими авіаційними ракетами.

На Краматорському напрямку окупанти РФ атакували чотири рази у районах Часового Яру та населеного пункту Ступочки.

На Торецькому напрямку військо РФ за підтримки авіації здійснило шість атак неподалік Неліпівки, Торецька та в районі Нью-Йорка.

На Покровському напрямку українські захисники зупинили 36 штурмових і наступальних дій росяін у бік Воздвиженки, Новоолександрівки, Зеленого Поля, Новотроїцького, Гродівки, Новогродівки, Селідового та Михайлівки. Найбільша концентрація російських атак була в районах Гродівки та Новогродівки.

На Курахівському напрямку Сили оборони відбили 64 атаки. Найактивніше окупанти РФ намагалися просунутися вперед в районах населених пунктів Костянтинівка та Георгіївка, де відбулося близько 75 відсотків усіх боїв. Окрім того, військо РФ атакувало у бік Олександрополя та Желанного Першого.

На Времівському напрямку росіяни здійснили п’ять штурмів українських позицій в районах Водяного та Золотої Ниви. Активно задіювали для ударів на напрямку штурмову і бомбардувальну авіацію.

На Оріхівському напрямку окупанти РФ атакували в районі Роботиного, також завдали авіаударів по Кам’янському, Степногірську та Щербаках.

На Придніпровському напрямку російські військові атакували українські позиції шість разів. Отримали жорстку відсіч, зазнали втрат.

На Волинському та Поліському напрямках ознак формування наступальних угруповань війська РФ не виявлено.

На кордоні з Чернігівською та Сумською областями військо РФ з території РФ активно застосовує артилерію і авіацію по районах українських населених пунктів.

Триває операція у Курській області.

Генштаб: на фронті за добу відбулися 143 бойові зіткнення

На фронті протягом минулої доби зафіксовано 143 бойові зіткнення. За уточненою інформацією, 12 вересня військо РФ завдало по позиціях українських підрозділів та населених пунктах ракетного удару із застосуванням ракети Іскандер-М, а також 80 авіаударів, зокрема, скинуло 117 КАБ. Крім цього, здійснило 4323 обстріли, з них 167 — із реактивних систем залпового вогню.

Про це інформує Генштаб ЗСУ у своєму зведенні станом на ранок 13 вересня.

Росіяни завдали авіаударів, зокрема в районах населених пунктів Павлівка, Миронівка, Ободи, Річки, Мар’їне, Білопілля, Берестове, Федорівка, Торецьк, Іванопілля, Добропілля, Очеретине, Покровськ, Вугледар, Урожайне, Новодонецьке, Новоукраїнка, Павлівське, Новопокровка, Кам’янське, Степногірськ, Щербаки та Одрадокам’янка.

За минулу добу авіація та ракетні війська і артилерія Сил оборони уразили понтонну переправу окупантів РФ, пункт управління, один засіб ППО, вісім гармат на вогневих позиціях, 11 районів зосередження особового складу, озброєння і військової техніки та два інші важливі об’єкти російських окупантів.

Під час повітряної тривоги на Хмельниччині 13 вересня збили два "шахеди"

Сьогодні, 13 вересня, у Хмельницькій області під час повітряної тривоги жителі регіону могли чути звуки вибухів. Працювали сили протиповітряної оборони.

Про це повідомив начальник Хмельницької обласної військової адміністрації Сергій Тюрін.

За його словами, сили ППО збили два БпЛА типу "Shahed".

Армія РФ атакувала Миколаївщину безпілотниками. В обласному центрі впали уламки "шахеда"

Вночі 12 вересня російські війська атакували Миколаїв "шахедами". Внаслідок бойової роботи уламки безпілотника впали на територію продовольчого підприємства. Також під ударами російських дронів опинилися Очаківська та Куцурубська громади. Там поранено дівчину-підлітка, пошкоджено будинок та автомобіль.

Про це повідомляє Миколаївська ОВА.

Миколаїв

Уночі 12 вересня, о 23:05, армія РФ атакувала Миколаїв БпЛА "Shahed 131/136". В результаті бойової роботи сил ППО уламки збитого "шахеда" впали на територію продовольчого підприємства. Виникла пожежа, яка була ліквідована вогнеборцями. Загиблих та травмованих немає, повідомили у Миколаївській ОВА.

Миколаївський район

Також російські війська атакували FPV-дронами місто Очаків. Поранення отримала 16-річна дівчина. Наразі її стан задовільний, її виписали з лікарні, повідомили в ОВА. Внаслідок цієї атаки також пошкоджено будинок.

Російські війська спрямували FPV-дрони і по Куцурубській громаді. Внаслідок цього у селі Дмитрівка пошкоджено автомобіль. Загиблих чи травмованих немає.

Цього ж дня об 11:28 та 19:35 під російськими артилерійськими обстрілами перебувала акваторія Очаківської громади.

У ніч на 13 вересня силами ППО на Миколаївщині знищено три БпЛА типу "Shahed 131/136".

Одна людина загинула, 10 — поранені. Армія РФ обстріляла 18 населених пунктів Херсонщини

Російські війська упродовж минулої доби обстріляли 18 населених пунктів Херсонської області.

Про це у Telegram вранці 13 вересня повідомив керівник обласної військової адміністрації Олександр Прокудін.

Під ударами опинились Антонівка, Архангельське, Берислав, Веселе, Новодмитрівка, Монастирське, Томина Балка, Кізомис, Комишани, Станіслав, Садове, Степове, Одрадокам'янка, Золота Балка, Червоний Маяк, Придніпровське, Трудолюбівка та Херсон.

Внаслідок обстрілів одна людина загинула, 10 — отримали поранення. Пошкоджені 16 приватних будинків, територія агропідприємства, господарча споруда та приватні автомобілі, йдеться у повідомленні.

Армія РФ атакувала Нікопольщину артснарядами й дронами: поранена 73-річна жінка

У ніч на 13 вересня війська РФ атакували Нікопольщину артснарядами й дронами-камікадзе: 73-річна жінка дістала поранення.

Про це у своєму Telegram-каналі повідомив начальник облвійськадміністрації Сергій Лисак.

За його словами, з осколковим пораненням голови жінку доправили до лікарні. У Нікополі пошкоджені три приватні будинки, лінія електропередач. Потрощена там й господарська споруда.

Побиті оселя та господарська споруда й у Марганецькій та Мирівській громадах. Також вогонь з артилерії відкривали і по Червоногригорівській. Інформацію про наслідки обстрілу уточнюють, додав посадовець.

Зранку російська армія завдала удару по Охтирці на Сумщині

Зранку 13 вересня армія РФ завдала удару керованою авіаційною бомбою по Охтирці.

Про це повідомили в ОВА.

За даними обласної військової адміністрації, російська армія завдала удару керованою авіаційною бомбою, зафіксовано один вибух.

Попередньо, люди не поранені. Внаслідок обстрілу пошкоджено господарчі споруди, автомобілі, будівлі підприємства. За словами кореспондента Суспільного, також у кількох багатоповерхівках вибиті вікна. Ще внаслідок удару утворилася вирва.

"На місці працюють аварійно-рятувальні служби. Наслідки ворожої атаки уточнюються", — зазначили зранку в ОВА.

У Чорному морі 13 вересня перебуває один носій ракет "Калібр" — ВМС ЗСУ

Станом на ранок 13 вересня, Росія вивела на бойове чергування у Чорне море один корабель — носій крилатих ракет "Калібр" загальним залпом до чотирьох ракет. В Азовському морі російських суден немає.

Про це повідомила пресслужба Військово-морських сил ЗСУ в Telegram.

Водночас у Середземному морі перебувають п'ять російських кораблі, з яких чотири є носіями крилатих ракет "Калібр" загальним залпом до 32 ракет.

Крім того, минулої доби, в інтересах Росії, пройшли Керченською протокою до Азовського моря шість кораблів, два з них рухався з протоки Босфор. До Чорного моря пройшли Керченською протокою дев'ять суден — сім з них продовжили рух у напрямку Босфору.

"РФ продовжує порушувати Міжнародну конвенцію з охорони людського життя на морі 1974 р. (SOLAS), вимикаючи системи автоматичної ідентифікації (AIS)", — уточнили у відомстві.

“Незначна спроба”. У Пентагоні оцінили контрнаступальні дії росіян у Курській області

Речник Пентагону генерал Патрік Райдер назвав “незначними” контранступальні дії росіян у Курській області, про які напередодні повідомив президент України Володимир Зеленський.

Про це Райдер сказав на зустрічі з журналістами 12 вересня.

“Ми бачимо, що російські підрозділи починають намагатися провести певний вид контрнаступу в Курській області. На даному етапі я б сказав, що це, знаєте, незначна спроба, але це те, за чим ми, очевидно, стежимо”, — сказав Райдер.

Київська область — повітряна тривога!

"Шахед" на межі Черкаської та Київської областей курсом на північ", повідомляють Повітряні Сили ЗСУ.

Упродовж доби армія РФ завдала 326 ударів по дев'яти містах та селах Запорізької області

Протягом минулої доби, 12 вересня, російські військові атакували дев'ять населених пунктів Запорізької області. Загиблих та поранених немає.

Про це сьогодні, 13 вересня, повідомив у Telegram начальник Запорізької ОВА Іван Федоров.

Загалом армія РФ завдала 326 ударів по території Запорізької області:

  • дев'ять авіаційних — по Степногірську, Кам’янському та Гуляйполю;
  • вісім разів із РСЗВ атакувала Роботине та Новоандріївку;
  • 139 разів застосувала артилерію по території Гуляйполя, Новоандріївки, Верхньої Терси, Роботиного, Малої Токмачки, Малинівки та Левадного;
  • 170 БпЛА різної модифікації обстріляла Гуляйполе, Новоандріївку, Роботине, Малу Токмачку, Левадне та Малинівку.
"Надійшло щонайменше шість повідомлень про руйнування житлових будинків та об'єктів інфраструктури", — йдеться у повідомленні.

На війні в Україні РФ втратила 1220 військових за добу — Генштаб

Станом на ранок 13 вересня загальні бойові втрати Росії з початку повномасштабного наступу на Україну 24 лютого становлять близько 631 420 військовослужбовців.

Про це йдеться у повідомленні Генштабу Збройних сил України.

За даними Генштабу, за добу російське військо втратило 1220 військових.

Міжнародний кінофестиваль у Торонто скасував показ фільму "Росіяни на війні"

Міжнародний кінофестиваль в Торонто (TIFF) скасував показ стрічки російсько-канадської режисерки та колишньої працівниці каналу Russia Today Анастасії Трофімової "Росіяни на війні" після критики з боку України. Про це заявили організатори заходу.

"Фактично негайно TIFF змушений призупинити покази фільму "Росіяни на війні" у п'ятницю, суботу та неділю, оскільки нам стало відомо про значні загрози для роботи фестивалю та громадської безпеки", — йдеться у заяві.

Своє рішення організатори назвали "безпрецедентним кроком" і "твердо стоять на своїй заяві" щодо показу фільму на кінофестивалі. Його планували демонструвати з 13 по 15 вересня.

Вибух в Одесі

В Одесі пролунав вибух, повідомили кореспонденти Суспільного. За інформацією керівника ОВА Кіпера, місто атакували безпілотники.

THE TIMES: США можуть дозволити Україні бити по території Росії ракетами Storm Shadow

Сполучені Штати можуть дозволити Україні використовувати в Росії британські та французькі ракети Storm Shadow, але не свою власну зброю більшої дальності. Про це пише британська газета THE TIMES з посиланням на два джерела.

Американський президент Джо Байден може дозволити президенту України Володимиру Зеленському використовувати ракети франко-британського виробництва Storm Shadow для ударів по цілях Росії. Це стане можливим, якщо Велика Британія та Франція підтримають ці ініціативу, кажуть джерела. Вони зазначають, що Вашингтон не дозволить Києву запускати свої ракети ATACMS.

Два джерела з урядів різних країн сказали, що цей крок стане можливим після зустрічі в Києві президента Володимира Зеленського, держсекретаря Ентоні Блінкена та міністра закордонних справ Великої Британії Девіда Леммі.