У Києві 10-класникам видали підручник "Захисту вітчизни", де замість ЗСУ — російські солдати. МОН відреагувало

Оновлено
Російське екіпірування "Ратнік", фото з яким розмістили в українському підручнику "Захист вітчизни" та підписали, що це українська форма. Міністерство оборони РФ

Десятикласники однієї з київських шкіл помітили російський камуфляж у підручниках із "Захисту вітчизни". Директор школи сказав, що Міносвіти передало такі підручники. А в МОН кажуть, що термін рекомендації цього підручника сплив у 2023 році.

Про це йдеться в сюжеті "5 каналу".

Школярі помітили російську форму, яка підписана як "Сучасне екіпірування солдата ЗСУ". Фото — на 114-й сторінці підручника "Захист вітчизни" 2018 року, автори — Ігор Гарасимів, Костянтин Пашко, Микола Фука та Юрій Щирба, видавництво "Астон".

Наприклад, цю версію підручника досі подає Дніпровський професійний залізничний ліцей, хоча виправлене фото вже в підручнику, який в електронній формі завантажений на сайті Інституту модернізації змісту освіти.

Підручник "Захист вітчизни" для 10 класу, де зображена російська форма, підписана як екіпірування ЗСУ. Дніпровський професійний залізничний ліцей/скриншот

Оригінальне зображення — ілюстрація до екіпірування "Ратник" сухопутних військ РФ. У коментарі журналістам на окремі деталі звернув увагу військовий Олексій "Годзилла" Годзенко, який зараз воює на Донецькому напрямку:

"На тій фотографії буквально все вказує на те, що це зброя ворога. По-перше, бронежилет штурмовий 6-Б 43. Каски на обидвох 6Б47. Це все елементи комплекту "Ратнік". Також автомат, якщо не плутаю, АК 107-ї моделі. Таких у нас раніше не було", — пояснив боєць ЗСУ.

А ще у військового, що на фото позаду, в руках російська гвинтівка "Орсіс" Т 5000, виготовлена в Москві.

Те, що на світлині зображене російське екіпірування, підтвердив також колишній командир роти 47 механізованої бригади Микола Мельник.

А також форму розпізнали в Національному військово-історичному музеї України і підтвердили це "5 каналу".

Що каже директор школи

Директор школи Василь Антонюк сказав журналістам "5 каналу", що в його закладі роздають підручники, які видає Міністерство освіти і науки України, а сам Антонюк не розбирається у військовій справі і не може з певністю сказати, що за форма на фото.

Реакція Міністерства освіти і науки

Увечері 11 вересня Міністерство освіти і науки України відреагувало на повідомлення про те, що в підручнику "Захист Вітчизни. Рівень стандарту" знайшли зображення форми російської армії.

Там заявили, що школи не можуть використовувати цей підручник в освітньому процесі, бо термін дії грифа "Рекомендовано МОН" завершився у 2023 році. Міносвіти наголосило "на відповідальності закладів освіти щодо дотримання зазначених вимог".

Відомство також нагадало, що з 2020 року змінили назву предмета із "Захисту Вітчизни" на "Захист України", і зараз триває оновлення цього предмета.

"Для оновленої програми «Захист України» підручники ще не надруковано, тому для викладання цього предмета авторський колектив програми та експерти розробили методичні рекомендації до кожної з тем", — додають у міністерстві.

Фото російської форми не нове

Це саме фото використовувалося в новинах прокремлівського інформагентства "РИА Новости" у 2018 році та російського військового порталу "Военный информатор" у 2013 році.

Це вже не перша історія з цим підручником. Ще до повномасштабного вторгнення, у 2020 році, "Мілітарний" та "5 канал" повідомляли, що форму ЗСУ у книзі, яку видали державним коштом, проілюстрували військовими Росії. Тоді видавництво пояснило, що взяло це фото, бо на бійцях там нема розпізнавальних знаків жодної армії світу.

Тоді, як стверджує "5 канал", видавництво просто перевипустило підручник, але не утилізувало матеріали з помилкою. Книжки підписані до друку у 2018 році.

Що відомо про інцидент з мапою України без Криму в українському підручнику

Видавництво "Літера ЛТД" випустило для учнів 7 класу підручники без карти Криму. Автори книжки пізніше заявили, що сталося це через "технічну помилку" при оновленні матеріалів підручника: при верстці зображення було взято зі стокових ресурсів, де карта складалася з двох шарів, і контур Криму злився з фоном, що призвело до його відсутності на кінцевій версії зображення. Загалом понад 40 тисяч учнів отримали такий варіант книги.

Видавництво пізніше ухвалило рішення, що відкликає підручники і видає виправлений наклад своїм коштом. Співавторка книжки Анастасія Онатій у коментарі Суспільне заявила, що сталася "саме помилка, яка не є позицією авторів".

"Я хочу наголосити на тому, що це саме помилка. Що це справді технічний момент і він жодним чином не є ні позицією авторів, ні позицією команди, яка працювала з підручником. Наша з паном Тарасом (співавтор, колишній боєць, філолог Тарас Ткачук — ред.) проукраїнська позиція — стабільна та багаторічна. Ми це підтверджуємо у всіх наших роботах... Ми хочемо, звичайно, перепросити, бо наша відповідальність тут теж є, там стоять наші прізвища", — зазначила вона.

Автори підручника пропонують вчителям обговорити з учнями український Крим, можливість визнавати власні помилки та як працює "мапаганда", а також вручну домалювати з дітьми півострів, якого не вистачає. Це перший крок до вирішення цієї ситуації. Наступний — наліпки.

Зі свого боку Міністр освіти і науки України Оксен Лісовий відреагував на інцидент та заявив, що видавець, який допустив некоректність дизайну, виправить помилку власним коштом. Саме ж видавництво звільнило головного дизайнера, а усі причетні до виходу книжки отримали догани зі штрафними санкціями. А прем'єр-міністр України Денис Шмигаль зауважив, що ситуація потребує розслідування.

Новину оновлено 12 вересня о 15:37. Додано позицію Міносвіти.