Епіфаній освятив відновлені хрести для Софійського собору в Києві

Блаженнійший митрополит Київський і всієї України Епіфаній біля Софійського собору, Київ, 7 грудня 2023 р. Фото: Національний заповідник "Софія Київська"/Facebook

Предстоятель Православної церкви України Блаженніший митрополит Епіфаній у четвер, 7-го грудня, посвятив відновлені хрести для Софійського собору в Києві.

Про це йдеться у дописі Національного заповідника "Софія Київська" у Facebook.

"На сьогодні за рахунок меценатських коштів виготовлено шість хрестів та заплановано укладення угоди на виготовлення центрального хреста — також за рахунок меценатів", — зазначається у повідомленні.

Оновлені 100-кілограмові хрести виготовлені з нержавіючого металу і мають позолоту. Їх монтаж на історичні місця почнеться найближчим часом.

Представники заповідника запевнили, що до Різдва, яке за новим Юліанським календарем відзначатимуть 25 грудня, відреставровані хрести встановлять на куполи "Софії Київської".

Після освячення предстоятель ПЦУ вручив нагороди: ордени святої Ольги, святого Михаїла та медаль за жертовність і любов до України тим, хто допомагає зберегти пам'ятку ЮНЕСКО — Софійський собор.

Що відомо про плани реставрації покрівлі Софійського собору

У січні 2022 року через сильний буревій у Києві з південно-східного купола Софійського собору впав хрест. Новий, вагою 100 кг, виготовили вже після початку повномасштабної війни коштом мецената, освятили і встановили на баню собору у листопаді минулого року.

Після падіння одного з хрестів експерти провели технічний огляд покрівлі Софійського собору. Фахівці дійшли висновку, що вона перебуває в аварійному стані. Через застаріле кріплення та обшивку інші хрести теж могли зірватись і пошкодити куполи. Зазначалося, що незадовільний стан покрівлі загрожує цілісності унікальної пам'ятки.

У жовтні Національний заповідник "Софія Київська" на електронній платформі "Прозорро" оголосив тендер на реставрацію покрівлі, конструктивних систем та позолоту куполів Софійського собору.

На ці цілі запланували спрямувати понад 79 млн грн. Джерелами фінансування у документах вказувались державні і благодійні кошти, а також спеціальний фонд.

Після критики громадськості у заповіднику пояснили, що виконання робіт із реставрації розраховане на 5 років, тобто – до кінця 2028-го. Цьогоріч із держбюджету передбачили виділити 2 млн грн лише на аварійні роботи — заміну кріплення хрестів та їх встановлення. Інші роботи, зокрема, позолоту куполів виконають після закінчення воєнного стану.

Софія Київська — визначна пам'ятка історії та архітектури України, розташована на Софійській площі Києва. Одна з небагатьох уцілілих споруд часів Київської Русі. Входить до переліку об'єктів спадщини ЮНЕСКО.

Із куполів Софійського собору в Києві 5 грудня 2023 року почали знімати хрести для подальшої реставрації.