Випадки страт бійців ЗСУ почастішали, але заборона дзвінків полоненим РФ з цим не пов'язана — Лубінець

Ексклюзивно
Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець на Четвертому саміті перших леді і джентльменів, Київ, 12 вересня 2024 року. Суспільне Новини/Анна Железняк

Уповноважений Верховної ради України з прав людини Дмитро Лубінець спростував, що заборона телефонних дзвінків для російських військовополонених якось пов'язана з тим, що армійці РФ стали частіше страчувати українських військових. Але розстрілів, за його словами, справді стало більше.

Про це Лубінець розповів в коментарі кореспондентці Суспільного.

Причиною скасування дзвінків не є частіші страти українських військових, які на полі бою здаються в полон, каже омбудсмен: "Одразу вам скажу, насправді я такого не казав, це деякі журналісти доміркували мої слова".

За його словами, Україна чітко дотримується Женевської конвенції, і в ній взагалі не передбачено такого права, як телефонні дзвінки. За правилами передбачені листування.

Російська сторона виходить із запитами щодо своїх військовополонених, але жодного разу в Росії не порушували питання щодо телефонних дзвінків, додав уповноважений.

"Ми як країна, яка проявляє постійні гуманні прояви стосовно будь-кого, насамперед вимагаємо, щоб те, що зараз зроблено для захисту прав російських військовополонених, було рівно стільки ж зроблено для українських військовополонених", — розповів Лубінець.

Наприклад, як розповів посадовець, створені спеціальні табори для військовополонених, має бути забезпечено право на листування, на отримання медичної допомоги, на доступ представників Міжнародного комітету Червоного Хреста (МКЧХ), також на доступ до українських військовополонених представників інших міжнародних організацій.

"Якщо росіяни все це зроблять, я переконаний, що жодного іншого механізму для додаткового захисту прав військовополонених нам, в принципі, не потрібно", — каже Лубінець.

Водночас омбудсмен визнав, що почастішали випадки страт російськими військовими українських бійців, коли ті здалися в полон.

"Вони [російська армія], на жаль, все ганебніше і ганебніше відносяться до українських військовополонених. (...) Я не готовий коментувати, з чим це пов'язано. Я думаю, що росіяни десь на якомусь рівні, напевно, прийняли рішення щодо такої своєї поведінки", — сказав він.

Лубінець додав, що Україна постійно порушує це питання і перед МКЧХ, і перед всіма посередниками, які можуть вплинути на Російську Федерацію.

Що відомо про страти та розстріли українських військових на полі бою

Як написали у Telegram-каналі Офісу генпрокурора із посиланням на очільника відомства Андрій Костіна, на вересень 2024 року ведеться розслідування за фактами можливої страти 73 українських військовополонених російськими військовими.

Вбивство військовополонених є порушенням вимог Женевських конвенцій та кваліфікується як тяжкий міжнародний злочин.

Начальник департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту, ОГПУ Юрій Бєлоусов розповідав Суспільному, що з листопада 2023 року кількість розстрілів росіянами українських військових, що здаються в полон, зросла. Найбільше таких фактів фіксують у Донецькій та Запорізькій областях.