"Двопартійна більшість розуміє, небезпечно дати жорстокому хулігану перемогти". Павер — про війну та агросектор України

Ексклюзивно
Саманта Павер під час пресконференції в Одеському порту, 18 липня 2023 року. AP Photo/Libkos

Агенство США з міжнародного розвитку (USAID) залучило $510 млн приватних інвестицій в аграрний сектор України, говорить Саманта Павер — адміністраторка організації. Про те, чому подальша підтримка України Сполученими Штатами залежить від розвитку українського бізнесу, про податки, боротьбу з корупцією та вибори в США — Павер в інтервʼю Суспільному.

Два роки працює програма вашого агенства AGRI Ukraine. Скільки грошей в її рамках вже виділили на допомогу українським фермерам?

Загалом, за два роки USAID інвестував в аграрний сектор десь понад 300 мільйонів доларів. Йдеться і про розширення потужностей для зберігання збіжжя — що було важливим під час блокади Чорного моря, і про засоби виробництва, і про навіть насіння, враховуючи, що фермери багато втратили через повномасштабне вторгнення.

Якщо говорити саме про програму AGRI Ukraine, ми прагнули примножити ці понад $300 млн. Результати наступні: на цей момент залучили ще $510 млн приватних інвестицій в аграрний сектор. Це набагато довготриваліший внесок, бо компанії відчувають солідарність з українськими фермерами, але й бачать можливості для свого бізнесу. Інвестиції — це робочі місця, і не тільки саме в агросекторі, а і в суміжних. Так, ми надаємо гранти фермерам, але найдовговічніший внесок, який можемо зробити, — взяти долар і перетворити його за допомогою приватного сектору на два, три чи п'ять.

Це те, на чому ми повинні будувати роботу — сільське господарство становить велику частку ВВП України, і воно вже виробляє значні експортні обʼєми, близькі до довоєнних.

Хто є партнерами USAID, які підтримують AGRI Ukraine, і що вони від цього отримують?

Фермери, малі та середні підприємства, агробізнес. Ми об'їхали компанії та розповіли їм про можливості. Кажемо: "Ви даєте кредит, а ми його гарантуємо". Ми — це USAID і Американська корпорація з фінансування міжнародного розвитку (DFC), яка в червні оголосила про нову програму на майже 30 мільйонів доларів кредитних гарантій для українського бізнесу та малих і середніх підприємств.

Але є й інші партнери — глобальні. Наприклад, ми залучили японську та корейську агенції розвитку. Вони підтримують системи забезпечення більш надійного зрошення, проводять певну роботу у сфері добрив. І вони також визнають, що навіть невеликі інвестиції мають величезні переваги, тому що кожне робоче місце, кожна експортна партія — це не тільки дохід для виробників, але й для людей, які подекуди ризикують життям, щоб сіяти й збирати врожай.

Також — це податкові надходження для держави. Це важливо, бо ми вже загалом надали українському уряду близько 23 мільярдів доларів, які пішли на зарплати вчителям, медичним працівникам, працівникам служб швидкого реагування, але сума, яку ми надаємо на це щомісяця, потроху зменшується. Це важливо для нас — ми можемо пояснювати нашому Конгресу, що український уряд все більше мобілізує власні ресурси, збирає митні надходження, податки. Оскільки ми прагнемо зберегти грантове фінансування, важливо, щоб ці надходження зростали. Аграрний сектор в цьому відіграє величезну роль.

USAID закуповує обладнання для фермерів. Як вони можуть його отримати?

В той чи інший спосіб ми вже співпрацюємо приблизно з третиною українських фермерів. Йдеться про надання насіння, добрив, доступу до фінансування, допомогу зі зберіганням зерна, роботу з далекобійниками та людьми, які працюють на прикордонних митних постах.

Є Державний аграрний реєстр. Можна зареєструватися в ньому та отримувати повідомлення про можливості, наприклад про те, як мати доступ до певного обладнання.

Серед інших пріоритетів USAID — програми зі зміцнення демократії та боротьби з корупцією. Як можете оцінити боротьбу з корупцією в Україні?

Наша пряма бюджетна підтримка України значною мірою залежить від роботи над низкою реформ. Я розумію, сидячі в комфортному Вашингтоні, далеко від війни, легко сказати: "Ти повинен зробити це, а ти — це". Але все ж важливо пам'ятати, що потрібно підтримувати антикорупційну боротьбу на всіх рівнях.

Якщо антикорупційні зусилля призупиняться, це значно ускладнить реконструкцію країни. Люди втомилися від болю, що завдає Росія та Путін, але, проте потрібно знайти спосіб продовжувати боротися. Це важливо не тільки для перемоги у війні, а й для економіки, яка має інтегруватися з європейською.

Корупцію можна викорінити, якщо вона стане проблемою кожного, а не лише громадських організацій чи журналістів.

Чи можуть результати виборів у США змінити кількість програм підтримки України?

Під час президентської кампанії буде лунати багато різних заяв, але це демократія — виборці висловлюють думки. Що я вважаю обнадійливим, це те, що у квітні США таки прийняли додатковий пакет допомоги (на 61 млрд доларів — ред). Ви багато місяців спостерігали, як проходив цей процес і це, мабуть, вам не дуже сподобалося. Українці справедливо кажуть: "Подивіться на жертви, на які ми йдемо, а ви так довго зволікаєте". Але факт в тому, що 73% членів Палати представників і 81% членів Сенату США врешті проголосували за цей пакет допомоги.

Це свідчить про те, що є двопартійна більшість, яка розуміє, наскільки небезпечно було б дозволити жорстокому хулігану перемогти. Українцям, які стурбовані зміною вітрів в США, може дати розраду те, що американський народ знає, скільки Україна робить для демократії в усьому світі і яким неймовірним партнером вона є. Це розуміння може дати надію під час політичного "сезону дурниць".