НБУ не приймав рішень щодо обмежень переказів з картки на картку для пересічних українців — Фурман

Ексклюзивно
Нацбанк України. Фото: УНІАН/Віктор Ковальчук

Член Ради Національного банку України Василь Фурман заявив, що наразі регулятор не приймав рішень щодо обмеження переказів коштів з картки на картку фізичними особами. За його словами це питання розглядається у межах комплексних заходів, які спрямовані на боротьбу із тіньовою економікою.

Про це Василь Фурман розповів в ефірі телемарафону "Єдині новини".

"За допомогою дроп-карт реалізуються схеми ухилення від сплати податків. Коротко поясню, що це таке: одна людина передає іншій за невеликі гроші картку, випущену на її ім'я. І ця людина, отримавши таку картку використовує її на свій розсуд, як захоче. При цьому справжній власник картки навіть не знає, які обороти коштів там відбуваються. Тому це протизаконно", — пояснив член Ради НБУ.

Водночас Фурман зауважив, що великі розрахункові банки, керуючись нормами чинного законодавства, вже встановили певні обмеження на розрахунки картками.

"І переважна більшість українців цього не відчула. А ці обмеження довели свою ефективність на практиці, як засіб для боротьби з "міскодингом"Це схема маніпуляцій банківськими системами для приховування реального походження платежів, підміна призначення платежу в банківській еквайринговій мережі. і не мають впливу на звичайні поточні операції населення з платіжними картками. Тож НБУ розглядає доцільність практики великих розрахункових операцій банків на ринок в цілому. Запевняємо, що будь-які обмеження у разі їх запровадження потенційно вплинуть на вузьке коло осіб і жодним чином не вплинуть на звичайні поточні операції українців з картками", — наголосив він.

8 лютого перша заступниця голови Нацбанку Катерина Рожкова під час конференції "Фінанси для бізнесу під час війни" заявила, що регулятор вивчає питання щодо обмеження карткових переказів та лімітів переказу готівки через термінали, що може стосуватися тих, хто проводить тіньові операції.

"Ми наразі опрацьовуємо це питання і далі вже радитимемось з нашими колегами з профільного комітету, як краще нам це зробити, щоб, з одного боку, не обмежити нормальний бізнес, нормальних людей, а з іншого – все-таки зменшити можливості маніпуляцій та обходу закону", — сказала Рожкова.

Раніше голова фінансового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев заявляв, що НБУ пропонує встановити на період дії воєнного стану обмеження на здійснення фінансових операцій з використанням реквізитів електронних платіжних засобів, ліміти на суми трансакцій, а також граничні суми готівкових переказів через термінали самообслуговування.