Шмигаль закликав політиків звернути увагу на зростання імпорту російського зерна в Європу

Денис Шмигаль у Токіо 20 лютого 2024 року. Фото: Оксана Сенів/Суспільне

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль закликав європейських, зокрема польських, політиків звернути увагу на зростання імпорту російської сільськогосподарської продукції до Європейського союзу.

Про це він сказав на пресконференції у Японії, передає кореспондентка Суспільного.

За словами прем'єра Україна "дуже швидко рухається" в напрямку європейської інтеграції.

"Це наш екзистенційний вибір — бути частиною Європейського Союзу, бути частиною НАТО, бути частиною ОЕСР. Ми дуже швидко рухаємося до Європейського Союзу. І зараз ми знаходимося на стадії переговорів про наше членство. Це останній крок перед самим членством. І під час цих переговорів ми будемо вести переговори і домовлятися про всі економічні, торговельні та інші питання", — сказав Шмигаль.

Він зазначив, що на тлі протестів європейських і особливо польських фермерів, звертав увагу польської влади на імпорт зерна чи сільськогосподарської продукції з Росії до ЄС.

"Це все ще великі обсяги, і вони продовжують зростати. Тому я підкреслюю і закликаю європейських і польських політиків звернути увагу на зростання російського імпорту до Європейського Союзу сільськогосподарської та зернової продукції, а також з третіх країн", — сказав прем'єр.

За словами Шмигаля, на європейському ринку для всіх достатньо місця для торгівлі зерном і продукцією харчової промисловості.

"Ми обговорювали це і з нашими японськими колегами. Є достатньо ринків по всьому світу, де Україна традиційно була великим гравцем. Зараз, завдяки нашим Силам оборони, ми звільняємо Чорне море, знищили і пошкодили 25 російських військових кораблів і можемо використовувати Чорне море як коридор для нашого експорту", — сказав він.

За словами прем'єра, зараз найбільший обсяг, понад 90%, експортується через Чорне море не в європейські країни, а на традиційні ринки — в Азію, в Африку.

"І я думаю, що ця напруга, яка була серед європейських фермерів, зараз повинна бути набагато, набагато меншою. І сьогодні фактично буде працювати координаційний майданчик в Європейській комісії. Я вірю, що вона принесе результат і зробить ситуацію набагато спокійнішою", — сказав Шмигаль.

Що відомо про страйк польських перевізників

6 листопада 2023 року польські перевізники розпочали блокувати рух вантажівок у пунктах пропуску "Краківець-Корчова", "Ягодин-Дорогуськ" та "Рава-Руська-Гребенне".

Асоціація "Укравтопром" із посиланням на Міжнародну транспортну асоціацію зазначила, що причина страйків — надмірна конкуренція після лібералізації міжнародних перевезень між Україною та ЄС.

23 листопада до страйків на кордоні долучилися польські фермери, які протестують на пункті пропуску "Шегині — Медика".

Польські перевізники 11 грудня припинили страйк на пункті пропуску "Ягодин — Дорогуськ". Митниця запрацювала у звичному режимі, пропуск вантажівок відновили в обидва боки.

18 грудня польські перевізники знову заблокували рух вантажівок на міжнародному пункті пропуску "Ягодин-Дорогуськ".

Польські перевізники, які від листопада блокували пункти пропуску на кордоні з Україною, 16 січня досягли угоди щодо "певних умов" з урядом РП та призупинили протест.

9 лютого фермери у Польщі розпочали загальнонаціональний страйк. Акція протесту триватиме щонайменше до 10 березня.

Через декілька днів польські фермери оголосили, що мають намір 20 лютого заблокувати всі пункти пропуску на кордоні з Україною.