В ОГПУ відреагували на відмову Фінляндії відмову видати Україні бойовика Петровського

Офіс Генпрокурора. Фото: Getty Images

В Офісі генерального прокурора продовжують шукати шляхи затримання та екстрадиції в Україну одного з лідерів російського неонацистського угрупування ДШРГ "Русич" Яна Петровського (Воїслава Тордена).

Про це в етері телемарафону заявив заступник начальника відділу міжнародно-правової допомоги Андрій Гулкевич, коментуючи відмову Фінляндії відмову видати Україні бойовика.

"Ми продовжуємо шукати шляхи затримання та видачі цього підозрюваного в Україну. Відповідно до нашого законодавства він залишається підозрюваним. Тому ми направляли відповідні запити на його арешт та екстрадицію", — сказав він.

Гулкевич зазначив, що обов'язок переслідування таких осіб передбачений, зокрема, Конвенцією Ради Європи про запобігання тероризму 2005 року, яка також чинна для Фінляндії.

За його словами, протягом 2023 року ОГП надіслав до іноземних країн 125 запитів на екстрадицію. З них 20 задоволено, 15 відхилено. Інші перебувають на розгляді у відповідних країнах.

Гулкевич зазначив, що однією з найпоширеніших причин відхилення запитів на екстрадицію є активні бойові дії на території України.

"Окремі міжнародні партнери вважають, що наша країна не зможе належним чином, відповідно до міжнародного законодавства, забезпечити належні умови утримання підозрюваних та обвинувачених", — сказав представник ОГП.

Тордена заарештували у Фінляндії 20 липня біля входу на літак рейсу до Ніцци, Франція, коли патруль прикордонної служби здійснював там контроль для іноземців. В аеропорту Гельсінкі-Вантаа Торден пред'явив російський паспорт і посвідку на проживання, видані Фінляндією.

На підставі своїх розвідувальних даних прикордонна охорона запідозрила, що попереднє ім'я Тордена було Ян Петровський. Згідно з офіційними даними, Петровський мав заборону на в’їзд до всієї Шенгенської зони.

8 грудня стало відомо, що Верховний суд Фінляндії не дозволив екстрадувати в Україну Петровського (Тордена). Однією із причин відмови в екстрадиції Верховний суд Фінляндії назвав умови утримання в українських тюрмах.

Верховний суд також зазначив, що Петровському в Україні загрожуватиме принизливе для гідності поводження. Зокрема вказується, що умови в українських в’язницях ще більше погіршилися під час війни і можуть становити загрозу життю та здоров’ю. Крім того, можливі тортури та насильство щодо осіб, які підозрюються у співпраці з Росією.

Видання Yle повідомило, що Тордена (Петровського), після рішення ВС Фінляндії випустили з в’язниці. Проте його одразу ж взяла під варту фінська прикордонна служба.

Хто такий Ян Петровський

Ян Петровський, який раніше воював проти України, проживав у Фінляндії під вигаданим ім’ям Воїслав Торден. Він перебуває під санкціями ЄС, США, Японії, Швейцарії та Нової Зеландії.

Так звана Диверсійно-штурмова розвідувальна група "Русич" складається з радикальних російських націоналістів та неонацистів і бере участь у війні в Україні з 2014 року. Київ звинувачує організацію у скоєнні воєнних злочинів, у тому числі тортурах та вбивствах полонених та цивільного населення.