Із сонячними панелями та генератором. Як зимують єдині жителі розбитого боями села Долина на Донеччині

Двоє людей живуть нині у селі Долина, що Святогірській громаді. Після боїв за село тут жодного вцілілої будівлі, російські війська вщент розбили населений пункт. Коли у травні 2022-го почались щільні обстріли, з Долини поїхали майже всі місцеві жителі. Нині тут двоє чоловіків Юрій та Іван. Як згадують бої за село, чому лишаються та як облаштувались у побитих домівках — репортаж.

До повномасштабного вторгнення в Долині проживали близько пів тисячі людей. Після боїв за село 160 домогосподарств — розбиті повністю.

Зруйнований будинок у селі Долина. Фото: Данило Черниченко/Суспільне Донбас

В селі наразі живуть двоє чоловіків. Житлові будинки, адміністративні будівлі, підприємства, пам'ятники — пошкоджені внаслідок боїв. У 2022 році в травні, російські війська почали обстрілювати Долину, виїхали всі місцеві жителі, згадує житель Долини Юрій.

Житель Долини Юрій, Донецька область. Кадр з відео Суспільне Донбас
"Тут були сильні бої, тут неможливо було. Десь 25 травня ми поїхали на захід. Міномети стріляли з боку Ізюма, а назустріч — наші, виходить тут уламки летіли. Машина не завелась, я — на мотоцикл і дивлюся: квітнуть абрикоси ще, а уламки так оббивають цвіт на абрикосах", — згадує житель Долини Юрій.
Село Долина Донецької області одне з найбільш зруйнованих. Фото: Данило Черниченко/Суспільне Донбас

Хата Юрія пошкоджена найменше, розповів чоловік. Повернувся він в листопаді 2022 року, коли в селі вщухли бої та рятувальники розмінували його подвір'я.

"Мені висилали знімки хати, якби не було ось так, я б не приїхав. Я подивився, щось же залишилося хотів на власні очі побачити. Я приїхав, все в мене залишилося, окрім як шифер побито. Відновлював два місяці самотужки, а всередині все, як було, так і є", — розповів чоловік.

Побиті вікна у будинку Юрія, які він закрив плівкою, село Долина, Донецька область. Кадр з відео Суспільне Донбас

Побиті вікна чоловік не змінював, закрив плівкою. Він розповів, в хаті натоплено — 20 градусів, котлом обігріває другий поверх. На подвір'ї запас дров — закупив на зиму. Електропостачання в селі відсутнє. У Юрія є генератор й сонячні панелі.

Сонячні панелі, село Долина, Донецька область. Кадр з відео Суспільне Донбас

"Зарядиться, коли мені показує 100%, я скидаю на додатковий акумулятор, який купив ще. Я на акумуляторах насос включаю, опалення, коли потрібне, та освітлення", — розповів чоловік.

Дрова на подвір'ї Юрія. Кадр з відео Суспільне Донбас

Стовідсоткового заряду сонячної панелі, розповідає Юрій, вистачає приблизно на три доби, заряджається й при хмарній погоді.

За продуктами чоловік їздить до Слов'янська раз на тиждень. Готує не тільки для себе — прихистив покинутих тварин. Чотирьох собак та вісьмох котів.

Коти, що їх прихистив житель села Долина. Фото: Данило Черниченко/Суспільне Донбас

"В мене немає вільного часу: дрова, привіз, а вони мокрі: їх треба наколоти, сушити. Варю собакам і котам каші спеціальні, тому що ніякої гуманітарки", — розповів житель Долини.

Другий житель села, 32-річний Іван, не виїжджав й під час боїв. Чоловік живе в хаті знайомого, три його будинки розбиті.

Житель Долини Іван, Донецька область. Кадр з відео Суспільне Донбас

"Дуже сильно стріляли, переважно літак тут сильно бив", — згадує Іван бої за Долину.

Фото: Данило Черниченко/Суспільне Донбас

За словами старости Долинського старостинського округу Сергія Земельного, наразі розміновані близько п'яти відсотків території села.

Будівля зі слідами російських обстрілів у Долині. Фото: Данило Черниченко/Суспільне Донбас

Пошкоджений будинок, село Долина, Донецька область. Кадр з відео Суспільне Донбас

Зруйнована будівля, село Долина, Донецька область. Кадр з відео Суспільне Донбас

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram