Столтенберг — про F-16: "Україна має право на самооборону, що включає завдання ударів по військових цілях у Росії"

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. Фото: Владислав Кравець/Суспільне

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що українські пілоти багатоцільових винищувачів F-16 матимуть право завдавати ударів по законних військових об'єктах на території РФ.

Про це посадовець повідомив у інтерв'ю "Радіо Свобода".

У відповідь на запитання, коли Україна щодо того, коли Україна зможе розгорнути F-16, Столтенберг зазначив, що "сказати це неможливо".

Генсек НАТО підтвердив, що союзники хочуть, аби винищувачі з'явилися в Україні якомога раніше, при цьому наголосивши, що ефект від F-16 стане сильнішим, якщо пілоти будуть добре навчені, а екіпажі технічного обслуговування та інший персонал — добре підготовлені.

"Тож, я думаю, що ми повинні прислухатися до думки військових експертів щодо того, коли саме ми або союзники будуть готові розпочати відправку та доставку F-16. Чим швидше, тим краще", — підкреслив посадовець.

Відповідаючи на уточнювальне запитання, чи супроводжуватимуться винищувачі обмеженнями, щоби не завдавати ударів по території Росії, Столтенберг зазначив, що "у різних союзників — дещо різна політика стосовно цього".

"Але загалом це збройна агресія РФ проти України з грубим порушенням міжнародного права. А за міжнародним законодавством, Україна має право на самооборону і воно включає завдавання ударів по законних військових цілях — російських військових цілях за межами України. Це міжнародне право", — додав генсек НАТО.

Що відомо про передачу України F-16

Прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак і голова уряду Нідерландів Марк Рютте 19 травня оголосили про готовність США схвалити навчання українських пілотів на винищувачах F-16.

Радник президента США з нацбезпеки Джейк Салліван заявив, що Сполучені Штати можуть надати згоду на передачу Україні бойових літаків, зокрема F-16, за умови, що вони не застосовуватимуться для ударів по території РФ.

20 травня нідерландський онлайн-сервіс для аналізу в сфері оборони повідомив, що Нідерланди скасували угоду про продаж винищувачів F-16 приватній компанії Draken International.

Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо під час саміту G7 підтвердив, що його країна готова надати допомогу в підготовці українських військових пілотів.

Після саміту G7 стало відомо, що США розблокували навчання українських пілотів на винищувачах та постачання авіатранспорту іншими державами.

Американський президент Джо Байден підтвердив намір США навчати українських пілотів на F-16, проте зауважив, що Київ пообіцяв не застосовувати літаки для ударів по російській території.

22 травня речник Держдепу США Метью Міллер заявив, що постачання Україні винищувачів F-16 є пріоритетом. Реалізовувати відповідний план партнери України розпочнуть у найближчі місяці.

Наступного дня генсек НАТО Єнс Столтенберг вказав, що західні союзники визначатимуть індивідуально, коли починати навчання українських пілотів на винищувачах F-16.

20 серпня прем'єрка Данії Метте Фредеріксен заявила, що країна планує відправити Україні 19 літаків F-16, перші шість — ближче до Нового року.

Зеленський повідомив, що Нідерланди нададуть 42 літаки. Літаки відправлять після того, як будуть виконані умови, серед яких забезпечення необхідної інфраструктури та завершення навчання пілотів.