Від 25 липня усі українці можуть подати через "Дію" заяву про зруйноване або пошкоджене унаслідок російської агресії житло до міжнародного Реєстру збитків у Гаазі. Він стане основною для майбутніх репарацій.
Про це повідомив віцепрем'єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій — міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Він зауважив, що заповнити заяву до реєстру можна на порталі "Дія".
"Якщо ваша оселя була пошкоджена або знищена внаслідок російської агресії, заповніть заяву до міжнародного Реєстру збитків на порталі "Дія", — написав Федоров.
Віцепрем'єр-міністр наголосив, що раніше для того, аби подати заяву, необхідна була реєстрація житла у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та акт про комісійне обстеження майна. Нині, за його словами, систему доопрацювали.
Тепер послугою можна скористатися навіть тоді, якщо:
- право власності не зареєстроване в Реєстрі речових прав;
- немає акту про пошкоджене майно від місцевої влади й не подавались на програму "єВідновлення";
- оселя на тимчасово окупованих територіях або в зоні бойових дій.
Раніше у Мінцифри повідомили Суспільному, що запустили бета-тест у "Дії", аби завдяки сервісу усі власники зруйнованого житла могли подати заяву до міжнародного Реєстру збитків. Сервіс у "Дії" та вимоги до розроблення міжнародного Реєстру реалізували у співпраці з Мінцифри та Мін'юсту за підтримки проєкту USAID / UK aid "Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/ TAPAS".
Що відомо про намір притягнути Росію до відповідальності за воєнні злочини в Україні
Парламентська асамблея НАТО 21 листопада 2022 року визнала Росію державою-терористом, а також підтримала резолюцію, в якій ідеться про створення спеціального трибуналу за фактом агресії Росії. Однак, таке рішення ще має бути підтримано кожною окремою країною на національному рівні.
23 листопада 2022 року Європарламент визнав Росію державою-спонсором тероризму та державою, яка застосовує засоби тероризму.
Відразу після цього Росія завдала чергового масованого удару по інфраструктурі України. Без світла опинилася більша частина країни.
1 грудня 2022 року МЗС Франції повідомило, що Париж почав працювати з міжнародними партнерами, в тому числі з Україною, над пропозицією створити спецтрибунал для розслідування воєнних злочинів Росії.
2 грудня 2022 року Європейська Комісія запропонувала варіанти дій, які забезпечать притягнення Росії до відповідальності за масові звірства й злочини, скоєні під час війни в Україні, зокрема створення спеціального незалежного трибуналу.
5 грудня 2022-го стало відомо, що в ООН поширюють проєкт резолюції про створення спеціального трибуналу на кшталт Нюрнберзького для притягнення російського керівництва до відповідальності за злочини агресії в Україні.
19 січня 2023 року Європейський парламент ухвалив резолюцію щодо створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії Росії проти України. Текст відповідної резолюції оприлюднений на сайті Європарламенту.