Федоров: Існує спосіб, як зробити так, аби Starlink, що використовує Росія на фронті, не працювали

Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, Київ, 4 серпня 2022 рік. УНІАН/В'ячеслав Ратинський

Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров комунікував із засновником SpaceX Ілоном Маском щодо використання російськими окупантами систем супутникового зв'язку Starlink на фронті ще до того, як питання набуло публічного резонансу.

Про це посадовець повідомив у інтерв'ю Суспільному.

"Ми подивилися, проаналізували кейс, який був якраз в Ізраїлі, коли загострення конфлікту в Газі ось зараз почалося. Як там виходили з такої ситуації. Ми знайшли відповідний алгоритм, запропонували SpaceX і зараз в нас відбувається чітка комунікація щодо того, як зробити так, щоб кейсів подібних не було", — сказав Федоров.

Водночас міністр зазначив, що не знає, як відповідна ситуація вирішиться.

"Але ми знайшли цей алгоритм, запропонували його. Точніше, компанія SpaceX вже подібне щось робила з урядом Ізраїлю, от ми таке запропонували", — продовжив посадовець.

Відповідаючи на запитання про те, чи SpaceX має змогу відключити Starlink на тимчасово окупованій території України, Федоров розповів, що така можливість є, "але для нас це також буде катастрофічно".

"Нам потрібно, аби там Starlink працював, тому що використовуються певні технології, які для нас є важливими також. Вони пов'язані з дронами. Є інший спосіб, як зробити так, щоб наші Starlink працювали, а Starlink, які по суті там з'являються іншим шляхом, не працювали. І ось ми працюємо зі SpaceX", — підкреслив міністр.

Посадовець не вірить у те, що існує зв'язок між тим, що в армії РФ з'явились Starlink, й між тим, як Маск нині коментує російсько-українську війну.

"Це було логічно, що вони почнуть їх через треті держави закуповувати і завозити. У них були Starlink, їх вже завозили, просто зараз це потрапило в публічність, їх стало трохи більше. Тобто хтось, напевно, з їхніх підприємців почав це монетизувати, і зажило це якимось окремим життям. Технологічно потрібно виключити Starlink, які вони використовують, і зробити так, щоб наші продовжили працювати", — додав Федоров.

Повне інтерв'ю читайте та дивіться на ютубі Суспільного 29 лютого.

Що відомо про Starlink у росіян

Раніше Головному управлінні розвідки Міноборони підтвердили інформацію стосовно використання російськими окупантами систем супутникового зв'язку Starlink на фронті.

"Радіоперехоплення розмови загарбників свідчить, що для налагодження доступу до інтернету термінали Starlink встановили, наприклад, у підрозділах 83 ОДШБр ЗС РФ", — зазначили в ГУР.

Як вказали у відомстві, російська 83 десантно-штурмова бригада діє у Донецькій області поблизу Кліщіївки та Андріївки.

Перед тим представник Головного управління розвідки Міністерства оборони Андрій Юсов у коментарі РБК-Україна заявив, що масштаб використання росіянами терміналів Starlink на війні зростає.