У законопроєкт про економічне бронювання планують внести категорію "економічної мобілізації", яка дозволить бізнесу бронювати працівників надаючи безплатні послуги військовим.
Про це у коментарі Суспільному сказав народний депутат, голова комітету з питань економічного розвитку Дмитро Наталуха.
За словами депутата, ухвалення закону про економічне бронювання є критичним для держави під час воєнного стану і його ухвалення підтримує бізнес.
"У нас є звернення, напевно, всіх найбільших бізнес-асоціацій, від Європейської асоціації, спілки українських підприємців, фірми, які в тій чи іншій формі висловлюють підтримку цьому проєкту закону. Тому казати, що ми не підтримуємо, — це все одно що казати бізнесу, що ми не підтримуємо вас", — сказав Наталуха.
За словами нардепа, реальний стан речей такий, що економічний блок, тобто українські підприємства, без регулювання системи бронювання і зроблення її прозорою буде вкрай неефективний.
"Це я дуже сильно добираю слова зараз. Буде вкрай неефективний до кінця цього року і ця неефективність буде тільки збільшуватися. Ми хотіли б, звісно, щоб ішлося про модель, яка виглядає так, що підприємство бронює працівника, сплачуючи за нього 20 тисяч гривень на місяць", — сказав Наталуха.
Водночас нардеп зазначив, що побував у прифронтових містах і бачив СТО, які ремонтують військові машини. За його словами, для таких компаній можна застосовувати "економічну мобілізацію".
"Виглядає так: у вас є СТО, але вона не має фінансової можливості сплатити 20 тисяч гривень за одного працівника для бронювання, але воно має попит серед тих самих військових, тобто військові там постійно ладнають свої машини. Тоді ми вводимо категорію економічної мобілізації. Це означає, що на суму вартості бронювання, наприклад, щоб забронювати чотирьох працівників, СТО укладає контракт з якоюсь бригадою на безплатні послуги в межах 80 тис. грн на місяць і за це отримує право броні чотирьох працівників", — сказав він.
Нардеп пояснив, що нардепи зараз працюють над тим, щоб утілити у законопроєкті цю концепцію економічної мобілізації.
"Ми хочемо подивитися технічно зараз, як можна інтегрувати це в закон про економічне бронювання. Таким чином збалансувати і зняти напругу, щоб це не виглядало, що бронюватися зможуть тільки ті, хто мають гроші. Ми хочемо залучити максимально ефективно економічні ресурси на користь війська і саме таким чином розв'язати цю проблему", — зазначив Наталуха.
Аргументи проти законопроєкту про економічне бронювання
Український військовий та адвокат Масі Найєм написав щодо законопроєкту Наталухи: "З погляду військового вся ця історія з бронюванням за зарплату в 36 тисяч гривень не виглядає справедливою. Це знущання для більшості військових. От вам чесна відповідь. Фактично комусь просто дали право не виконувати обов‘язок".
Найєм проте додав, що бронювання фахівців критичної інфраструктури вважає дуже важливим. На його думку, мають бути прозорі та швидкі процедури, щоб Україна не втрачала важливих фахівців.
"Але я не бачу жодної згадки про критичність у випадку економічного бронювання", — каже ветеран.
Військовослужбовиця та письменниця Ярина Чорногуз назвала плани Ради "економічним відбашлянням". Вона вважає, що українська армія тримає бізнес, а не навпаки.
"Розчарування полягає в тому, що чимало людей, які начебто розумні, підтримуючи це «економічне бронювання», проявляють абсолютну нечутливість до втоми та роботи тих, хто у війську. Вони, за аналогом мирного часу, вважають, що потреби бізнесу важливіші. Що гроші вирішують усе", — пояснила свою позицію військова.
Голова ради резервістів Сухопутних військ ЗСУ Іван Тимочко в коментарі Суспільному Одеса назвав економічне бронювання легалізацією "відкупу" від мобілізації:
"Серед військових є такий жарт, коли військові кажуть, що свої 100 тисяч готові пожертвувати на податок п'ятьом оцим «друзям», а вони нехай стануть замість мене в окопі. І це досить непоганий такий гешефт, за зарплату одного з «нуля» поставити п’ять інших. Я говорю про те, як сприймають військові цю несправедливість. Правила гри й умови мають бути єдині для всіх і вони мали б працювати вже з початку мобілізації", — сказав Тимочко.
Раніше Наталуха повідомив, що законопроєкт про економічне бронювання військовозобов’язаних від мобілізації планують винести на голосування у Верховній Раді в першому читанні до кінця липня.
11 червня у Раді зареєстрували законопроєкт №11331 "Про промислову політику та прогнозованість реального сектору економіки", який передбачає концепцію економічного бронювання військовозобов’язаних від мобілізації.
Що відомо про бронювання
Нині можуть бути заброньовані працівники органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств та організацій у порядку, встановленому Кабміном.
Постанова Кабміну зараз дозволяє бронювати 50% військовозобов'язаних працівників критично важливих для функціонування економіки підприємств.
У квітні премʼєр-міністр Денис Шмигаль доручив міністерствам оновити постанови про визначення критично важливих підприємств, за якими бронюють військовозобовʼязаних. Він заявив, що бронювання має бути справедливим і повинні бути чіткі критерії, за якими визначатимуть такі підприємства.
У Верховній Раді планують зареєструвати законопроєкт про економічне бронювання. У Комітеті з питань економічного розвитку є пропозиції, які розробляла група на чолі з головою Комітету Дмитром Наталухою. Ці пропозиції надають можливість роботодавцю самостійно визначити стратегічно важливих для підтримки життєдіяльності бізнесу робітників, сплатити 20 000 грн в місяць військового збору за кожного з них, й продовжувати працювати та сплачувати податки.
Що відомо про законопроєкт щодо мобілізації
26 грудня 2023 року Кабмін вніс до Ради законопроєкт "Про удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби".
До цього президент Володимир Зеленський вказав, що під час обговорення питання стосовно закону про мобілізацію військові запропонували додатково призвати 450-500 тисяч людей.
11 квітня український парламент у другому читанні ухвалив законопроєкт про мобілізацію. Депутати прийняли документ без норми про демобілізацію. 16 квітня президент Володимир Зеленський підписав закон про мобілізацію, ухвалений Верховною радою. Законної сили документ набув 18 травня 2024 року.
Новину доповнено о 23:18. Додано аргументи проти економічного бронювання.