Безпека, наявність роботи та житла — пріоритети для того, щоб з-за кордону в Україну повернулися громадяни, які виїхали через війну. Цим займатиметься нове Міністерство єдності, або повернення українців.
Про це сказав прем'єр-міністр України Денис Шмигаль 10 вересня під час пресконференції про результати роботи уряду.
Глава Кабміну зазначив, що станом на сьогодні, за даними уряду України, близько 900 тисяч українців перебувають у Польщі, близько 1,3 млн — у Німеччині. Третьою країною, де найбільше українців, є Чехія. Всі інші розосереджені — інші країни ЄС та світу. А всього українців за кордоном — 7,5 мільйона.
Згідно з опитуваннями, на початку повномасштабного вторгнення Росії понад 95% українців мали бажання повернутися.
"Сьогодні, на жаль, війна триває довго. Відбулася адаптація українців, дітей, асиміляція. Сьогодні вже менше 80% українців готові повертатися і чекає на певні умови. Перший пріоритет — це безпека, також робота і житло. Але над цим нам треба працювати. І власне в цьому буде завдання Міністерства повернення українців чи Міністерства єдності", — заявив Шмигаль.
Він зауважив, що це робочі назви для нового відомства, остаточної назви для міністерства ще нема, її оберуть незабаром.
Міністерство працюватиме над поверненням громадян України як на політичному рівні, з політичним керівництвом країн-партнерів, які прийняли українських біженців, так і з українською громадою, українською діаспорою, українськими культурними центрами, організаціями.
Про Міністерство єдності раніше вже говорив президент Володимир Зеленський. Політик анонсував створення нової інституції 19 серпня на нараді послів України. Сферою її відповідальності, як він тоді казав, будуть зв’язки й відносини з Україною мільйонів українців за кордоном та "захист наших спільних інтересів як нації".
27 серпня на пресконференції Зеленський додав, що завданнями Мін'єдності будуть:
- "не втратити 7,5 млн українців" за кордоном,
- шукати роботи для українців, які вирішать повернутися, а також взаємодіяти з родинами загиблих військових, які вже бачать своє життя за кордоном;
- протистояти російській агентурі, яка працює з українцями за кордоном.
Українські біженці за кордоном
Після повномасштабного вторгнення РФ в Україну ЄС активував Директиву тимчасового захисту, яка надала українцям право легально перебувати на території Євросоюзу та отримувати базові соціальні послуги. Мовиться про охорону здоров’я, освіту та право на працевлаштування. Термін дії документа — до березня 2025 року із можливістю продовження.
Рада Європейського Союзу у вівторок, 25 червня, ухвалила рішення про продовження тимчасового захисту до 4 березня 2026 року для українських біженців.
За даними Євростату, статус тимчасового захисту в країнах ЄС отримали 4,3 мільйона людей, які залишили Україну унаслідок повномасштабного вторгнення Росії. Це дані станом на 31 травня. 98% з них – громадяни України.