Катастрофа Іл-76 у Росії: на борту мали бути російські VIP-персони, ФСБ зупинило їх перед польотом — Юсов

Літак Іл-76. Ілюстративне фото: Getty Images

Уже після падіння літака Іл-76 в Росії Головне управління розвідки дізналося, що на цьому борту мали перебувати декілька VIP-осіб військово-політичного представництва РФ. Проте Федеральна служба безпеки Росії в останню мить заборонила їм сідати на літак.

Про це в коментарі "Радіо Свобода" 25 січня повідомив представник ГУР України Андрій Юсов.

"Відомо, що на борту мали перебувати декілька офіційних "віпів" від військово-політичного представництва держави-агресора. Але в останній момент ФСБ фактично наказало їм не сідати на цей борт і скористатися іншими видами транспорту. Їхні прізвища відомі і будуть названі та передані до матеріалів справи в межах міжнародного розслідування", — розповів Юсов.

За його словами, це може свідчити про сплановану провокацію і підготовку дій умисного характеру, які призвели до цієї авіатрощі.

"Тут багато питань та інформації, яка не стикується або свідчить про зумисність дій РФ, які можуть бути черговим воєнним злочином, черговим порушенням міжнародного гуманітарного права і Женевських конвенцій", — сказав представник ГУР в етері телемарафону.

А після падіння Іл-76 працівники ФСБ вигнали представників Міністерства внутрішніх справ Росії, які приїхали оглянути місце трощі.

"Ці та інші факти вказують на можливість зумисних дій держави-агресора", — додав представник української розвідки.

Щодо коментарів інциденту від української сторони, Юсов сказав, що вони подаються максимально виважено та з урахуванням усіх обставин, зважаючи на безпеку життя військових України та з огляду на важкий емоційний стан родин ЗСУ.

Щодо запланованого на 24 січня обміну полонених, Юсов наголосив, що Україна вжила всіх необхідних заходів безпеки, в тому числі для російських військовополонених, щоб запланований обмін відбувся.

"Я мав нагоду брати в цьому участь. Цивільний транспорт з російськими військовополоненими перебував на місці. Це Сумський напрямок. Все було готове для обміну: відповідні служби попереджені, забезпечений режим "тиші" на цьому напрямку. І прикордонники і Сили безпеки та оборони в цілому відпрацювали належним чином", — сказав він.

За словами представника ГУР, минулого разу, 3 січня, коли відбувався обмін полоненими, Росія також використовувала авіасполучення для передислокації українських військовополонених.

"Але тоді Україну заздалегідь попередили і попросили забезпечити режим "тиші", бо сідає борт з військовополоненими українцями. Україна дотрималась його і обмін був реалізований. Стосовно вчорашнього заходу такої інформації ані в усному, ані в письмовому вигляді від держави-агресора не надходило. Це дуже важливий факт", — сказав він.

Ще одним важливим моментом, Юсов назвав використання Росією військової авіації для транспортування українських військовополонених.

"Іл-76М — військовий літак з відповідною модифікацією, зі спареною 23-міліметровою зенітною гарматою у хвостовій частині. Цей літак перебуває на озброєнні ВКС РФ", — сказав він.

За словами представника ГУР, Іл-76, який розбився вчора в РФ — це той самий літак, який доставляв ракети, якими потім російські військові обстрілювати Україну.

"Конкретно цей борт був помічений на аеропорту Енгельс-2 Саратовської області для забезпечення боєкомплектом стратегічної авіації. Це ті ракети які летять по Україні. Це той самий літак який постачав у Бєлгородську область ракети С-300, С-400 для ударів по Харкову і Харківщині", — сказав Юсов.

"Самі росіяни говорять про те, що ті засоби, які використовуються противником для перевезення сил і зброї, одночасно використовуються для перевезення українських військовополонених. Тоді це зізнання у черговому воєнному злочині", — додав він.

Що відомо про авіакатастрофу Іл-76 у Росії

24 січня у Корочанському районі Бєлгородської області Росії впав військово-транспортний літак Іл-76. У Міноборони РФ заявили, що на борту перебували 65 українських військовополонених, яких везли на обмін. У Міноборони України Суспільному не підтвердили, що літак уразили українські Сили оборони, оскільки "ще з’ясовують інформацію".

У Головному управлінні розвідки Міноборони України підтвердили, що на 24 січня готувався обмін полоненими між Росією та Україною.

Військовий експерт, екскерівник представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні, старший науковий співробітник Мюнхенської конференції з безпеки Ніко Ланге припускає, що російський військово-транспортний літак Іл-76 могла збити російська система ППО.

Уповноважений Верховної ради Дмитро Лубінець заявив, що звернеться до ООН та Міжнародного комітету Червоного хреста стосовно падіння військового літака Іл-76 у Росії та заяв російської сторони, що у літаку були українські військовополонені.

Представник ГУР Андрій Юсов заявив, що в ГУР не виключають: Росія могла використовувати українських полонених як живий щит для транспортування зброї у районі Бєлгорода.