"На Хмельниччині 17% пацієнтів не змогли скористатися е-рецептом". Інтерв'ю з представницею НСЗУ Тетяною Кудик

Незважаючи на повномасштабну війну, за державною програмою реімбурсації українці отримують безоплатно лікарські засоби. За інформацією НСЗУ, з початку 2023 року жителями Хмельниччини погашено 83,4% е-рецептів, це 526 000 з 630 000 виписаних. Такий показник нижчий середнього по країні. Які медичні препарати входять до переліку програми "Доступні ліки", як цей перелік змінювався протягом 2022-23 років та наскільки для жителів сільських населених пунктів складніше отримати ліки за виписаними е-рецептами розповіла у своєму інтерв’ю Суспільне Хмельницький директорка Західного міжрегіонального департаменту Національної служби здоров’я України Тетяна Кудик.

Як повномасштабне вторгнення вплинуло на реалізацію державної програми реімбурсації?

Поточна ситуація в країні, без сумніву, вплинула на здоров'я наших українців, особливо тих, що повернулися з війни чи тих, хто зустрічаються з іншими труднощами. Але, незважаючи на війну, програма медичних гарантій, зокрема програма "Доступні ліки", розширювалась. Так, у 2022 році, з початком повномасштабного вторгнення, нам вдалося ввести до переліку програми доступних ліків препарати від хвороби Паркінсона, а також препарати для лікування хронічних захворювань легень, зокрема хронічного обструктивного бронхіту та бронхіальної астми. У 2023 році ми теж не зупинилися, і на початку року було введено до програми доступних ліків імуносупресивні препарати, а також препарати для знеболення для паліативних пацієнтів. І вперше за історію програми "Доступні ліки" були введені медичні засоби, зокрема тест-смужки для пацієнтів з цукровимдіабетом першого типу. У 2024 році планується розширення програми доступних ліків на препарати від депресії і на психотропні препарати.

Отримати ліки безоплатно можна за електронним рецептом і немає значення, де прописаний чи проживає пацієнт

Безкоштовні ліки, які отримували пацієнти раніше, допомагали фінансувати місцеві бюджети. Тепер, завдяки програмі медичних гарантій, пацієнти мають доступ до медикаментів за програмою "Доступні ліки", що зменшує фінансове навантаження на місцеві бюджети. Крім того, пацієнт має можливість безпосередньо отримати цей медичний засіб в аптеці, яка розташована поруч з його домом. Дуже важливо зазначити, що під час повномасштабного вторгнення багато людей, на жаль, були змушені покинути свої домівки і переїхати на інші території. Отримати той чи інший препарат можна за електронним рецептом, і немає значення, де прописаний чи проживає пацієнт. Це називається принципом екстериторіальності.

Як отримати безкоштовні ліки у Хмельницькому переселенцям - у репортажі Суспільне Хмельницький

Давайте на прикладі Хмельниччини поговоримо більш конкретно про те, що це таке – програма "Доступні ліки" і які масштаби має ця програма?

По всій Україні є понад 13 тисяч аптек, які мають договір з Національною службою здоров'я України, і безпосередньо вони отримують відшкодування за надані ними послуги. Якщо взяти Хмельницьку область, то тут всього є 730 аптек, які мають договір з НСЗУ. У цих аптеках пацієнт за електронним рецептом може отримати ліки безоплатно або з незначною доплатою. Хочу наголосити: безоплатно чи з незначною доплатою саме для пацієнта, але за ці медикаменти сплачує кошти держава.

Середня відстань до найближчої аптеки у сільській місцевості на Хмельниччині складає 5,3 кілометри

А скільки в області виписано електронних рецептів і скільки людей отримали ліки за цими рецептами? Тобто, скільки погашено рецептів на Хмельниччині?

На Хмельниччині у сільській місцевості погашено лише 23% виписаних рецептів. Рецепти у містах погашуються краще, оскільки у пацієнтів є кращий доступ до аптек.

У пресрелізі, який випустила Національна служба здоров'я України, було зазначено, що у містах погашено 99% виписаних рецептів.

Ми проводили в Хмельницькій області аналіз доступності найближчої аптеки у сільській місцевості. Це 5,3 км, по Україні цей показник складає 7,6 км. Це доволі непоганий показник для Хмельницької області, але, все ж таки, якщо глянути на мапу, ми бачимо великі зони пробілів, де аптек немає, і пацієнти не можуть отримати медикаменти і отримувати доступне лікування.

Як працює програма "Доступні ліки" на Хмельниччині — у репортажі Суспільне Хмельницький

125 тисяч виписано електронних рецептів для сільських жителів, а з них тільки за 23% рецептів люди змогли забрати ліки з аптеки. Що з цим робити?

Звісно, що нам і місцевій владі треба працювати над тим, щоб пацієнти мали доступ до цих препаратів, мали доступ до аптек. Яким чином ми можемо це зробити? Без сумніву, якщо оцінити, хто є власниками аптек в селах чи в невеличких містечках, це зазвичай є приватні аптеки або ТОВ. Тобто очевидно, що потрібно створювати можливість і умови цим підприємцям, які можуть відкривати аптеки в селищах і містечках, щоб людина мала можливість безкоштовно отримувати ліки, і щоб був до них доступ.

Дуже часто ми чуєм, що безкоштовні ліки погані, тому що держава нічого не може дати доброго безкоштовно, що вони, як крейда

Цікаво дізнатися: оті медичні препарати, лікарські засоби, які під час лікування у стаціонарі має приймати пацієнт, на них теж виписуються електронні рецепти, чи вони входять у тарифи на медичну послугу?

Якщо пацієнт знаходиться в стаціонарі, у вартість пакету включуються медикаменти і засоби медичного призначення, які пацієнт має отримувати згідно національного переліку.

Наскільки моральним чи правомірним можна вважати те, коли лікарі деколи кажуть: "Ну, це такий собі лікарський засіб, він не дуже вам може допомогти. Підіть, купіть інший засіб"?

Дуже дякую за це запитання. У програмі медичних гарантій, у переліку препаратів, визначена діюча речовина. І дуже часто ми чуємо те, що це погані препарати, тому що держава нічого не може дати доброго, це як крейда. Але якщо добре переглянути цей перелік з 500 препаратів, можна побачити там доволі дороговартісні препарати, і вони не виключно українських фармацевтичних виробників, також є і закордонних. І пацієнт може собі обрати, чи безкоштовно, чи з якою доплатою він може отримати цей медичний засіб. Так що тут питання внутрішньої комунікації і бажання лікаря допомогти пацієнтам.

Виписується препарат на діючу речовину, а пацієнт, коли він приходить в аптеку, може собі самостійно обрати, якої торгової марки придбати препарат. Електронний рецепт діє протягом 30 днів, оскільки пацієнт має обов'язково повторно звернутися до лікаря, щоб лікар мав розуміння, як саме цей препарат працює у цього пацієнта, чи є покращення стану, чи потрібна корекція дози і таке інше. Власне, програма "Доступні ліки", в першу чергу, була спрямована на пацієнтів із хронічними захворюваннями, які потребують щоденного прийому препаратів: з цукровим діабетом, захворюваннями серцево-судинної системи, зокрема, артеріальною гіпертензією, хворобою Паркінсона, епілепсією.

Тест-смужки для вимірювання рівня глюкози цього року зможуть отримати безоплатно лише пацієнти, які страждають на цукровий діабет першого типу

Ті, хто нездужає на цукровий діабет, знають, що тест-смужки потрібні щодня і не один раз. Чи покриє потреби цих хворих та пропозиція, яка закладена в програмі "Доступні ліки"?

Тест-смужки — це засоби медичного призначення, і НСЗУ цього року вперше спробувала і буде закуповувати в аптеках цю послугу. Тест-смужки є різних торгових марок. Зокрема, у програму медичних гарантій увійшли тест-смужки 23 торгових марок. Смужки двох марок можна отримати безоплатно, всі решту — з незначною доплатою, в залежності від торгової марки. Звичайно, що цього є недостатньо, ми будемо рухатися в цьому напрямку, оскільки тест-смужки у програмі медичних гарантій в цьому році зможуть отримати лише пацієнти, які страждають на цукровийдіабет першого типу. Станом на сьогодні в області виписано чотирнадцять рецептів, чотири з них вже погашено.

Найбільше скарг на те, що у людей немає можливості якнайближче дістатися до аптеки, щоб придбати ліки

Якщо раптом є якесь порушення — чи то воно дійсно є, чи пацієнту здається, що воно є — куди звертатися людині для того, щоб з'ясувати цю ситуацію?

Якщо у пацієнта є електронне скерування на медичний препарат, який наявний у переліку "Доступні ліки", пацієнту не мають права відмовити. Коли пацієнту відмовляють, у нас є гаряча лінія НСЗУ —1667. Пацієнт може звернутися і просигналізувати про те, що йому було відмовлено. Окрім того, пацієнт має можливість зайти на сайт Національної служби здоров'я України, де в нас є аналітичні панелі — дашборди (інформаційні панелі — ред.), тамчітко відображено кількість аптек по Україні і безпосередньо тих, які працюють за програмою "Доступні ліки". Це є у відкритому доступі, будь-яка людина, громадянин України, має можливість зайти і ознайомитися з цією інформацією.

Чи маєте інформацію, на що скаржаться пацієнти?

Найбільше скарг надходить на те, що у людей немає можливості якнайближче дістатися до аптеки, щоб придбати ліки. Тобто, тут є проблеми сільськихмешканців. Звичайно, кожен пацієнт хоче, щоб перелік доступних ліків розширювався. І кожен, маючи якусь певну недугу, має потребу в тому, щоб саме цей препарат, яким він користується, був в програмі "Доступні ліки". Сподіваємось, що Національна служба здоров'я буде далі розвиватися і буде працювати в цьому напрямку.

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram та Facebook.