На думку президента України Володимира Зеленського, китайсько-бразильське бачення миру в Україні — просто політична заява, не узгоджена з Україною. Вона є деструктивною.
Про таке Зеленський заявив в інтерв’ю бразильському виданню Metrópoles.
Він розповів, що розмовляв з лідером країни Луїсом Інасіо Лулою да Сілва і думав, що той його зрозумів і не вдаватиметься до політичного умиротворення. Натомість нині Зеленський вважає, що бразильська влада підтримує РФ.
На його переконання, Бразилія та Китай проговорили пропозицію миру з Росією та висунули її, і це "не про справедливість, не про цінності, без поваги до України та територіальної цілісності".
"Що значить просто сісти і поговорити з Путіним? Він вбивця. Він повинен робити кроки, показувати, що хоче закінчення війни", — зазначив Зеленський.
Зеленський не згоден із пропозиціями бразильської влади піти на компроміс, що означає віддати свої землі, і не згоден "забути вбивства" російської армії.
Український політик упевнений, що люди в Бразилії підтримують народ України, політик додав, що він може "просто поговорити" з президентом Бразилії Лулою, бо він — не ворог і Україна з Бразилією в нормальних відносинах.
"Хоча якби Лула підтримував нас, то він би допоміг зупинити війну. Ви підтримуєте війну чи не підтримуєте. Якщо ви не підтримуєте її — допоможіть нам зупинити", — сказав український президент, наголосивши, що Бразилія — велика країна і має вплив на Росію.
Президент наголосив, що пропозиції Китаю та Бразилії не враховують інтереси України і не є справедливими.
"Я казав Лулі: сідаймо разом говорити. Чому ви раптом вирішили, що маєте приймати сторону Росії або бути десь посередині. Що це за погляд? Посередині чого? Ми не воюємо посередині, на кордоні, ми воюємо на нашій території", — нагадує Зеленський.
До того ж те, що Росія зараз є дешевим енергопостачальником для Бразилії, за словами Зеленського, — явище тимчасове, поки РФ обмежена політикою Заходу, а після війни "вона повернеться та витягне всі соки", тоді як Україна та люди Бразилії сповідують однакові цінності, і Київ буде постійним, сталим партнером.
Бразильсько-китайська пропозиція закінчення війни
23 травня 2024 року уряди Бразилії та Китаю опублікували спільну заяву щодо вирішення війни між Росією та Україною, виступаючи за політичні переговори для досягнення миру й закликали провести конференцію стосовно цього.
2 серпня МЗС Китаю заявило, що китайсько-бразильський "консенсус із шести пунктів" щодо завершення війни в Україні отримав "позитивні" відгуки з понад 110 країн світу. Наприклад, президент Південноафриканської республіки Сиріл Рамафоса підтримує "мирний план"
У кінці серпня Пекін закликав більше країн підтримати китайський"мирний план" для України після серії дипломатичних переговорів з Індонезією, Бразилією та Південною Африкою.