Країни Балтії не дуже "тепло" сприймають кандидатуру прем'єра Нідерландів Рютте на посаді генсека НАТО — Politico

Прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте. Офіс президента України

Можливе призначення глави уряду Нідерландів Марка Рютте новим генеральним секретарем НАТО цього літа отримало попереднє схвалення Вашингтона, Лондона, Парижа і Берліна. Проте деякі країни-члени Альянсу, які, зокрема, межують із Росією та Білоруссю ставляться до кандидатури Рютте не дуже "тепло".

Про це пише Politico, посилаючись на європейських посадовців.

Як пише видання, в Естонії, Литві та Латвії, які є членами НАТО, високопосадовці вважають, що держави Західної Європи все ще мають "несправедливе упередження" щодо них, зокрема, з огляду на їхню жорстку позицію стосовно Росії після повномасштабного вторгнення в Україну. На їхню думку, погляд на Росію, як на екзистенціальну загрозу часто трактується західними колегами як "агресивність".

Зокрема ексміністр оборони Латвії Артіс Пабрікс заявив, з ними "недостатньо консультувалися", маючи на увазі процес відбору на головну посаду в НАТО.

"Вони (західні країни — ред.) мали підстави думати, що країни Балтії не повинні в цей момент пропонувати свого кандидата", — прокоментував Пабрікс.

Як пише видання, серед інших претендентів на крісло очільника НАТО — президент Румунії Клаус Йоганніс, чий уряд повідомив Альянсу про свою можливу кандидатуру в лютому, і прем'єрка Естонії Кая Каллас, яка не подавала заявку, але висловила інтерес минулого року. Водночас обговорюється можливість призначення Каллас на посаду верховного представника ЄС із закордонних справ, яку наразі обіймає Жозеп Боррель.

22 лютого Politico з посиланням на офіційного представника США писало, що президент США Джо Байден підтримує кандидатуру прем'єр-міністра Нідерландів Марка Рютте на посаду нового генсека НАТО.

Єнс Столтенберг, колишній прем'єр-міністр Норвегії, обіймає посаду глави НАТО з 2014 року, і його мандат вже неодноразово продовжувався. Термін його повноважень мав добігти кінця у жовтні 2023 року. 4 липня члени НАТО погодилися продовжити мандат Столтенберга ще на один рік, до 1 жовтня 2024 року.

31 серпня 2023 року Столтенберг заявив, що більше не погодиться на продовження свого мандата очільника НАТО.

У січні 2024 року Bloomberg із посиланням на джерела повідомило, що країни, які підтримують кандидатуру прем'єра Нідерландів Марка Рютте на посаду генерального секретаря НАТО домагаються, щоб рішення про його призначення ухвалили до літа 2024 року.