Грант на $4,7 млрд, 50 меморандумів, простіше оподаткування — у Японії завершилася Конференція з відновлення України

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль та прем’єр-міністр Японії Фуміо Кішіда під час Конференції зі сприяння економічному зростанню та реконструкції, Токіо, 19 лютого 2024. Kazuhiro Nogi/Pool Photo via AP

У Токіо 19-20 лютого відбулася японсько-українська Конференція зі сприяння економічному зростанню та реконструкції. Учасниками були понад 100 компаній з різних галузей. Країни підписали понад 50 меморандумів про співпрацю, домовилися послабити візовий режим та усунути подвійне оподаткування. Детальніше про підсумки конференції — Суспільне.

Чому саме Японія

Торік, на травневому саміті "Великої сімки" у Хіросімі, коли у G7 головувала Японія, відновлення України було серед центральних питань. Його, зокрема, обговорювали президент Володимир Зеленський та прем’єр Японії Фуміо Кішіда. Тоді погодили і японсько-українську Конференцію зі сприяння економічному зростанню та реконструкції.

Посол України в Японії Сергій Корсунський у коментарі Суспільному пояснив, чому підтримка Японії має вагу — по-перше, у неї є технології та досвід, як побудувати енергетичну інфраструктуру заново, бо Японія не раз оговтувалася після масштабних землетрусів, а також відбудувалася після Другої світової війни. По-друге, японці сприймають Росію як потенційного противника. "93% японців погано ставляться до Росії. РФ офіційно визнала Японію як ворога. Нещодавно були опитування: тільки дві країни світу вважають Росію ворогом №1 — Велика Британія і Японія", — сказав Корсунський.

Про що домовилися на конференції

Японія братиме участь у проєктах з аварійного відновлення та у відбудові України — від розмінування та розчищення сміття до біо- й ІТ-технологій. Прем’єр Кішіда виділив три принципи внеску Японії у відновлення: інклюзивність, партнерство та новітні технології й повідомив, що Японія надасть Україні допомоги на 12,1 млрд доларів. Перший грант з цієї суми на 4,7 млрд доларів Україна отримає до кінця березня 2024 року.

З початку повномасштабного вторгнення Росії Японія вже надала Україні понад $10 млрд підтримки, з яких фінансово-економічна — $8,5 млрд. Японські закони забороняють надавати пряму військову допомогу, тож це підтримка в інших галузях: бізнес, медицина, освіта, будівництво тощо.

Японія також виділить 1,25 млрд євро для підтримки японських інвесторів в Україні — премʼєр України Денис Шмигаль запросив їх інвестувати в енергетику, аграрну сферу та інфраструктуру.

Міждержавні угоди

Серед більш глобальних угод, які стосуватимуться відносин на рівні країн, варто виокремити послаблення візового режиму та угоду про усунення подвійного оподаткування.

Візи стане простіше отримати працівникам українських компаній, які беруть участь у проєктах співпраці між Японією та Україною, рідним евакуйованих українців і заявникам з високими доходами та членам їхніх сімей.

Також запрацює Міжурядова конвенція про уникнення подвійного оподаткування, перемовини щодо якої тривали з березня 2021 року. Йдеться, про обмеження двічі оподатковувати частину дивідендів, процентів та роялті.

Понад пів сотні угод про співпрацю

На конференції підписали 56 документів про співробітництво — як між бізнесами, так і між урядами й місцевою владою. Угоди уклали в різних сферах: відновлення інфраструктури, розмінування, розвиток сільського господарства, гуманітарна ситуація, біотехнології, промисловість, інформаційні технології та покращення державного управління.

Серед домовленостей, зокрема, 150 млн доларів кредиту від Японського банку міжнародного співробітництва для підтримки проєктів відновлення, співробітництво у сфері освіти та технологій, допомога з будівництвом мостів через Дунай і Дністровський лиман та з відновленням зруйнованих дамб тощо.

Також на токійській конференції почали обговорювати угоду про співпрацю у сфері безпеки з Японією, подібну до тих, що Україна вже підписала з Великою Британією, Німеччиною та Францією.

***

Це не перша міжнародна конференція з відбудови України. У червні 2023 року аналогічний захід організували в Лондоні. У спільному документі після японської конференції Шмигаль і Кісіда заявили про підготовку такої ж події в Німеччині у червні цього року.