Перейти до основного змісту

Лауреати Нобелівської премії закликали Олександра Лукашенка звільнити більше політв'язнів Білорусі — Reuters

ЗМІ
Президент Білорусі Олександр Лукашенко бере участь у саміті Шанхайської організації співробітництва (ШОС) в Астані, Казахстан, 4 липня 2024 року. REUTERS/Turar Kazangapov

Лауреати Нобелівської премії закликали самопроголошеного президента Білорусі звільнити більше політичних в'язнів. Відкритого листа підписали 55 людей.

Про це повідомляє Reuters.

Це зробили після того, як правозахисна група повідомила про те, що на початку липня звільнили 18 людей.

Відкрите звернення підписали три лауреати цієї премії з літератури. Зокрема, білоруська письменниця Світлана Алексієвич. А також — сім лауреатів премії миру та 45 лауреатів у галузі науки та економіки.

"Неприпустимо піддавати народ своєї країни важким випробуванням і суворим умовам лише за його переконання. Кожна людина має право на власну думку і заслуговує на повагу до своєї індивідуальності", — мовиться у листі.

Білоруська правозахисна група "Вясна" повідомила, що на початку липня звільнили 18 політв'язнів. Зокрема, ветерана опозиції Григорія Кастусьова, який хворіє на рак. Його звинуватили у змові "з метою захоплення влади неконституційним шляхом". Кастусьова заслали у виправну колонію посиленого режиму.

Водночас нині за політичну діяльність за ґратами ще перебуває близько 1400 осіб.

Нещодавно Олександр Лукашенко підписав закон про амністію. Документ не передбачає полегшення для людей, які причетні до "екстремістської та терористичної діяльності". Водночас з місць неволі таки звільнили десяток політичних в'язнів.

Президентські вибори у Білорусі 2020 року

У Білорусі після президентських виборів 9 серпня 2020 розпочалися масові протести. За даними ЦВК, за Олександра Лукашенка проголосували 80,1% виборців, за його опонентку Світлану Тихановську — 10,1%. Тихановська оголосила себе переможницею і подала до Центрвиборчкому скаргу з вимогою провести перерахунок голосів. Міністри закордонних справ ЄС не визнали результати виборів президента Білорусі й погодились підготувати санкції проти посадовців, які винні у фальсифікаціях і насильстві проти учасників протесту.

11 серпня 2020 року стало відомо, що опонентка Олександра Лукашенка на виборах президента Білорусі Світлана Тихановська виїхала до Литви. На акціях протесту затримали кілька тисяч осіб.

Координаційна рада опозиції

15 серпня 2020 року штаб Світлани Тихановської розпочав формування Координаційної ради опозиції. Павло Латушко брав участь у створенні цього органу. До Ради брали тільки тих, хто живе в Білорусі, має білоруське громадянство.

Як повідомляло "Радіо свобода", за словами довіреної особи кандидатки в президенти Світлани Тихановської Ольги Ковалькової, Координаційна рада не має на меті захопити владу неконституційним шляхом для забезпечення передачі влади, а займатиметься розв'язанням питання виходу із ситуації законним шляхом.

До Ради увійшли 35 осіб. Серед них — нобелівська лавреатка з літератури Світлана Алексієвич, нобелівський лауреат, голова правозахисного центру "Вясна" Олесь Біляцький, глава виборчого штабу Віктора Бабарика Марія Колесникова.

Топ дня

Вибір редакції