Нардепка — про законопроєкт щодо зміни порядку мобілізації в Україні: "Є моменти, погоджені зі Залужним та Генштабом"

Нардепка Соломія Бобровська ("Голос"). Фото: УНІАН

Членкиня Комітету Верховної ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Соломія Бобровська заявила, що парламентарі ще не напрацювали чернетки законопроєкту щодо зміни порядку мобілізації в Україні.

Про це нардепка повідомила в ефірі телемарафону "Єдині новини".

"Є різні робочі групи, які це презентують і пропонують. Але справді є нарешті моменти, які були погоджені зокрема з головнокомандувачем, Генштабом і Міністерством оборони", — сказала Бобровська.

Парламентарка пояснила, що коли мовиться, наприклад, про "вже скасовування відстрочки від мобілізації студентів, які здобувають другу, третю, п'яту, восьму вищу освіти, ця річ з початком навчального року має набрати чинності, за умови, якщо, звісно, закон в такому вигляді приймуть".

"Ще одна болюча річ, але ключова і дуже важлива, наприклад, з приводу демобілізації, вона буде стосуватися права на звільнення з військової служби військовослужбовців, які були звільнені з полону. Тобто ми людей нарешті не зобов'язуємо і в нас немає жодного морального права тримати в ЗС чи на військовій службі, і вони зможуть звільнитися", — наголосила нардепка.

Бобровська поінформувала, що ще одна річ, яка обговорюється і має шанс на консолідовану позицію, — можливість догляду, опікунства лише для першого близького кола сім'ї для того, аби "не було далеких родичів, 25-тих родичів, і це не було можливістю для прямого зловживання цією нормою".

"Ну і, звісно, дві найважливіших речі, які насправді, як на мене, також є фундаментом підходу до служби в Збройних силах чи в Силах оборони в тому числі це має стосуватися всіх родів, видів сил, і інших військових формувань, це про скінченність або про термін служби, а далі права на демобілізацію, і, звісно, це питання ротації", — підкреслила парламентарка.

Як додала нардепка, "на цих двох фундаментальних речах наразі немає консолідованої позиції, в тому числі й Міністерства оборони і Генштабу".

Раніше заступник голови парламентського Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Єгор Чернєв розповів, що Верховна рада хоче змінити порядок мобілізації в Україні. Відповідний законопроєкт планують розглянути, як тільки його узгодять з військовими.

1 грудня президент Володимир Зеленський провів засідання Ставки, на якому обговорили питання мобілізації.

Воєнний стан і мобілізація в Україні

24 лютого 2022 року президент Володимир Зеленський оголосив про запровадження воєнного стану по всій Україні. Верховна рада проголосувала за запровадження воєнного стану. Того ж дня представник ДПСУ Андрій Демченко у коментарі Суспільному підтвердив, що у зв'язку з агресією РФ та запровадженням воєнного стану на території України починає діяти обмеження на виїзд за кордон чоловіків віком від 18 до 60 років.

Воєнний стан за час повномасштабного вторгнення продовжували 7 разів:

  • з 25 травня до 23 серпня 2022 року;
  • з 23 серпня до 21 листопада 2022 року;
  • з 21 листопада 2022 року до 19 лютого 2023 року;
  • з 19 лютого до 20 травня 2023 року;
  • з 20 травня до 18 серпня 2023 року;
  • з 18 серпня до 15 листопада 2023 року;
  • з 15 листопада 2023 року до 14 лютого 2024 року.