Запроваджені Києвом санкції щодо транзиту російської нафти не порушують Угоду про асоціацію з ЄС. А реакція словацької та угорської сторін є "вкрай політизованою та маніпулятивною".
Про це прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив виконавчому віцепрезиденту Єврокомісії Валдісу Домбровскісу під час телефонної розмови.
Очільник українського уряду наголосив, що Україна завжди відкрита до конструктивної співпраці з країнами-членами Євросоюзу. Зокрема, з Угорщиною та Словаччиною.
"Ми впевнені, що справжню загрозу цим країнам несе Росія, яка шляхом енергетичного шантажу намагається уникнути справедливих санкцій. І ми вдячні Єврокомісії за політику обмеження російських енергоресурсів та підтримку країн ЄС, які активно диверсифікують свої енергетичні потоки", — заявив Шмигаль.
Що кажуть у Єврокомісії щодо санкцій України проти "Лукойлу"
Як заявив на брифінгу 1 серпня представник Європейської комісії Балаш Уйварі, санкції, запроваджені Україною проти "Лукойлу", ймовірно, не впливають на транзит нафти. За його словами у Словаччини та Угорщини є "альтернативні шляхи" поставок цієї сировини.
Крім того, він підтвердив, служби ЄК попередньо дійшли висновку, що термінові консультації на цей час не є необхідними, оскільки наразі немає жодних ознак безпосереднього ризику для безпеки поставок нафти.
Що відомо про санкції проти "Лукойлу" та реакцію Словаччини й Угорщини
20 липня видання Politico написало, що в Угорщині протягом кількох наступних тижнів може виникнути паливна криза після того, як Україна в червні частково заборонила транзит російської нафти через свою територію. Обмеження блокують транзит трубопровідної нафти від "Лукойлу" до Центральної Європи.
Основна ціль України — перекрити ключове джерело фінансів для Росії, яка використовує гроші за нафту на своє військо.
Як сказав глава МЗС Угорщини Петер Сіярто на зустрічі з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим, у червні РНБО України запровадила обмеження, які блокують транзит трубопровідної нафти з "Лукойлу" до Центральної Європи. З 17 липня постачання припинилися.
Міністри закордонних справ Угорщини Петер Сіярто та Словаччини Юрай Бланар заявили, що Україна порушила угоду про асоціацію з Євросоюзом, коли заборонила транзит нафти з російського "Лукойлу". Вони просять ЄК вжити заходів.
У Єврокомісії заявили, що вивчають ситуацію щодо припинення транзиту нафти територією України до Угорщини, Словаччини та Чехії через санкції проти російської компанії "Лукойл". Рішення готують та оприлюднять пізніше.
Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо сказав, що, якщо Україна не відновить транспортування російської нафти від "Лукойлу" через свою територію, завод Slovnaft припинить постачати Києву дизель. За його словами, словацький нафтопереробний завод покриває 10% українського споживання.
Тим часом президент цієї країни Петер Пеллегріні та міністр оборони країни Роберт Каліняк розкритикували Україну за припинення транзиту нафти російської компанії "Лукойл" через трубопровід "Дружба". Пеллегріні заявив про ймовірність застосування заходів у відповідь.
Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заявив, що Угорщина продовжить блокувати програму фінансування військової допомоги Україні на 6,5 млрд євро в межах Європейського фонду миру до того моменту, поки Київ не дозволить російському "Лукойлу" транспортувати нафту через Україну до Угорщини.