NYT: російського пілота Кузьмінова застрелили з пістолета Макарова і переїхали автівкою

Максим Кузьмінов на пресконференції в Києві. Фото: Vitalii Nosach/Global Images Ukraine via Getty Images

З’явилися нові подробиці вбивства в Іспанії російського пілота Максима Кузьмінова, який перегнав в Україну гелікоптер Мі-8. У Кузьмінова вистрілили шість разів, а потім переїхали автомобілем його тіло.

Про це пише The New York Times із посиланням на іспанських слідчих, які ведуть розслідування.

Зазначається, що ймовірно, у вбивстві брали участь двоє чоловіків — їхні особи не встановлені.

Вранці 13 лютого до підземного гаража багатоквартирного будинку, де мешкав Кузьмінов, приїхав білий Hyundai Tucson. Машина припаркувалася між ліфтом та пандусом, що веде на вулицю. Двоє злочинців чекали на Кузьмінова кілька годин. Близько 16:20 той заїхав у гараж, припаркувався і пішов до ліфта. Нападники вийшли з машини, гукнули Кузьмінова та шість разів вистрілили в нього. Поранений зробив кілька кроків і впав на пандус. Залишаючи місце злочину, нападники переїхали тіло вбитого.

"Це було чітке послання: я знайду тебе, уб'ю, задавлю та принижу", — заявив високопосадовець Цивільної гвардії.

Автомобіль нападників пізніше знайшли спаленим за кілька кілометрів від будинку, де жив Кузьмінов. Джерела заявили, що двоє кілерів, які потрапили на запис камери спостереження, були професіоналами — вони швидко вбили Кузьмінова і зникли. Експерти змогли встановити марку та модель автомобіля. Як з’ясувалося, машину викрали за два дні до вбивства.

На місці вбивства Кузьмінова поліція знайшла гільзи від 9-міліметрових набоїв для пістолета Макарова. Видання вказує, що це може бути важливим доказом або навіть "посланням" — це стандартні боєприпаси для країн колишнього комуністичного блоку.

Два високопосадовці у розмові з NYT припустили, що Кузьмінова могли вирахувати, коли він зв'язався зі своєю колишньою дівчиною. Вона перебувала в Росії, і Кузьмінов запросив її приїхати до нього в Іспанію. Однак як саме кілери вийшли на Кузьмінова, наразі невідомо.

Як повідомив виданню високопоставлений співробітник гвардії, яка контролює розслідування вбивства, Кузьмінов вів в Іспанії "нерозсудливе життя". Колишній пілот ходив у популярні серед росіян та українців бари та витрачав гроші, отримані від української влади.

Поліцейські розповіли NYT, що вбивство Максима Кузьмінова має схожі ознаки зі злочинами, які пов'язують із Кремлем. Йдеться, зокрема, про вбивство колишнього чеченського польового командира Зелімхана Хангошвілі в Берліні та отруєння колишнього співробітника російської військової розвідки Сергія Скрипаля.

19 лютого представник ГУР МО Андрій Юсов повідомив Суспільному, що у Іспанії знайшли тіло російського пілота, який перегнав вертоліт в Україну. Водночас речник не уточнив причин смерті.

Що відомо про операцію з перегону Мі-8 в Україну

3 вересня 2023 року начальник ГУР МО Кирило Буданов розповів про спецоперацію "Синиця", в ході якої вдалося виманити на територію України російський вертоліт Мі-8АМТШ з екіпажем.

"Змогли знайти правильний підхід до пілота, вивезти непомітно всю [його] родину, і, зрештою, створити такі умови, щоб він зміг перегнати це повітряне судно з екіпажем, який не знав, що відбувається. Коли вони зрозуміли, де сіли, то спробували втекти. На жаль, вони були знищені. Хотілося б [узяти] живими, але маємо що маємо", — зазначив тоді генерал-лейтенант.

Водночас у розвідці підкреслили, що завдяки ретельно спланованій та чіткій роботі воєнних розвідників російський пілот перегнав вертоліт МІ-8АМТШ ВКС РФ, завантажений компонентами до бойових літаків.