Візитівку рівненського музею забрали на реставрацію

Ексклюзивно
Суспільне Рівне

Картину "Битва під Оршею" вивезли з обласного краєзнавчого музею до Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника. Там її мають відреставрувати, а потім повернути у Рівне. Суспільне упродовж чотирьох днів відстежувало етапи підготовки картини до відправки.

Картину "Битва під Оршею" вивезли з обласного краєзнавчого музею до Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника. Там її мають відреставрувати, а потім повернути у Рівне. Суспільне упродовж чотирьох днів відстежувало етапи підготовки картини до відправки.

Великоформатна баталія перемоги Князя Острозького над московським військом від четверга, 5 листопада, перебуває у Національному Києво-Печерському історико-культурному заповіднику.

Журналісти Суспільного упродовж чотирьох днів відстежували етапи підготовки картини до відправки у Київ.

Суспільне Рівне

"Битва під Оршею" – єдина на Рівненщині живописна баталія такого формату. В обласному краєзнавчому музеї її експонували майже 30 років. Нині її зняли зі звичного місця і перенесли до виставкової зали.

Суспільне Рівне

Ширина "Битви під Оршею" разом з рамою – 3 метри 65 сантиметрів. У правому нижньому кутку зазначено рік написання і автограф художника.

Суспільне Рівне

"В наших старих фондових книгах вона записана під кількома назвами то "Битва під Краковим", то "Битва під Кірхгольмом ", але найцікавіше, що в документах, які стосуються ще періоду Другої світової війни, чітко позначено, що ця робота була в нашому музеї і називалася "Битва під Оршею", – розповів завсектору мистецтв обласного краєзнавчого музею Віктор Луц.

Суспільне Рівне

Цей олійний сюжет 1884-го року Віктор Луц вважає цікавим ще й тим, що він – про події 1514 року над Дніпром біля Орші, це нинішня Білорусь. Тоді українці, литовці й поляки на чолі з Костянтином Острозьким розбили московські війська. І ця перемога прославила князя на всю Європу. Втім, польський художник у своєму полотні не є історично точним.

Суспільне Рівне

На картині зображений польський король, який не був присутній під час битви. Має бути князь Острозький, але ідентифікувати його тут досить таки складно серед батальної сцени. І він не є тут головним героєм.

Суспільне Рівне

"Бачимо як сходяться різні загони. Десь вони схематично намальовані з одного, лівого, боку.

Суспільне Рівне

Десь – ледве прописані лицарі, які ідуть до участі в цій батальній сцені", – коментує Віктор Луц.

Зблизька також помітним є нинішній стан живопису – розриви полотна, осипана фарба тощо.

Суспільне Рівне

Картина потребує реставрації, – зазначає Віктор Луц. І саме задля цього уперше за майже 30 років великоформатну баталію забрали з експозиції у фойє над сходами.

"Нарешті наша акція, яка називалася "Врятуй унікальну картину", на фінальному етапі підготовки до реставраційних робіт. Благодійному фонду Рівненського обласного краєзнавчого музею, який, власне, був ініціатором цього заходу, вдалося залучити більш масштабного спонсора", – розповідає заступниця директора музею з обліку і збереження музейних цінностей Тетяна Самсонюк.

Суспільне Рівне

Голова фонду "Корона князів Острозьких" Робетас Габулас і директор обласного краєзнавчого музею Олександр Булига підписали договір про надання благодійної допомоги на реставрацію "Битви під Оршею"

Суспільне Рівне

"Це історична подія. Тому що ми рік тому дізналися про те, що в Рівному у музеї є така картина. Приїхали з реставраторами з Києва, з Печерської лаври і домовилися що ми спільно відреставруємо цю прекрасну картину", – каже голова благодійного фонду "Корона князів Острозьких" Робертас Габулас.

Суспільне Рівне

"Роботи будуть відбуватися у відділі реставрації рухомої спадщини Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника. Зараз реалізується міжнародний проєкт відновлення надгробного пам'ятника Острозькому в Успенському соборі Києво-Печерської лаври", – розповідає провідний науковий співробітник Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника Любомир Михайлина.

Суспільне Рівне

У рамках цього проєкту реставрують і "Битву під Оршею".

"Зараз мені здається, що вона значно більша, бо високо на стіні виглядала меншою. І враження сьогодні зовсім інші. Зблизька і роботі вже можна продивитися деталі. Думаю, що після реставрації робота отримає істинний вигляд, той, який мала на час виготовлення", – розповідає голова благодійного фонду "Корона князів Острозьких" Робертас Габулас.

За словами Тетяни Самсонюк, фонд "Корона князів Острозьких" надав 94 тисячі гривень. У цю суму, окрім реставрації, врахували також вартість перевезення "Битви під Оршею" до Києва.

"Оплата за реставрацію складає 88 тисяч гривень. І ще частину коштів, близько 19-ти тисяч зібрав благодійний фонд краєзнавчого музею і вони також будуть долучені до повернення її до краєзнавчого музею і оновлення рами", – додає Тетяна Самсонюк.

Суспільне Рівне

Задля безпеки полотно загорнули і виносять з музею в четвер о пів на п'яту ранку. Вантажать на спеціальний каркас і вирушають на Київ. Вчора опівдні великоформатну баталію привезли в Києво-Печерському заповідник. І майже два роки вона пробуде там на реставрації. А потому повернеться у обласний краєзнавчий музей.