Американський телеканал CNBC випустив фільм-розслідування про російського підприємця Владислава Клюшина, якого 1 серпня обміняли у межах обміну ув'язненими між РФ та країнами Заходу. Чоловіка засудили у США за інсайдерську торгівлю на Волл Стріт.
Документальний фільм називається "Путінський трейдер", йдеться на сайті телеканалу.
Там мовиться, що ця історія починається на початку 2021 року — тоді приватний літак з молодим російським олігархом і його дружиною приземлився у швейцарських Альпах. Владислав Клюшин працював в офісі Путіна та володів московською компанією з кібербезпеки під назвою "М-13".
"Але "М-13" була прикриттям для справжнього бізнесу Клюшина — злому американських компаній і викрадення конфіденційної інформації, а потім використання її для торгів на Волл-стріт до того, як ця інформація ставала публічною", — йдеться у повідомленні.
У медіа зазначили, що незаконна інсайдерська торгівля стала можливою завдяки незаконному хакерству. Це зробило Владислава Клюшина дуже заможним. Унаслідок його злочинів постраждали інвестори таких американських компаній як Tesla, Roku та Skechers.
У матеріалі додали, що Кремль розглядає американські ринки капіталу як "одну з ключових сильних сторін країни, а отже — як головну мішень для атаки".
"Це війна, яка зараз відбувається між Росією і Заходом. Фінанси, банки і сам фінансовий сектор — це лише одне з полів битви", — заявив колишній високопоставлений співробітник російської розвідувальної служби ФСБ.
CNBC працював над цим документальним фільмом більшу частину минулого року. На телеканалі додали, що їхнє розслідування виявило постійну загрозу для американських компаній, інвесторів і ринків.
У фільмі є коментарі агентів ФБР та американських прокурорів. А також — репортажі про спосіб життя російського олігарха та його друзів.
"Він був заможний. Але він хотів більшого, як і багато наших підсудних, і він знайшов спосіб отримати доступ до легких грошей. І він взяв їх", — сказав федеральний прокурор Стівен Френк.
Що відомо про справу Владислава Клюшина
У вересні 2023 року стало відомо, що у США засудили до дев’яти років ув’язнення російського бізнесмена Владислава Клюшина за участь у схемі шахрайства на фондовому ринку на суму майже 100 мільйонів доларів. Росіянин користувався секретною інформацією про прибутки, викраденою під час злому американських комп’ютерних мереж США.
Відомо, що раніше Клюшин керував московською інформаційною компанією, яка обслуговувала російський уряд. За словами американської прокуратури, серед клієнтів компанії була адміністрація Володимира Путіна та Міністерство оборони.
Російського бізнесмена арештували у 2021 році у Швейцарії. Клюшина засудили після двотижневого судового розгляду у федеральному суді в Бостоні за звинуваченнями у шахрайстві з електронною поштою та цінними паперами.
Американська влада стверджувала, що він заволодів понад 33 мільйонами доларів за схемою, яка передбачала злам комп’ютерних систем для викрадення звітності про прибутки сотень компаній, включаючи Microsoft і Tesla, а потім використання цієї інсайдерської інформації для здійснення прибуткових угод. Клюшин свою причетність до схеми заперечував.
Що відомо про обмін полоненими між РФ та країнами Заходу
Напередодні ЗМІ повідомили, що за останні кілька днів десятьох засуджених у Росії за політичними статтями вивезли у невідомому напрямку. У списку був опозиціонер Ілля Яшин, правозахисник Олег Орлов, журналіст Володимир Кара-Мурза, звинувачений у шпигунстві американець Пол Вілан, соратниці Навального Ксенія Фадєєва та Лілія Чанишева, художниця Саша Скочиленко, Кевін Лік, петербурзький художник Данило Крінарі та журналістка Марія Пономаренко.
Reuters написало, що зникнення в'язнів може свідчити про те, що їх збираються обміняти на засуджених (зокрема, за кіберзлочини чи шпигунство) росіян у країнах Заходу.
Згодом стало відомо, що під координацією розвідки Туреччини в Анкарі 1 серпня відбувся великий обмін ув'язненими між РФ та країнами Заходу. У канцелярії президента Туреччини зазначали, що обміняються полоненими США, Німеччина, Польща, Словенія, Норвегія, Росія, Білорусь. Турецьке управління розвідки повідомило, що загалом обміняли 26 полонених з семи країн: 10 звільнених, у тому числі двоє дітей, у межах обміну в Анкарі прямують до Росії, 13 — до Німеччини та троє — до США. Остаточний список обміняних офіційно ще не оголошували.
У Білому домі підтвердили, що під час обміну ув'язненими звільнили трьох громадян США та одного власника грін-карти, яких ув'язнили в Росії. Мовиться про колишнього морського піхотинця США Пола Вілана, репортера WSJ Евана Гершковича, журналістів Алсу Курмашеву та Володимира Кара-Мурзу.
Володимир Путін підписав укази про помилування 13 ув'язнених у Росії, аби повернути у межах обміну полоненими між РФ та країнами Заходу російських громадян.