Державний оператор тилу, Міноборони та НАЗК напрацьовують антикорупційні запобіжники в закупівлях харчів для ЗСУ

Міністерство оборони України. Пресслужба МО

Міністерство оборони та підприємство "Державний оператор тилу" (ДОТ) напрацьовують із Нацагентством з питань запобігання корупції (НАЗК) антикорупційні запобіжники під час здійснення закупівель харчування для українського війська.

Про це повідомляє пресслужба Міноборони України.

Там поінформували, що Міноборони спільно з ДОТ та начальниками продовольчих служб взяли участь в онлайн-зустрічі НАЗК. Мета заходу – напрацювання ефективних антикорупційних запобіжників під час здійснення харчів для ЗСУ, а також покращення взаємодії між учасниками цього процесу.

Заступник міністра оборони України Дмитро Кліменков наголосив, що прозорість у закупівлях – це запорука фінансової ефективності використання бюджетних коштів та довіри суспільства до Міноборони.

"Саме тому ми будуємо нову архітектуру закупівель, яка відповідає практикам НАТО. Ми зобов'язані вчасно забезпечувати ЗСУ якісним харчуванням", — сказав урядовець.

Зі свого боку під час зустрічі представники "Державного оператора тилу" наголосили на важливості розбудови системи тилового забезпечення на засадах доброчесності та кроках у цьому напрямку.

"Наша задача – не тільки забезпечити потреби військових, а і задовольнити запит суспільства на прозорість, доброчесність, усунення корупційних ризиків. Побудова ефективної системи постачання харчування потребує включеності начальників продовольчих служб військових частин, їхньої відповідальної та чіткої роботи", – сказав директор з управління ризиками та комплаєнс ДОТ Дмитро Бігунець.

Своєю чергою заступник керівника НАЗК Ярослав Любченко додав, що українські експерти спільно з представниками Альянсу напрацьовують рекомендації для удосконалення системи оборонних закупівель в межах Стратегічного огляду системи оборонних закупівель комплексного пакета допомоги НАТО для України.

"Водночас НАЗК розпочинає аналіз корупційних ризиків у цій сфері – до нього будуть залучені всі зацікавлені сторони та міжнародні експерти. Як результат, ми надамо рекомендації, які сприятимуть розбудові доброчесності в оборонних закупівлях та впровадженню вже розпочатої Міноборони реформи", – розповів Любченко.

За результатами наради команда "Державного оператора тилу" опрацює пропозиції щодо побудови ефективної взаємодії для забезпечення безперервності постачання.

Що відомо про підприємство "Державний оператор тилу"

Міністр оборони України Рустем Умєров 30 жовтня 2023 року підписав контракт та наказ про призначення Арсена Жумаділова гендиректором держпідприємства "Державний оператор тилу".

Раніше заступник міністра оборони Дмитро Кліменков повідомив, що з грудня 2023 року в Україні запрацює нова агенція — "Державний оператор тилу", яка візьме на себе весь функціонал потреб Збройних сил України. Кліменков додав, що зміни у правилах закупівель їжі – це тимчасовий захід, який дозволяє вже зараз суттєво знизити корупційні ризики – ще до того, як запрацює "Державний оператор тилу".

Що відомо про скандал з розкраданням на закупівлях харчів для ЗСУ

Міноборони підозрюють у розкраданні коштів на закупівлях харчів для Збройних сил України. 21 січня 2023 року видання "Дзеркало тижня" опублікувало матеріал журналіста і засновника проєкту "Наші гроші" Юрія Ніколова, у якому йдеться про те, що за участі Міністерства оборони України розкрадаються кошти на закупівлі харчів для ЗСУ. Зокрема, за словами журналіста, відомство, законтрактувало яйця по 17 грн за штуку, тоді як роздрібна ціна в магазині Києва зараз близько 7 грн за штуку, а картоплю замовили по 22 грн за кілограм, при цьому роздрібна ціна в магазині становить 8–9 грн.

У зв'язку з цим керівництво відомства викликали на засідання комітету Верховної ради з питань національної безпеки оборони та розвідки.

22 січня 2023 року у Міноборони заявили, що інформація про закупівлю харчування для армії за завищеними цінами розповсюджується з ознаками навмисних маніпуляцій та вводить в оману.

24 січня 2023 року заступник міністра оборони України В’ячеслав Шаповалов, який відповідав за тилове забезпечення ЗСУ, подав у відставку.

2 лютого 2023 року ексзаступнику тодішнього міністра оборони Олексія Резнікова В'ячеславу Шаповалову обрали запобіжний захід — 2 місяці перебування під вартою. Печерський районний суд Києва заарештував його з правом внесення застави у сумі 402 мільйони 600 тисяч гривень.