Заступник міністра аграрної політики розповів, скільки експортується продукції через морські шляхи

Марафон
Судно, яке скористалось тимчасовим коридором. Фото: Міністерство інфраструктури України

86% сільськогосподарської продукції станом на січень 2024 року експортується через морські шляхи — порти Одеси та дунайського регіону.

Про це повідомив заступник міністра аграрної політики і продовольства України Тарас Висоцький в ефірі марафону "Єдині новини".

За його словами є продукція, яка не може їхати морем, яку потребують, наприклад, німецькі споживачі: цукор, вівсянка та інше. Це буде не вигідно логістично, каже посадовець.

"Тому цей обсяг невеликий, але інших варіантів немає", — сказав Висоцький.

Другий аспект — ЄС імпортує аналогічну продукцію з інших країн навіть в більших обсягах, каже заступник міністра. До прикладу, Бразилія експортує до Євросоюзу цукру в рази більше, ніж Україна.

Тому виникає питання — якщо в будь-якому разі ЄС потребує цю продукцію і купує її в третіх країнах, то чому дискредитувати Україну? Купує в Бразилії, в Південно-Східній Азії цукор. А Україні не можна? Це нелогічно", — каже Висоцький.

За його словами Україна не витісняє європейських фермерів, а конкурує з іншими не членами ЄС за доступ до ринку, а саме: ціною, собівартістю та якістю. Він додав, що нині тривають двосторонні перемовини на різних рівнях, а також в Єврокомісії.

"Ми наголошуємо, що Україна конкурує з бразильським фермером, з тайваньским", — зауважив Висоцький.

Що відомо про блокування польсько-українського кордону

6 листопада 2023 року, близько 14:00 за українським часом, польські перевізники почали блокувати рух вантажівок у пунктах пропуску "Краківець-Корчова", "Ягодин-Дорогуськ" та "Рава-Руська-Гребенне".

Асоціація "Укравтопром" із посиланням на Міжнародну транспортну асоціацію України зазначила, що причина страйків — надмірна конкуренція після лібералізації міжнародних перевезень між Україною та країнами ЄС.

23 листопада 2023 року до страйків на кордоні долучилися польські фермери, які протестують на пункті пропуску "Шегині — Медика".

Польські перевізники 11 грудня 2023 року припинили страйк на пункті пропуску "Ягодин — Дорогуськ". Митниця запрацювала у звичному режимі, пропуск вантажівок відновили в обидва боки.Того ж дня перед пунктом пропуску польська вантажівка знову заблокувала рух. Після попередження від польських правоохоронців фуру прибрали.

З 15:00 години 18 грудня 2023 року польські перевізники знову заблокували рух вантажівок на міжнародному пункті пропуску "Ягодин-Дорогуськ".

З 6 січня у Польщі відновили рух вантажівок дорогою до прикордонного пункту пропуску "Медика – Шегині".

У Польщі фермери 9 лютого розпочали загальнонаціональний страйк. Акція протесту триватиме щонайменше до 10 березня.

Під час перемовин в Міністерстві сільського господарства президент Національної ради сільськогосподарських палат Віктор Шмулевич заявив, що всі фермери згодні з трьома основними вимогами: вони не хочуть впровадження Green Deal, імпорту сільськогосподарської продукції з України та вимагають підтримки тваринництва.

Станом на ранок 10 лютого польські фермери блокували роботу трьох пунктів пропуску на кордоні з Україною: "Ягодин-Дорогуськ", "Рава-Руська-Гребенне" та "Шегині — Медика". Цього ж дня, об 11:30, завершився протест перед пунктом пропуску "Шегині-Медика". Рух вантажівок відновлений.

12 лютого польські фермери розпочали акції протесту на пунктах пропуску "Долгобичув-Угринів", "Зосін-Устилуг". Протестувальники блокують там рух вантажівок. Також повторно заблокували ПП "Медика-Шегині".

15 лютого біля міжнародного пункту пропуску "Ягодин — Дорогуськ" розпочалася акція протесту українських перевізників, які зібралися у відповідь на дії польських фермерів і затримують рух ваговозів із польською реєстрацією.

В Держмитслужбі повідомили, що від ранку, 18 лютого, у вантажному пункті пропуску "Ягодин-Дорогуськ" розпочалася анонсована раніше повна блокада руху вантажівок. Протестувальники не пропускають навіть швидкопсувні, небезпечні чи гуманітарні вантажі.

20 лютого польські страйкарі посилили обмеження руху на кордоні. Зокрема блокували рух на трьох пунктах пропуску для легкових автомобілів та автобусів та повністю обмежили рух вантажівок. Того ж дня протестувальники на менш ніж пів години перекрили залізницю та розсипали збіжжя з вантажного вагону на колії. Зерно прямувало до Німеччини транзитом через Польщу. Українські перевізники розпочали акцію протесту у відповідь.