Спецкомісія розбереться, чому підтопило метро, та евакуація українців із Гази — головні новини ранку 9 грудня

. Фото: Тетяна Джафарова/Суспільне

Засідання комісії щодо підтоплення Київського метро, евакуація українців із Сектора Гази, Європа погодила знакову угоду регулювання штучного інтелекту та вето США на резолюцію ООНСуспільне підготувало головні новини ранку 9 грудня.

1. Кабмін 9 грудня скликає Державну комісію з техногенно-екологічної безпеки

Прем'єр-міністр України доручив провести 9 грудня засідання Державної комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій через ситуацію, що виникла на "синій" гілці Київського метрополітену.

На засіданні будуть присутні віцепрем’єр-міністр Кубраков, голова МВС Клименко, очільника Мінстратегпрому Камишін, т.в.о. голови ДСНС Демчук та начальник Київського метрополітену Брагінський та голова КМДА Кличко.

Чому це важливо: Під час повномасштабної війни Київський метрополітен має подвійне стратегічне значення — як засіб пересування і як бомбосховище для сотні тисячі людей.

У Києві у зв'язку із терміновим ремонтом на перегінному тунелі між станціями "Деміївська" та "Либідська" закрили кілька станцій метро. Поїзди Оболонсько-Теремківської лінії з 8 грудня їздитимуть від станції "Героїв Дніпра" лише до станції "Либідська".

2. Із Сектора Гази евакуювали 39 українських жінок і дітей

Президент Зеленський у вечірньому зверненні заявив про евакуацію чотирьох десятків громадян України з Сектора Гази. Нині вони перебувають на безпечній території.

Зеленський подякував представникам Головного управління розвідки, дипломатам та союзникам України у регіоні за сприяння у звільненні українців з сектора Гази.

Контекст: У ГУР уточнили, що вдалося евакуювати 39 громадян України.

Місію з порятунку українців здійснили Головне управління розвідки Міністерства оборони України та Міністерство закордонних справ України. Успішна евакуація наших громадян із зони конфлікту стала можливою завдяки скоординованим та чітким діям співробітників української спецслужби та дипломатів.

3. В ЄС узгодили перший у світі закон про регулювання штучного інтелекту

Європа досягла попередньої угоди щодо знакових правил Європейського Союзу, які регулюють використання штучного інтелекту, зокрема використання ШІ урядами для біометричного стеження та як регулювання ChatGPT.

Що це значить: ЄС може стати світовим лідером у законодавчому регулюванні штучного інтелекту. Закон ЄС може стати моделлю для інших урядів та альтернативою спрощеному підходу до регулювання штучного інтелекту у США та тимчасових правил Китаю.

Угода передбачає запобіжні заходи щодо ChatGPT, обмеження на використання правоохоронними органами систем біометричної ідентифікації, заборона на соціальний скоринг та використання ШІ для маніпуляцій користувачів.

4. США заблокували резолюцію ООН щодо припинення вогню в Секторі Гази

США наклали вето на резолюцію Ради Безпеки ООН про негайне гуманітарне припинення вогню у війні між Ізраїлем та ХАМАСом. 13 членів проголосували за проект резолюції, який запропонували Об'єднані Арабські Емірати. Велика Британія утрималася.

Контекст: США та Ізраїль виступають проти припинення вогню, оскільки вважають, що це піде лише на користь ХАМАСу.

Вашингтон підтримує призупинення бойових дій, щоб захистити цивільне населення та дозволити звільнити заручників, захоплених ХАМАСом під час смертоносної атаки на Ізраїль 7 жовтня.

Посадовці США вважають, що масштабна фаза наземної операції Ізраїлю в Газі триватиме до січня.