Музею Тернополя передали старовинні скіфські наконечники

Скіфські наконечники стріл, яким приблизно 2,5 тисячі років, передали до Тернопільського краєзнавчого музею. Колекцію скіфських наконечників стріл та монет Пруссії хотіли вивезти та перепродати у країни Європейського Союзу.

Про це Суспільному повідомив речник Тернопільського обласного управління СБУ Петро Королюк.

"Виготовлені луки зі стрілами були настільки довершені на той час. Вони виготовлялися з дерева, кістки, а також зі шкіри. Самі наконечники до стріл, виготовлялись як з олова, так і свинцю, а також із заліза", — говорить головна збирачка фондів Тернопільського обласного краєзнавчого музею Ірина Ленчук.

Головна збирачка фондів Тернопільського обласного краєзнавчого музею Ірина Ленчук. Фото: Суспільне Тернопіль

Колекція скіфських наконечників стріл, яку хотіли перепродати за кордоном, буде зберігатись у Тернопільському краєзнавчому музеї.

Наконечники стріл. Фото: Суспільне Тернопіль

У скіфській колекції переважають наконечник конусоподібні, дволопатеві та трьохлопатеві. Минулого року, наконечники та шість прусських монет хотіли вивезти за межі України.

Колекція скіфських наконечників стріл. Фото: Суспільне Тернопіль

"Контрабандисти мали намір переправити у країни Європейського Союзу, для продажу іноземним колекціонерам. Вироком суду організаторів контрабасного бізнесу визнали винними, а антикварні предмети, що мають культурну цінність конфісковано у дохід держави. Відтепер, майже чотири сотні скіфських наконечників датованих 7-3 століттям до нашої ери, перебуватимуть на постійному зберіганні у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї, водночас 6 зліпків прусських монет часів правління Сигізмунда I зберігатимуться у краєзнавчому музеї Шумська", — говорить Петро Королюк.

Петро Королюк. Фото: Управління СБ України в Тернопільській області

Визначити місце, де були знайдені наконечники, неможливо.

"Я маю припущення, що така велика кількість артефактів скіфської культури могла бути знайдена в могильниках того часу. Є дослідження археологів, що дуже багато предметів зброї скіфів були знайдені в могильниках чоловічих, жіночих і дитячих".

Ірина Ленчук. Фото: Суспільне Тернопіль

Ірина Ленчук розповіла, що будуть робити з колекцією наконечників стріл.

"Починається наукове опрацювання цих речей. Це буде засідання фонду закупівельної комісії з висновками, протоколами. Тоді, буде великий колекційний опис, де ми це все впишемо і поставимо звичайні інвентарні номери ставимо на облік усі ці речі. Ці 382 одиниці – це буде частиною державного майна України, а також поповнить фонди Тернопільського краєзнавчого музею".

Скіфські наконечники стріл. Фото: Суспільне Тернопіль